• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amiga 1200

  Przeczytaj także...
  Amiga 600 (A600) – wyprodukowany w 1992 r. fizycznie najmniejszy model Amigi. Jest pozbawiony bloku numerycznego klawiatury.MC68040 – mikroprocesor firmy Motorola należący do rodziny M68000. Wprowadzony do produkcji w 1990, jest produkowany do tej pory przez Freescale Semiconductor. Kompatybilny w dół. Do głównych innowacji należy zintegrowanie z procesorem koprocesora matematycznego.
  Komputer domowy – mikrokomputer przewidziany do zastosowań domowych (gry komputerowe, multimedia, rozrywka), zazwyczaj o uproszczonej konstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi.

  Amiga 1200komputer domowy wprowadzony na rynek w grudniu 1992 roku przez firmę Commodore International. Zastępował Amigę 500+ i Amigę 600.

  Specyfikacja komputera:

 • 32-bitowy procesor z Motorola MC68EC020 (wersja procesora MC68020 z 24-bitową szyną adresową i wynikającą z tego przestrzenią adresową o rozmiarze 16MB, bez koprocesora), taktowany zegarem 14.19 MHz (w przypadku pracy w trybie telewizyjnym PAL) lub 14.32 MHz (NTSC)
 • układ graficzny AGA pozwalający na wyświetlenie jednocześnie 256 kolorów z palety 16,8 milionów lub 262144 kolorów w trybie rozszerzonym HAM8 w maksymalnej rozdzielczości 1280x512 (oraz z dodatkowym overscanem). Układ jest w pełni kompatybilny z OCS i ECS.
 • system operacyjny AmigaOS w wersji 3.0 (A1200 Magic w wersji 3.1)
 • 2 MB pamięci RAM typu CHIP (limit), można rozszerzyć komputer o pamięć typu FAST i SLOW o kolejne 10MB, instalacja większych pamięci wiąże się z koniecznością zakupu akceleratora posiadającego i wykorzystującego procesor z 32-bitową szyną adresową.
 • kontroler 2,5 calowego dysku twardego w standardzie IDE (podobnie jak Amiga 600)
 • wbudowany modulator TV (możliwość podłączenia do TV poprzez standardowe gniazdo antenowe)
 • złącze kart PCMCIA.
 • Po bankructwie firmy Commodore International Amiga 1200 została wprowadzona ponownie na rynek pod nazwą Amiga 1200 Magic Pack przez niemiecką firmę Escom, również obecnie nieistniejącą.

  Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.Pegasos – nazwa płyt głównych komputerów produkowanych przez firmę Genesi. Płyty te oparte są na procesorach PowerPC z serii G3 i G4.

  Pomimo zamkniętej architektury tego komputera powstały liczne urządzenia rozszerzające jego możliwości. Były to m.in. sloty Zorro (w wersji II i III), karty turbo z procesorami (MC68030/MC68040/MC68060 + PowerPC 603e od 160 do 240 MHz), karty graficzne, mostki PCI, karty kontrolerów USB, karty dźwiękowe itd.

  Amiga CD32 – pierwsza 32-bitowa konsola z CD-ROMem. Została zaprezentowana po raz pierwszy 16 lipca 1993 w Science Museum w Londynie. Trzecim państwem, w którym została zaprezentowana, była Polska. Konsola bazowała na podzespołach komputera Amiga 1200 i właściwie była A1200 pozbawioną klawiatury, stacji dyskietek, czy myszy, zamkniętą w innym opakowaniu (istniały jednakże przystawki, np. SX-1, ProModuleCD32 pozwalające podłączyć urządzenia peryferyjne co czyniło z tej konsoli normalny komputer). Do nierozbudowanej AmigiCD32 można podłączyć standardową mysz do portu nr 2 natomiast klawiaturę do portu AUX.Original Chip Set (OCS) – chipset montowany w pierwszych modelach komputerów Amiga. Składał się z kilku chipów, mianowicie:

  Model ten był ostatnim seryjnie produkowanym komputerem Amiga – ostatnim modelem urządzeń pod tą marką była konsola Amiga CD32. Obecnie właścicielem marki Amiga jest Amiga Inc, rozwojem systemu AmigaOS 4 zajmuje się firma Hyperion Entertainment.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pegasos
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pamięć FAST RAM można rozszerzyć do 256 MB za pośrednictwem karty turbo Blizzard. Dodatkowo do FAST RAM można przypisać pamięć dodatkowej karty graficznej Radeon 9200/9250, przez co można zyskać kolejne kilkaset MB.
  Koprocesor, jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU, ang. Floating Point Unit) to układ scalony wspomagający procesor w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. W większości współczesnych konstrukcji, koprocesor arytmetyczny, a także jednostki obsługujące bardziej skomplikowane obliczenia (np. instrukcje wektorowe) są zintegrowane z procesorem w jednym układzie.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Warto wiedzieć że... beta

  AmigaOS – system operacyjny opracowany przez firmę Commodore International dla produkowanych przez nią komputerów Amiga. Wersja 1.0 została wydana w 1985 roku, wraz z premierą komputera Amiga 1000.
  MC68060 – ostatni mikroprocesor firmy Motorola należący do rodziny M68000. Wprowadzony do produkcji w roku 1993 i nadal produkowany przez Freescale Semiconductor. Używa architektury superskalarnej i potokowej. Nie używa mikrokodu, ma pewne cechy charakterystyczne dla architektury RISC.
  AGA (ang. Advanced Graphics Architecture, zaawansowana architektura graficzna) – ulepszony układ grafiki stosowany w trzeciej generacji komputerów Amiga na początku lat 90. XX wieku.
  PCMCIA (ang. Personal Computer Memory Card International Association) - międzynarodowe stowarzyszenie producentów kart pamięci dla komputerów osobistych. Celem organizacji jest wprowadzenie i rozwijanie międzynarodowego standardu kart rozszerzeń dla komputerów przenośnych.
  ATA (ang. Advanced Technology Attachments) – interfejs systemowy w komputerach klasy PC i Amiga przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi zaproponowany w 1983 przez firmę Compaq. Używa się także zamiennie skrótu IDE (ang. Integrated Drive Electronics), od 2003 roku (kiedy wprowadzono Serial ATA) standard ten jest określany jako PATA (od "Parallel ATA").
  Commodore International – przedsiębiorstwo, które odegrało czołową rolę w rozwoju komputerów domowych w latach 80. i 90. Przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1994 roku; od tego czasu kilkakrotnie próbowano wznowić rozwój systemu Amiga.
  MC68020 - mikroprocesor firmy Motorola należący do rodziny M68000 (zwanej też rodziną 68k). Wprowadzony do sprzedaży w roku 1984. Osiągnął status end of life, co oznacza, że wkrótce nie będzie dostępny w sprzedaży.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.