• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AmigaOS  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  MorphOS – 32-bitowy system operacyjny dla komputerów Pegasos, Amiga wyposażonych w procesory z rodziny PowerPC (BlizzardPPC, CyberStormPPC), Efika oraz szerokiej gamy starszych komputerów firmy Apple Inc. z procesorami PowerPC.MC68040 – mikroprocesor firmy Motorola należący do rodziny M68000. Wprowadzony do produkcji w 1990, jest produkowany do tej pory przez Freescale Semiconductor. Kompatybilny w dół. Do głównych innowacji należy zintegrowanie z procesorem koprocesora matematycznego.

  AmigaOSsystem operacyjny opracowany przez firmę Commodore International dla produkowanych przez nią komputerów Amiga. Wersja 1.0 została wydana w 1985 roku, wraz z premierą komputera Amiga 1000.

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 1.1 AmigaOS 4.0
 • 1.2 AmigaOS 4.1
 • 2 Przypisy
 • 3 Linki zewnętrzne
 • ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.MC68000 – mikroprocesor CISC amerykańskiej firmy Motorola. Rozpoczął on udaną serię M68000 (znaną także jako 68k). Debiutował w roku 1979 i jest produkowany do dziś przez Freescale Semiconductor. Zasilany jest napięciem 5 V. Nazwa procesora 68000 pochodzi od liczby tranzystorów jaką posiadał pierwszy model tego mikroprocesora.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.
  AmigaOne – linia komputerów produkowana przez firmę Eyetech na licencji Amiga Inc.. Nazwę AmigaOne ma też komputer AmigaOne X1000 firmy A-EON Technology.
  Pegasos – nazwa płyt głównych komputerów produkowanych przez firmę Genesi. Płyty te oparte są na procesorach PowerPC z serii G3 i G4.
  Kickstart – program rozruchowy komputerów Amiga, zawarty w pamięci ROM, uruchamiany zaraz po włączeniu zasilania lub restarcie. W końcowej fazie startu poszukiwane są wszystkie nośniki danych wykryte przez Kickstart (np. stacje dyskietek) w celu rozpoczęcia wczytywania systemu operacyjnego. Kickstart zawierał także dużą część systemu operacyjnego, między innymi obsługę podstawowych systemów plików czy biblioteki graficzne, co skracało czas uruchomienia Amigi.
  FAT (akronim z ang. File Allocation Table) – system plików powstały pod koniec lat 70. Zastosowany w systemach operacyjnych, m.in. DOS i Windows.
  FAT32 – odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16.
  SFS (ang. Smart File System) to system plików z księgowaniem stworzony w 1998 roku dla komputerów Amiga. Używa bloków o wielkości od 512 do 32768 bajtów. Maksymalna wielkość partycji to 2 TB (2048 GB).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.