• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ana María Matute

  Przeczytaj także...
  Teoria literatury – nauka, której przedmiotem badań jest literatura, ale która w odróżnieniu od historii literatury nie skupia się na periodyzacji zjawisk literackich, a w odróżnieniu od poetyki nie zajmuje się samą budową dzieła literackiego. Teoria literatury badając konkretne utwory i fakty literackie próbuje wykryć pewne ogólne prawidłowości nimi rządzące oraz określające ich charakter. Pojęcie pojawiło się w latach sześćdziesiątych XX wieku w pracach badaczy angielskich. We współczesnej teorii literatury daje się zauważyć następujące tendencje:IBBY (International Board on Books for Youngsters) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się literaturą dziecięcą.
  Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.

  Ana Maria Matute (ur. 26 lipca 1925 w Barcelonie, zm. 25 czerwca 2014) – hiszpańska prozaiczka, teoretyczka i krytyczka literacka. Pisała zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Początkowo uczyła w szkole przyklasztornej, następnie prywatnej.

  Dość wcześnie zaczęła pisać i sama ilustrować swoje utwory. Pierwszą powieść, Mały teatr (Pequeño teatro) napisała w wieku 17 lat, chociaż wydała 11 lat później. Otrzymała za nią Premio Planeta (1954).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Tłumaczenie lub inaczej przekład to wyrażenie w języku docelowym treści tekstu (w tym również wypowiedzi ustnej) wyprodukowanego w języku źródłowym. Słowo "tłumaczenie" można rozumieć zarówno jako proces przekładu jak i wynik tego procesu, czyli przetłumaczony na inny język tekst. W drugim znaczeniu, tłumaczenie jest rozumiane jako wtórne wobec tekstu oryginalnego.

  Jej książki przekładane są na wiele języków.

  IBBY dwukrotnie wyróżniło jej twórczość dla dzieci Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena – w 1970 i 1972 .
  W 2010 otrzymała Nagrodę Cervantesa.

  W 1998 została członkiem Królewskiej Akademii Hiszpańskiej.

  Twórczość[]

 • 1948 - Ablowie (Los Abel)
 • 1956 - Kraj tabliczki mnożenia (El pais de la pizzara)
 • 1960 - Paulina, świat i gwiazdy (Paulina, el mundo y las estrellas)
 • 1961 - O zielonym koniku polnym (Il saltamonte verde)
 • 1965 - Pasażer na gapę z pokładu "Ulissesa" (El polizón del "Ulisses")
 • 1968 - Kilku chłopców (Algunos muchachos)
 • 1972 - Carnavalito (Carnavalito)
 • 1972 - Czeladnik (El Aprendiz)
 • 1976 - Wieża strażnicza (La torre vigia)
 • Linki zewnętrzne[]

 • http://www.clubcultura.com/clubliteratura/clubescritores/matute/home.html
 • Premio Planeta – coroczna hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za powieść hiszpańskojęzyczną przez wydawnictwo Planeta. Została ufundowana w 1952 roku przez José Manuela Larę, zwana jest też niekiedy nagrodą Lary. Jej laureat otrzymuje ok. 600 tys. euro, co jest drugą najwyższą, po Nagrodzie Nobla, sumą nagrody literackiej. Od 1974 roku przyznawana jest także nagroda pieniężna za drugie miejsce, wynosząca ok. 150 tys. euro.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Cervantesa (hiszp. Premio Miguel de Cervantes, Premio Cervantes) – hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za całokształt twórczości. Wręczana od 1976. Jej laureatem może zostać każdy pisarz tworzący w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia. Nazywana jest „Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego”.
  Nagroda im. Hansa Christiana Andersena, właśc. Medal im. Hansa Christiana Andersena (duń. H. C. Andersen-medaljen) – wyróżnienie przyznawane co 2 lata przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) autorom i ilustratorom książek dla dzieci.
  Hiszpańska Akademia Królewska (hiszp. Real Academia Española) – instytucja odpowiedzialna za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego na świecie. Centrum znajduje się w stolicy Hiszpanii Madrycie.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Krytyka literacka – działalność intelektualna polegająca na dyskusji, ocenianiu i interpretacji dzieł literackich i ogólnie literatury. Krytyka literacka z założenia nie jest wyrazem metody naukowo-badawczej, lecz przekonań ideowo-artystycznych. Za prekursora krytyki literackiej uważa się Arystarcha z Samotraki.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.