• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu

  Przeczytaj także...
  Karol Musioł (ur. w październiku 1905 roku w Biertułtowach, zm. 21 marca 1983 r. w Opolu) – w latach 1952-1965 przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, burmistrz; działacz PZPR. Inicjator organizacji m.in. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki i Dni Opola. Za jego sprawą powstało Towarzystwo Przyjaciół Opola oraz Klub TPD (obecnie Klub u Papy Musioła).Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.
  Tablica wmurowana w tył Amfiteatru

  Amfiteatr opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - amfiteatr powstały z inicjatywy Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, stał się jednym ze znanych symboli miasta.

  Od czerwca 1963, oprócz 1982 i 2010 roku, odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.W amfiteatrze działa Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

  Amfiteatr zbudowany został na miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu, gdzie prowadzone były przez wiele lat badania wykopaliskowe, w wyniku których odkryto dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków oraz drewniane moszczenia ulic. Zgodnie z postulatami archeologów na tym miejscu miało powstać muzeum, w którym miały być prezentowane zakonserwowane pozostałości najstarszej zabudowy Opola.

  W 2009 roku rozpoczęły się prace budowlane. Na wiosnę 2011 r. obiekt został całkowicie przebudowany a widownia liczy obecnie 3653 miejsc siedzących, przed przebudową było to aż prawie 4800 miejsc.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.