• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amon Tobin  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Amon Tobin, właśc. Amon Adonai Santos de Araujo Tobin (ur. 7 lutego 1972 w Rio de Janeiro) – brazylijski muzyk i DJ występujący również pod pseudonimami Cujo i Two Fingers.

  Jego twórczość opiera się na samplingu wielu nowoczesnych gatunków muzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem jazzu (zwłaszcza jako Cujo). Album ISAM, wydany w 2011 roku, był jego pierwszym pozbawionym sampli. Pod pseudonimem Two Fingers tworzy od 2009 roku muzykę znacznie bardziej taneczno-dyskotekową w porównaniu z wydawnictwami pod własnym nazwiskiem.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Amon Adonai Santos de Araujo Tobin urodził się w Rio de Janeiro w Brazylii. W wieku 8 lat przeprowadził się do Anglii, gdzie zainteresował się hip-hopem, bluesem i jazzem. Wydał cztery EPki i jeden longplay pod pseudonimem Cujo (zaczerpniętym z powieści pod tym samym tytułem autorstwa Stephena Kinga). Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Ninja Tune tworzył pod własnym nazwiskiem, a w ostatnich latach również pod pseudonimami Two Fingers i Eskamon (w duecie z Eskmo). W swojej dyskografii ma m.in. ścieżkę dźwiękową do gry Splinter Cell: Chaos Theory oraz soundtrack do filmu Taxidermia. W latach 2009-2010 powstała seria Monthly Joint, składająca się z wydawanych co miesiąc utworów niezwiązanych z powstającym w tym czasie albumem ISAM, a wydana w 2010 roku jako album mp3.

  Chaos Theory - Splinter Cell 3 Soundtrack - ścieżka dźwiękowa do gry komputerowej Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory. Ósmy album w dorobku Amona Tobina.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Tobin znany jest z twórczego użycia sampli. Ich zakres jest bardzo szeroki – od starych nagrań do dźwięków motocykli (Supermodified), a nawet akustyki budynków (Out From Out Where). Sample są często przez niego modyfikowane tak, że trudno rozpoznać ich źródło. W jednym utworze Tobin wykorzystuje nawet do 80 różnych sampli.

  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.Supermodified – trzeci album Amona Tobina wydany pod szyldem wytwórni Ninja Tune. Album był mroczniejszy od jego poprzednich dzieł oraz obejmował więcej stylów. Można powiedzieć, że jest to najbardziej "skomercjalizowany" album Tobina – powstały dwa teledyski, promujące utwory "Four Ton Mantis" oraz "Slowly".

  W 2006 roku został zaproszony do współpracy przez amerykańskiego wokalistę Mike'a Pattona. Nagrali razem utwór pod tytułem "Don't Even Trip", który znalazł się na płycie Peeping Tom.

  W przeciwieństwie do wielu kolegów z Ninja Tune Tobin koncertuje rzadko i występuje solo, bez wsparcia zespołu. Po wydaniu ISAM w 2011 roku rozpoczął jednak większą trasę koncertową, w ramach której łączy muzykę z efektami wizualnymi. Zapis fragmentów koncertów został wydany w 2013 roku na płycie CD i DVD.

  W sierpniu 2002 roku Tobin przeprowadził się z brytyjskiego Brighton do Montrealu (Kanada).

  Bricolage - pierwszy album wydany przez Amona Tobina pod jego własnym imieniem i nazwiskiem w wytwórni Ninja Tune w 1997 roku. Album ten różnił się od jego poprzedniego dzieła, Adventures in Foam zawierając więcej elementów jazzu oraz jungle.Two Fingers - debiutancki album projektu Two Fingers, którego członkami byli Amon Tobin i Doubleclick. Album został wydany w 2009 roku przez Big Dada, wydawnictwo należące do Ninja Tune, z którym związany jest Tobin. W większości utworów słychać wokalistów, głównie londyńskiego rapera Swaya.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Michael "Mike" Allan Patton (ur. 27 stycznia 1968 w Eureka w Kalifornii) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i aktor. Mike Patton znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w rockowej grupie muzycznej Faith No More. Wcześniej był członkiem awangardowej formacji Mr. Bungle.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.