• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amfitea

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Likurg - w mitologii greckiej król Edomów w Tracji, który sprzeciwiał się wprowadzeniu kultu Dionizosa, za co ten zesłał na niego szaleństwo. Mit stanowi świadectwo ścierania się różnych kultów i religii w starożytnej Grecji.
  Antyklea (także Antykleja, Antikleja, gr. Ἀντίκλεια Antíkleia, łac. Anticleia) – w mitologii greckiej matka Odyseusza, córka Autolykosa, wnuczka Hermesa.

  Amfitea (gr. Ἀμφιθέα) - imię kilku bohaterek mitologii greckiej:

  1. Amfitea, żona Likurga, króla Nemei, matka Ofeltesa (później zwanego Archemorosem). Nazywano ją też Eurydyką.

  2. Amfitea, żona Adrastosa, króla Argos, któremu urodziła piątkę dzieci, w tym córkę, Agreję. Według innych podań żona Diona, króla Lakonii oraz matka trzech córek - Karyi, Orfe i Lyko.

  3. Amfitea, żona Autolykosa, matka Antyklei, babka Odyseusza, prawdopodobnie babka Jazona.

  Homer (st.gr. Ὅμηρος, Hómēros, nw.gr. Όμηρος) (VIII wiek p.n.e.) – grecki pieśniarz wędrowny (aojda), epik, śpiewak i recytator (rapsod). Uważa się go za ojca poezji epickiej. Najstarszy znany z imienia europejski poeta, który zapewne przejął dziedzictwo długiej i bogatej tradycji ustnej poezji heroicznej. Do jego dzieł zalicza się eposy: Iliadę i Odyseję. Grecka tradycja widziała w nim również autora poematów heroikomicznych Batrachomyomachia i Margites oraz Hymnów homeryckich. Żaden poeta grecki nie przewyższył sławą Homera. Na wyspach Ios i Chios wzniesiono poświęcone mu świątynie, a w Olimpii i Delfach postawiono jego posągi. Pizystrat wprowadził recytacje homeryckich poematów na Panatenaje.Kanake (gr. Κανάκη, łac. Canace) - w mitologii greckiej córka króla Magnezji, Eola i Enarete, kochanka Posejdona. Kanake miała siedmiu braci i sześć sióstr.

  4. Amfitea, żona Eola, władcy wiatrów, matka dwanaściorga dzieci (sześciu córek i sześciu synów), z których dwójkę - Kanake i Makareusa połączyła kazirodcza miłość.

  5. Amfitea, alternatywna wersja imienia Hemitei, siostry Tenesa.

  Bibliografia[]

 • Serwiusz, In Vergilii Bucolicon libros, komentarz do Eklog
 • Homer, Odyseja, 19. 412
 • Jan Tzetzes, Chiliady • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anemoi (lm gr. Ἄνεμοι Ánemoi, łac. Venti ‘wiatry’, lp gr. Ἄνεμος Ánemos, łac. Ventus ‘wiatr’) – w mitologii greckiej uosobienia wiatrów.
  Maurus Servius Honoratus (IV/V w. n.e.) - gramatyk rzymski z okresu schyłku starożytności. Poza tym, jak się nazywał, oraz przybliżonym okresem działalności nie wiemy o nim nic. Przypuszcza się, że był nauczycielem literatury i poganinem - w jego pismach nie ma śladu istnienia chrześcijaństwa, co jest zjawiskiem dość typowym dla pogańskich pisarzy V wieku, stąd ten wniosek.
  Adrastos (gr. Ἄδραστος Ádrastos, łac. Adrastus) – w mitologii greckiej król Argos, greckiego miasta w Argolidzie.
  Jan Tzetzes (Joannes Tzetzes, gr. Ιωάννης Τζέτζης, Iōánnes Tzétzēs, ur. po 1110, zm. po 1180 lub 1185) – bizantyjski uczony filolog, historyk oraz pisarz.
  Argos (gr. Άργος Argos) – miasto greckie leżące na Peloponezie, w Argolidzie, nieopodal Nauplionu; 22 tys. mieszkańców (1991), przemysł spożywczy i tytoniowy, uprawa owoców cytrusowych, handel tytoniem i oliwkami. Liczne zabytki jak mury cyklopowe, sanktuarium Apollina, amfiteatr. Nad miastem dominuje XII-wieczna twierdza, następnie kilkakrotnie rozbudowywana przez Greków, Turków i Wenecjan, aktualnie w stanie dobrze zachowanej ruiny, stale otwarta, dostępna dla zwiedzających.
  Odyseja (gr. Ὀδύσσεια Odysseia) – epos grecki, przypisywany Homerowi, oparty na antycznej ustnej tradycji epickiej, a w formie pisanej istniejący przypuszczalnie od VIII wieku p.n.e.
  Nemea – starogrecki ośrodek kultowy położony w dolinie o tej samej nazwie (Dolina Nemejska) w starożytnej Argolidzie, obecnie stanowisko archeologiczne około 6 km na wschód od miasta Nea Nemea w Grecji.

  Reklama