• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amunicja pistoletowa

  Przeczytaj także...
  .50 Action Express (.50 AE) – nabój pistoletowy skonstruowany przez Evana Whildina w 1988 roku. Nabój przeznaczony jest do strzelania tarczowego i polowań. Średnica dna łuski naboju .50 AE jest identyczna jak naboju .44 Magnum. Jako pierwsza produkcję amunicji .50 AE uruchomiła firma Samson należąca do koncernu IMI. Pierwszym pistoletem zasilanym tym nabojem był Desert Storm, odmiana pistoletu Desert Eagle kalibru .50. Nabój .50 AE używany jest do zasilania pistoletów:6,35 × 15,5 mm Browning (.25 ACP) (Automatic Colt Pistol) – nabój pistoletowy przeznaczony do zasilania kieszonkowych pistoletów samopowtarzalnych. Skonstruowany na początku XX wieku przez Johna Mosesa Browninga. Pierwszym pistoletem zasilanym tym nabojem był produkowany przez FN Browning Model 1906. W następnych latach powstały liczne wzory pistoletów zasilanych tym nabojem.
  Pistolet maszynowy – indywidualna broń strzelecka, zasilana amunicją pistoletową. Samoczynna, rzadziej samoczynno-samopowtarzalna. Przeznaczona do zwalczania siły żywej na odległości do 200 m, do likwidacji oporu w schronach i rowach strzeleckich, do walk partyzanckich i dywersyjnych itp. Działanie oparte najczęściej na zasadzie odrzutu zamka swobodnego rzadziej półswobodnego. Zasilana z magazynków o dużej pojemności. Pierwszym pistoletem maszynowym był włoski pistolet maszynowy Villar-Perosa.
  Od lewej:
  9 × 19 mm (nabój pistoletowy)
  7,92 × 33 mm (nabój pośredni)
  7,92 × 57 mm (nabój karabinowy)

  Amunicja pistoletowaamunicja (amunicja zespolona) do broni strzeleckiej, przeznaczona do strzelania z pistoletów i pistoletów maszynowych.

  Większość naboi pistoletowych ma łuski cylindryczne, rzadziej stosowane są łuski butelkowe. Typowe naboje pistoletowe mają łuski z kryzą niewystającą zwaną wtokiem.

  Do najbardziej popularnych należą:

  Amunicja – ogół rakiet, nabojów artyleryjskich, min, bomb lotniczych, torped, bomb głębinowych, granatów ręcznych oraz naboje do broni strzeleckiej..45 Automatic Colt Pistol (.45 ACP) – amerykański 11,43 × 23 mm nabój pistoletowy. Przepisowy nabój pistoletowy armii amerykańskiej do 1985 roku.
 • 6,35 mm Browning (.25 ACP) – amunicja do pistoletów kieszonkowych.
 • 7,65 mm Browning (.32 ACP) – przed II wojną światową najczęściej spotykany nabój pistoletowy, obecnie stosowany wyłącznie w małogabarytowych pistoletach przeznaczonych do skrytego przenoszenia.
 • 9 mm Parabellum (9 mm NATO) – standardowy nabój pistoletowy NATO.
 • 11,43 mm Colt (.45 ACP) – do początku lat 80. standardowy nabój pistoletowy Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
 • Typowe naboje pistoletowe mają kaliber 6,35-11,43 mm, rzadsze są naboje o kalibrze mniejszym (np. 5,45 mm PSM) i większym (.50 AE (12,7 mm)). Najpowszechniej używana jest amunicja pistoletowa kalibru 9 mm (przede wszystkim 9 mm Parabellum).

  Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.

  Długość łuski nabojów pistoletowych wynosi od 15,5 mm (6,35 mm Browning) do 33 mm (Nabój .50 AE).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • amunicja rewolwerowa
 • amunicja pośrednia
 • amunicja karabinowa
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Firearms Fact Book, wyd. National Rifle Association of America 1993, ​ISBN 0-935998-55-1​.
 • Warto wiedzieć że... beta

  9 × 19 mm Parabellum (9 × 19 mm Luger, 9 × 19 mm NATO) − nabój pistoletowy kaliber 9 mm, o długości łuski 19,15 mm (9 × 19 mm). Jest to obecnie najpopularniejszy na świecie nabój pistoletowy, używany w większości typów pistoletów wojskowych i policyjnych oraz pistoletów maszynowych.
  7,65 × 17 mm SR Browning – (inna nazwa .32 ACP – Automatic Colt Pistol) nabój opracowany przez Johna M. Browninga do pistoletu M1897 jednego z pierwszych w pełni udanych pistoletów samopowtarzalnych.
  Kryza – część łuski nabojowej, spełniająca podwójną rolę: zapewnia prawidłowe położenie naboju w komorze nabojowej i za nią zahacza pazur wyciągu, ułatwiając usunięcie łuski nabojowej z komory nabojowej po oddaniu strzału.
  Amunicja karabinowa - amunicja zespolona przeznaczona do karabinów. Kaliber od 6 do 13 mm (najczęściej 7-8 mm). Charakteryzuje się wysoką prędkością początkową. Istnieje kilka rodzajów amunicji karabinowej:
  United States Armed Forces – (Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych) siły i środki wydzielone przez Stany Zjednoczone Ameryki do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na ich terytorium oraz poza nim. W ich skład wchodzą następujące rodzaje sił zbrojnych:
  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
  Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. Pod uwagę nie bierze się zakończenia lufy, które, np. w garłaczu, może rozszerzać się lejkowato. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.