• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Americana - muzyka

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Americana – gatunek muzyczny wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, łączący w sobie elementy tradycyjnych, amerykańskich oraz współczesnych gatunków muzycznych takich jak folk, country, rhythm & blues, rock & roll i innych, określana jest czasami także jako "alt-country" czy "alt.country" czy też w bardziej opisowy sposób jako "progresywne country", a także nieco złośliwie jako "cowpunk" czy "y'allternative". Według The Americana Music Association americana to "muzyka, która czci oraz pochodzi z tradycji muzycznych korzeni Ameryki i jest inspirowana tradycjami kultury amerykańskiej".

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.The Byrds – amerykańska grupa rockowa grająca folk rock oraz psychodeliczny rock, kojarzona również z jangle popem. Była amerykańską odpowiedzią na zespoły "brytyjskiej inwazji" i jedną z najpopularniejszych grup swego czasu. Jedna z najwybitniejszych grup poprockowych z USA. Grupa obok Boba Dylana zdefiniowała brzmienie folk rocka dając podstawy pod przyszły rozwój gatunku.

  Do artystów grających americanę zaliczają się takie osoby i grupy jak: Johnny Cash, Mavis Staples, The Band, Willie Nelson, Emmylou Harris, Elvis Presley, Loretta Lynn, Ryan Adams, Bob Dylan, Gram Parsons, Solomon Burke, Lucinda Williams, Levon Helm, Lyle Lovett, Justin Townes Earle i wielu innych.

  Ryan Adams (ur. 5 listopada 1974) – amerykański wokalista, gitarzysta, tworzący w takich stylach jak rock, americana, folk. Wydaje albumy pod własnym nazwiskiem, jak również jako członek formacji Whiskeytown i The Cardinals. Był również producentem albumów dla takich wykoanawców jak Willie Nelson, Jesse Malin, Jenny Lewis, i Fall Out Boy, współpracował z Counting Crows, Weezer, Norah Jones, America, Minnie Driver, Cowboy Junkies, Leona Naess, Toots and the Maytals, Beth Orton i Krista Polvere. Napisał tomik poezji Infinity Blues (2009), i zbiór wierszy i opowiadań Hello Sunshine (2009).Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  W Polsce z nurtem utożsamia się zespół Grupa Furmana oraz działalność Jerzego Grunwalda.

  Przypisy

  1. What Is Americana Music. [dostęp 2009-01-10].
  2. What is Americana Music?. The Americana Music Association. [dostęp 2009-01-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • The Americana Music Association • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Grunwald ps. George&G; (ur. 7 kwietnia 1950 w Katowicach) – polski wokalista, instrumentalista, kompozytor i producent muzyczny.
  William Hugh Nelson (ur. 30 kwietnia 1933 w Abbott w Teksasie), amerykański piosenkarz country, kompozytor i aktor. Jeden z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu. W 1985 roku wziął udział, razem z artystami Stanów Zjednoczonych, w nagraniu piosenki We Are the World skomponowanej przez Michaela Jacksona i Lionela Richiego, by zebrać fundusze na walkę z głodem w Etiopii, spowodowanym suszą w 1984/1985.
  Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
  Lucinda Williams (ur. 26 stycznia 1953 w Lake Charles w Luizjana) – amerykańska piosenkarka i kompozytorka muzyki country z elementami rocka, folka i bluesa. Pomimo wydania wcześniej kilku albumów pierwszy komercyjny sukces odniosła dopiero jako kompozytorka piosenki Passionate Kisses wykonanaej przez Mary Chapin Carpenter, za który uhonorowana została w 1994 nagrodą Grammy.
  Levon Helm, właśc. Mark Lavon Helm (ur. 26 maja 1940 w Marvell, stan Arkansas, zm. 19 kwietnia 2012 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista i wokalista. Najbardziej znany z gry na perkusji w grupie The Band.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.