• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amerykański Ludowy Sojusz Rewolucyjny

  Przeczytaj także...
  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.

  Amerykański Rewolucyjny Sojusz Ludowy (hiszpański Alianza Popular Revolucionaria Americana - Partido Aprista Peruano, APRA) – peruwiańska centrolewicowa partia polityczna.

  Historia[]

  APRA została założona przez Victora Raúla Haya de la Torre w mieście Meksyk w dniu 7 maja 1924 z aspiracjami do stania się partią ogólnoamerykańską. Ugrupowanie domagało się oddzielenia państwa od Kościoła, nacjonalizacji przemysłu, wywłaszczenia największych majątków (za odszkodowaniem) i praw wyborczych dla kobiet. W sprawach międzynarodowych partia sprzeciwiała się imperializmowi i ingerencji Stanów Zjednoczonych w sprawy państw Ameryki Łacińskiej, ugrupowanie domagało się rewolucji antykapitalistycznej. Jedyną sekcją partii jaka przetrwała jest sekcja peruwiańska.

  Centrolewica – termin używany na określenie partii o umiarkowanie lewicowych poglądach politycznych i gospodarczych, będących w opozycji do ugrupowań silniej lewicowych, zwłaszcza komunistycznych. Do centrolewicy zalicza się przede wszystkim socjalliberałów oraz większą część Zielonych. Ze względu na ewolucję poglądów, większość partii socjaldemokratycznych, wywodzących się historycznie z ruchu robotniczego i socjalizmu, uznaje się współcześnie za centrolewicowe (np. brytyjska Partia Pracy). Partie centrolewicowe akceptują jako zasadę gospodarkę rynkową. W odróżnieniu od gospodarczych liberałów dopuszczają interwencjonizm państwowy (np. znaczący sektor publiczny).Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Partia jest jedną z najstarszych partii Peru. W 1950 roku partia została prawnie uznana za partie polityczną, musiała jednak przy tym zrezygnować z najbardziej radykalnych postulatów. Partia mogła wystartować po raz pierwszy po upadku wojskowego reżimu w wyborach w 1979. Haya de la Torre został wybrany przewodniczącym Zgromadzenia Konstytucyjnego, miał być kandydatem partii na prezydenta w wyborach 1980 roku ale zmarł przed wyborami. W 1985 prezydentem kraju został działacz APRA Alan García Pérez, ponownie został prezydentem w roku 2006. Ugrupowanie jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej, wydaje dziennik La tribuna.

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Alan García Pérez (ur. 23 maja 1949 w Limie) – peruwiański polityk, dwukrotny prezydent Peru, w latach 1985-1990 oraz ponownie od 28 lipca 2006 do 28 lipca 2011. Lider Amerykańskiego Ludowego Sojuszu Rewolucyjnego (APRA).

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Internetowa
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodówka Socjalistyczna (ang. Socialist International, SI, fr. l’Internationale Socialiste, IS, hiszp. Internacional Socialista, IS), największa z istniejących obecnie międzynarodówek, skupiająca partie socjaldemokratyczne, socjalliberalne i socjalistyczne. Siedzibą Międzynarodówki Socjalistycznej jest Londyn.
  Antykapitalizm - termin oznaczający sprzeciw wobec kapitalizmu. Ściślej, odnosi się do osób i organizacji zabiegających o zastąpienie go innym systemem. Pojęcie odnosi się do wielu różnych ideologii, czy ruchów, nierzadko walczących również między sobą. Pewne postawy ideologiczne dążą jedynie do częściowego zniesienia kapitalizmu, inne do jego całkowitej likwidacji.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama