Amt Gartz (Oder)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Urząd Gartz (Oder) (niem. Amt Gartz (Oder)) - niemiecki urząd leżący w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark. Siedziba urzędu znajduje się w mieście Gartz (Oder).

Wspólnoty administracyjne i związki gmin w Niemczech – organizacje, które tworzą plany zagospodarowania, administrują cmentarzami, organizują ochronę przeciwpożarową itp. Zrzeszają one gminy leżące w jednym powiecie.Gartz (Oder) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, siedziba urzędu Gartz (Oder) nad Odrą Zachodnią, przy granicy z Polską. Liczba mieszkańców wynosi około 2,5 tys. Nazwa miasta wywodzi się od lechickiego słowa "gard" <* GORD czyli "gród obronny".

W skład urzędu wchodzi pięć gmin:

  1. Casekow
  2. Gartz (Oder)
  3. Hohenselchow-Groß Pinnow
  4. Mescherin
  5. Tantow
Warto wiedzieć że... beta

Casekow – gmina we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, wchodzi w skład urzędu Gartz (Oder). Casekow leży ok. 11 km na zachód od miasta Gartz (Oder) i drogi krajowej B2.
Brandenburgia (niem. Brandenburg, dolnołuż. Bramborska, górnołuż. Braniborska) – jeden z 16 krajów związkowych Niemiec. Stolicą jest Poczdam. Obecny premier Brandenburgii to Dietmar Woidke (SPD), stojący na czele lokalnej koalicji SPD/Die Linke.
Powiat Uckermark (niem. Landkreis Uckermark) - powiat w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Siedzibą powiatu jest miasto Prenzlau. Najbardziej na północ położony powiat kraju związkowego.

Reklama