Amiga 1000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amiga 1000komputer osobisty bazujący na procesorze Motorola 68000, wyposażony w specjalizowane układy które dawały mu ponadprzeciętne możliwości graficzne i dźwiękowe. Zaprojektowany przez przedsiębiorstwo Amiga, wykupione przez Commodore International. Wyposażony w graficzny wielozadaniowy system opercyjny Amiga OS. W sprzedaży od 1985 roku, był pierwszym komputerem z serii Amiga produkowanych przez Commodore. Początkowo nazywany Amiga, później zaczęto używać Amiga 1000 by odróżnić go od kolejnych modeli. Zastąpiony przez Amiga 500 i Amiga 2000.

Kickstart – program rozruchowy komputerów Amiga, zawarty w pamięci ROM, uruchamiany zaraz po włączeniu zasilania lub restarcie. W końcowej fazie startu poszukiwane są wszystkie nośniki danych wykryte przez Kickstart (np. stacje dyskietek) w celu rozpoczęcia wczytywania systemu operacyjnego. Kickstart zawierał także dużą część systemu operacyjnego, między innymi obsługę podstawowych systemów plików czy biblioteki graficzne, co skracało czas uruchomienia Amigi.Original Chip Set (OCS) – chipset montowany w pierwszych modelach komputerów Amiga. Składał się z kilku chipów, mianowicie:


Specyfikacja techniczna[ | edytuj kod]

 • Procesor Motorola 68000 7,09 MHz
 • System operacyjny AmigaOS 1.0 lub 1.1 dołączony, jako upgrade 1.2 i 1.3 ; Kickstart ładowany z dyskietki do zastrzeżonej, zabezpieczonej przed późniejszym zapisem, oddzielnej pamięci RAM
 • 256 KB pamięci Chip, wewnętrznie rozszerzenie do 512 KB (łączona pamięć dla grafiki, dźwięku, instrukcji itd.), zewnętrzne do 8 MB
 • Original Chip Set (OCS) – specjalizowane układy: Agnus (zarządzanie pamięcią), Daphne (obsługa wideo, zastąpiony w następnych modelach przez układ Denise), Portia (zastąpiony przez Paulę – dźwięk i kontrola stacji dyskietek)
 • stacja dyskietek 3,5" o pojemności do 880 kB;
 • tryby graficzne od 320x200 do 640x400 przy maksymalnie 4096 kolorach, wyjście TV w formatach PAL lub NTSC
 • Dźwięk: 4 kanały 8-bit stereo
 • Wczesne wersje, dostępne tylko w USA i Kanadzie, miały jeszcze niekompletnie zaimplementowany OCS – wyświetlały tylko obraz NTSC i nie miały trybu EHB
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.bboah.com/index.php?sid=210965&lang=en&action=show&cat=51 The Big Book of Amiga Hardware: Custom Chips.
  Podpis Jaya Minera na wewnętrznej stronie pokrywy z odciskiem łapy jego psa Mitchy’ego


  NTSC – amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego).AmigaOS – system operacyjny opracowany przez firmę Commodore International dla produkowanych przez nią komputerów Amiga. Wersja 1.0 została wydana w 1985 roku, wraz z premierą komputera Amiga 1000.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kilobajt (KB, rzadziej kB, ang. Kbyte, kbyte, kilobyte) – jednostka używana w informatyce do określenia ilości informacji lub wielkości pamięci.
  EHB (ang. Extra Half-Brite) – sposób interpretacji pamięci ekranu w komputerach Amiga, pozwalający ominąć sprzętowe ograniczenie rozmiarów indeksu palety kolorów.
  PAL (ang. Phase Alternating Line) – standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. Został opracowany w Niemczech przez Waltera Brucha z zakładów Telefunken i po raz pierwszy zastosowany w 1967 roku.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
  Commodore International – przedsiębiorstwo, które odegrało czołową rolę w rozwoju komputerów domowych w latach 80. i 90. Przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1994 roku; od tego czasu kilkakrotnie próbowano wznowić rozwój systemu Amiga.

  Reklama