• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amon Simutowe

  Przeczytaj także...
  Arnhem (niem. Arnheim) – miasto we wschodniej Holandii nad Dolnym Renem, stolica prowincji Geldria. Arnhem jest częścią regionu miasta Arnhem-Nijmegen, aglomeracji z 736.000 mieszkańców.Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली, ang. New Delhi) – miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta.
  Karen Asrian, orm. Կարեն Ասրյան (ur. 24 kwietnia 1980, zm. 9 czerwca 2008 w Erywaniu) – ormiański szachista, arcymistrz od 1998 roku.

  Amon Simutowe (ur. 6 stycznia 1982 w Ndoli) – zambijski szachista, arcymistrz od 2009 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  W szachy gra od 10. roku życia. W niedługim czasie zaczął odnosić spektakularne sukcesy, zwyciężając w mistrzostwach kraju juniorów do lat 21 (1995) oraz zdobywając tytuł indywidualnego mistrza Zambii (1996). W 1999 i 2000 roku dwukrotnie zajął I miejsca w mistrzostwach Afryki juniorów. Dzięki osiągniętym w tych zawodach wynikom (odpowiednio 12 pkt z 13 partii i 11 pkt z 11 partii) otrzymał przydomek „Rekin znad Zambezi” (ang. The Zambezi Shark). Również w 2000 osiągnął duży sukces w postaci dzielonego II miejsca w mistrzostwach świata juniorów do lat 20 w Erywaniu (za Lazaro Bruzonem, wraz z m.in. Kamilem Mitoniem, Karenem Asrianem i Władimirem Małachowem). W 2001 roku otrzymał tytuł Sportowca Roku w swoim kraju. W następnych latach brał udział w wielu międzynarodowych turniejach rozgrywanych na całym świecie, sukcesywnie podnosząc swój poziom. W 2003 r. zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Afryki, natomiast w 2007 r. zwyciężył w kołowym turnieju w Arnhem i wypełnił trzecią, ostatnią normę arcymistrzowską. W 2008 r. zajął II m. (za Wadimem Małachatko) w Marcy-l’Étoile oraz podzielił II m. (za Tigranem Gharamianem, wspólnie z Rainerem Buhmannem i Wasilijem Sikulą) w Belvedere Marittimo, natomiast w 2009 r. zwyciężył w Mariańskich Łaźniach i w turnieju South African Open Chess Championship oraz zajął II m. (za Ante Brkiciem) w Zagrzebiu.

  Mistrzostwa Afryki w szachach – rozegrane po raz pierwszy w 1998 r. (mężczyźni) i 2000 r. (kobiety) zawody mające na celu wyłonienie najlepszych szachistów kontynentu afrykańskiego. Od 2001 r. turnieje odbywają się cyklicznie co dwa lata.System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

  Trzykrotnie wystąpił w pucharowych turniejach o mistrzostwo świata, za każdym razem przegrywając pojedynki w I rundach:

 • 2000 Nowe Delhi – z Krishnanem Sasikiranem,
 • 2001 Moskwa – z Ilią Smirinem,
 • 2004 Trypolis – z Ivanem Sokolovem.
 • W latach 2000–2008 czterokrotnie reprezentował Zambię na szachowych olimpiadach (za każdym razem na I szachownicy). W swoim debiucie uzyskał wynik 8 pkt w 10 partiach, dzięki któremu otrzymał srebrny medal olimpijski.

  Ndola – miasto w Zambii, ośrodek administracyjny prowincji Copperbelt. Około 495,9 tys. mieszkańców. Miasto założono w 1902 r.Ilja Smirin, ros. Илья Смирин (ur. 21 stycznia 1968) – izraelski szachista, reprezentant Białorusi do 1992, arcymistrz od 1990 roku.

  Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze uzyskał 1 kwietnia 2009 r., z wynikiem 2486 punktów zajmował wówczas 1. miejsce wśród szachistów zambijskich.

  W 2009 r. został pierwszym w historii urodzonym w Czarnej Afryce szachistą, który otrzymał tytuł arcymistrza.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • chessbase.com: The GM Journey of Amon Simutowe (ang.)
 • Title Applications (GM): Simutowe, Amon (ang.)
 • Individual Calculations: Simutowe, Amon (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Amon Simutowe – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Amon Simutowe – profil na stronie FIDE (ang.)
 • Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Belvedere Marittimo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kalabria, w prowincji Cosenza. Według danych z 31 grudnia 2016 gminę zamieszkiwało 9298 osób.
  Warto wiedzieć że... beta

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.
  Mistrzostwa świata w szachach 2000 odbyły się w dniach od 26 listopada do 28 grudnia 2000 roku. Pierwsze sześć rund turnieju rozegrano w New Delhi, natomiast finał – w Teheranie. Był to trzeci z pięciu turniejów o mistrzostwo świata FIDE rozegranych systemem pucharowym.
  Władimir Małachow, ros. Владимир Наильевич Малахов (ur. 27 listopada 1980 w mieście Iwanowo) – rosyjski szachista, arcymistrz od 1998 roku.
  Mariańskie Łaźnie (czes. Mariánské Lázně, niem. Marienbad) - miasto w Czechach, w kraju karlowarskim. Według danych z 31 grudnia 2007 powierzchnia miasta wynosiła 5181 ha, a liczba jego mieszkańców 13 915 osób.
  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Erywań (orm.: Երևան [jɛɾɛˈvɑn])) – stolica i największe miasto Armenii. Jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.