• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amerykanie pochodzenia szwedzkiego

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Rozmieszczenie Amerykanów szwedzkiego pochodzenia według danych z 2000 roku.

  Szwedzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki / szwedzcy Amerykanie (ang. Swedish-American) – mieszkańcy, obywatele USA pochodzący od szwedzkich imigrantów. Ok. 8 mln Amerykanów wywodzi swe korzenie ze Szwecji. Większość z nich to luteranie i metodyści. Miejscowości związane ze Szwedami w USA, to m.in.: Silverhill, Alabama; Lindsborg, Kansas; Gothenburg, Nebraska; Andover, Illinois; Kingsburg, California; i Bishop Hill, Illinois. Około 3,7% Amerykanów przyznaje się do skandynawskiego pochodzenia (włączając w to norweskie, duńskie i islandzkie), ok. 160 tys. posługuje się skandynawskim językiem w swoim domu.

  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Imigranci ze Szwecji przybywali do Ameryki głównie przez Nowy Jork, osiedlając się na środkowym zachodzie. Większość była luteranami, stowarzyszyli się w Ewangelickim Luterańskim Kościele w Ameryce (the Evangelical Lutheran Church in America). Generalnie teologicznie byli pietystami, popierali surowe kary, prohibicję i republikanów. Ważnym momentem dla emigracji szwedzkiej było stworzenie the Vasa Order of America w 1896 r., naczelnej organizacji szwedzkiej społeczności w USA, która pomagała skandynawskim przybyszom w rozpoczęciu nowego życia.

  Środkowy Zachód, także Środkowo-Zachodnie Stany Zjednoczone (ang. Midwest lub Midwestern United States) - nazwa stosowana w odniesieniu do amerykańskich stanów zlokalizowanych w środkowej i północnej części kraju.Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.

  W roku 1900 Chicago było największym miastem-skupiskiem Szwedów na świecie zaraz po Sztokholmie. Inni imigranci osiedlali się w Minnesocie, a także Michigan, Wisconsin, Iowa, Nebraska i Illinois. Na zachodzie Nowa Anglia stała się domem dla wielu wykwalifikowanych robotników. Największe społeczności mieszkały w Jamestown, NY; Providence, RI i Bostonie, MA. Największym skupiskiem Szwedów w Nowej Anglii była miejscowość Worcester, MA.

  Metodyzm – nurt chrześcijaństwa zapoczątkowany jako wewnętrzny ruch ożywienia wewnątrz Kościoła anglikańskiego (pod wpływem pietyzmu), kierowany przez Jana Wesleya i jego brata, Charlesa. Początkowo nazwę "metodyzm" nadawali ironicznie przeciwnicy Wesleya, którzy krytykowali nadmierny ich zdaniem rygoryzm i skrupulatność w wypełnianiu obowiązków religijnych. Później zwolennicy Wesleya uznali tę nazwę za chlubną.

  Szwedzcy Amerykanie w poszczególnych stanach (według spisu powszechnego z roku 2000)[]

  10 stanów z największą ilością ludności pochodzenia szwedzkiego:

  1. Minnesota – 486 507
  2. Kalifornia – 459 897
  3. Illinois – 303 044
  4. Waszyngton – 213 013
  5. Michigan – 161 301
  6. Floryda – 155 010
  7. Wisconsin – 149 977
  8. Nowy Jork – 133 788
  9. Teksas – 127 871
  10. Massachusetts – 119 267

  10 stanów z największym procentowym udziałem ludności szwedzkiej w ogóle populacji:

  1. Minnesota – 9,9%
  2. Dakota Północna – 5,0%
  3. Nebraska – 4,9%
  4. Utah – 4,3%
  5. Dakota Południowa – 3,9%
  6. Waszyngton – 3,6%
  7. Idaho – 3,5%
  8. Wyoming – 3,5%
  9. Montana – 3,4%
  10. Iowa – 3,3%

  Linki zewnętrzne[]

 • The Kalmar Nyckel Foundation & Tall Ship Kalmar Nyckel
 • Vasa Order of America • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.