• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amon Ereb

  Przeczytaj także...
  Beleriand (sin. Balar-kraj) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia opisana w powieści Silmarillion. Istniała do końca Pierwszej Ery Słońca.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Ramdal – fikcyjne miejsce ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Niska grupa wzgórz, gdzie kończył się uskok dzielący w poprzek Beleriand.

  Amon Ereb (sin. Samotne Wzgórze) – szczyt ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Znajdował się między uskokiem Ramdal a Gelionem w Beleriandzie Wschodnim.

  Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.

  Miał być widoczny znad Gelionu. Był najdalej wysuniętym na południe umocnionym miejscem w Beleriandzie wschodnim. Miał znaczenie strategiczne, strzegąc podejść do Taur-im-Duinath. Poległ tam Denethor, władca Nandorów osiadłych w Ossiriandzie. Na tej górze mieszkał też Maedhros po klęsce w Nirnaeth Arnoediad.

  Ossiriand – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Zalesiona kraina na wschód od Beleriandu położona pomiędzy rzeką Gelion i Górami Błękitnymi. Gelion i jego sześć dopływów stworzyły nazwę Kraina Siedmiu Rzek.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 21
  2. XIV: Beleriand i jego królestwa. W: J.R.R. Tolkien: Silmarillion. Warszawa: Amber, s. 166. ISBN 978-83-241-4999-5.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.792 sek.