• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków

  Przeczytaj także...
  Suplement diety - uzupełnienie diety, dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (zwłaszcza witaminy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn..Preparaty krwiopochodne – są to wszelkie preparaty lecznicze uzyskane z krwi uzyskanej z donacji w wyniki jej przetworzenia z rozdzieleniem jej składników i konserwacji.
  Obrót towarowy – obiegowe przesuwanie towarów przez wszystkie sfery produkcji, począwszy od produkcji aż do konsumpcji. Przyjmuje on formę: kupno-sprzedaż.

  Agencja Żywności i Leków, FDA (ang. Food and Drug Administration) – amerykańska instytucja rządowa utworzona w 1906 roku przez Harveya Washingtona Wileya. Jest częścią Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych i zajmuje się kontrolą żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych, urządzeń emitujących promieniowanie (w tym niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w Stanach Zjednoczonych.

  Harvey Washington Wiley (ur. 18 października 1844 w Kent, zm. 16 czerwca 1930 w Waszyngtonie) – amerykański chemik, kierował pracami nad Ustawą o czystości żywności i leków w 1906.

  FDA jest znana z rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania leków do obrotu, nakazujących producentom przestrzeganie procedur oraz informowanie pacjentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem leków.

  Pozytywna opinia wydana przez FDA dla danego produktu spożywczego lub leku jest uznawana także poza Stanami Zjednoczonymi za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie.

  Przypisy

  1. Centennial of FDA (ang.). Food and Drug Administration, 2006. [dostęp 2010-04-07].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa amerykańskiej Agencji Żywności i Leków
 • Wymogi amerykańskiej Agencji Żywności i Leków • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.