• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amira Willighagen

  Przeczytaj także...
  Potchefstroom- miasto w Republice Południowej Afryki. Potchefstroom jest dużym miastem akademickim Uniwersytetu Północno-Zachodniego (wcześniej znanym jako Uniwersytet Potchefstroom dla wyższej edukacji chrześcijan), ulokowanym nad brzegiem rzeki Mooirivier (af. piękna rzeka), 120 km na południowy wschód od Johannesburga. 86,1% mieszkańców miasta stanowią ludzie rasy białej.Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.
  Nessun dorma (z wł. Niech nikt nie śpi) – tenorowa aria Kalafa z początku trzeciego (ostatniego) aktu opery Turandot Giacomo Pucciniego.

  Amira Willighagen (ur. 27 marca 2004 w Nijmegen) – holenderska śpiewaczka sopranowa, zwyciężczyni krajowej edycji programu Got Talent, uczennica szkoły podstawowej.

  W 2013 roku zajęła pierwsze miejsce w holenderskiej edycji programu Got Talent. W eliminacjach zaśpiewała arię Lauretty z opery Gianni Schicchi Giacomo Pucciniego „O mio babbino caro”, w półfinale pieśń „Ave MariaGounoda, a w finale arię „Nessun dorma” z opery Turandot Giacomo Pucciniego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Laura Schicchi, zwana zdrobniale Laurettą, po mężu najprawdopodobniej nosząca nazwisko Laura Donati – córka Gianniego, włoskiego parweniusza z przełomu XIII i XIV wieku osiadłego we Florencji, narzeczona Rinuccia Donatiego, urodzona pod koniec 1277, bądź w 1278 roku, fikcyjna bohaterka Tryptyku Giacoma Pucciniego.

  Amira uprawia również lekkoatletykę. Debiutancki album Amiry ukazał się w kwietniu 2014 roku w Anglii. Połowę honorariów z występów i płyty Amira przeznacza na finansowanie założonej przez siebie fundacji charytatywnej, która buduje place zabaw dla dzieci. Pierwszy z nich otwarto w marcu 2014 na przedmieściach Ikageng koło Potchefstroom w RPA, skąd pochodzi jej matka.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Nijmegen - miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Geldria, w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Około 160 tys. mieszkańców.

  Po rozstaniu się jej rodziców, Amira wraz z matką przeprowadziła się do RPA. Po zakończeniu współpracy z wytwórnią Sony Music związała się z pochodzącymi z RPA muzykami Arnoldem oraz Ewaldem Coleske; w ich wytwórni Coleske Artists wydała w marcu 2018 płytę „Z całego serca” (All My Heart).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Amira (2014)
 • Merry Christmas (2015)
 • All My Heart, Coleske Artists (2018)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Classicalite, www.classicalite.com [dostęp 2017-11-16].
  2. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-16] (fr.).
  3. Nine year-old Talent winner records 11 opera arias for rapid release, www.artsjournal.com/slippeddisc/2014/03/amira-9-year-old-talent-winner-records-11-opera-arias-for-rapid-release.html [dostęp 2017-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-18].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Got Talent (pol. Mam talent) – program rozrywkowy typu talent show i międzynarodowy format telewizyjny mający za zadanie wyłonić krajowy talent. Polska wersja tego programu to Mam talent!.
  Warto wiedzieć że... beta

  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Turandot – niedokończona opera w trzech aktach włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego. Libretto napisali Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Turandot Carla Gozziego. Na język polski przełożone zostało przez Marię Olszańską.
  Gianni Schicchi – jednoaktowa opera werystyczna Giacoma Pucciniego, trzecia z tzw. Tryptyku. Pierwszy raz została wystawiona w Metropolitan Opera w 1918 r.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Charles-François Gounod (ur. 17 czerwca 1818 w Paryżu, zm. 18 października 1893 w Saint-Cloud) – francuski kompozytor operowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.