• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amon Djurhuus

  Przeczytaj także...
  Heljareyga - pochodzący z Wysp Owczych (terytorium zależnego Danii na Morzu Norweskim) zespół folk/progressive metalowy. Grupę tę założył w 2009 roku Heri Joensen z zespołu Týr, który sam opisuje, jako bardziej progresywny i szybki od Týra, ale i bardziej podniosły, bez używania tradycyjnych melodii.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Týr to farerska grupa muzyczna, której twórczość określana jest jako połączenie heavy metalu z muzyką folkową z elementami viking metalu. Nazwa zespołu pochodzi od imienia skandynawskiego boga wojny, Týra. Teksty nawiązują w większości do mitologii nordyckiej, często tworzone są przez lidera zespołu Heriego Joensena lub czerpane z istniejących już utworów skandynawskiej kultury. Wykorzystywane są w największej mierze dwa języki: farerski i angielski, zdarzają się jednak również utwory śpiewane po duńsku.

  Amon Djurhuus (ur. 1 maja 1987) - farerski muzyk, perkusista, jeden z założycieli zespołu Heljareyga.

  Kariera muzyczna[]

  Amon Djurhus jest uczniem Káriego Streymoy'a, perkusisty zespołu Týr. Podczas trasy koncertowej tego zespołu, w roku 2008 zastąpił swego nauczyciela, który doznał kontuzji pleców, w części koncertów (między innymi, w Warszawie).

  W roku 2009, powstał progressive metalowy zespół Heljareyga. Jednym z jego założycieli był Amon Djurhuus. Prócz niego, skład zespołu tworzą: Heri Joensen (Týr), Ken Johannesen, Ísak Petersen (Synarchy) oraz John Ivar Venned (Synarchy). Muzycy planują wydać razem jeszcze przynajmniej dwie płyty i wyjechać na trasę koncertową.

  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.Heri Joensen (ur. 21 lutego 1973 w Thorshavn) - farerski gitarzysta i wokalista, współzałożyciel oraz lider zespołów: Týr (1998) i Heljareyga (2009). Zarówno w jednym, jak i w drugim zespole Joensen pełni rolę głównego autora słów i muzyki.

  Przypisy

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Metal progresywny – podgatunek heavy metalu, który ma wiele cech rocka progresywnego, w tym złożone struktury kompozycyjne, niestandardowe i zmienne metrum, zawiłe partie instrumentalne. Wysoki poziom artystyczny kompozycji często łączony jest z obszernymi tekstami w formie opowieści epickich, co w rezultacie daje długie utwory (nawet 15-20 minut) i albumy koncepcyjne.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.