• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American Pie - utwór

  Przeczytaj także...
  Ritchie Valens, właśc. Richard Steven Valenzuela (ur. 13 maja 1941 w Pacoimie, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego.The Day the Music Died (pol. Dzień, w którym umarła muzyka) – nazwa wypadku lotniczego, w którym zginęli trzej amerykańscy muzycy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens i Jiles Perry Richardson.
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.

  American Pie” (czyt. IPA: /ə'mɛrəkən paɪ/, SAMPA: /@"mEr@k@n paI/) – piosenka Dona McLeana, pochodząca z albumu o tym samym tytule, wydanym w październiku 1971 roku. Utwór stał się jego największym przebojem, docierając do miejsca 2. na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart, oraz wspinając się na sam szczyt amerykańskiego zestawiania Hot 100 magazynu Billboard. W 2002 roku „American Pie” został wprowadzony do Grammy Hall of Fame.

  A cappella (wł. w dosłownym tłumaczeniu: "jak w kaplicy", w dalszym – "w stylu kościelnym") – termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów. Ów styl wykształcił się na gruncie muzyki kościelnej XVI wieku, a jego teoretyczne dookreślenie dokonało się na kanwie teorii muzyki w I połowie XVII wieku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Geneza utworu[]

  Piosenka w stylu folk rock, grana jest na gitarze akustycznej z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Tekst piosenki, pełen trudnych do rozszyfrowania aluzji i odniesień, dotyczy głównie katastrofy lotniczej, w której w dniu 3 lutego 1959 roku zginęli trzej pionierzy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens i The Big Bopper. Wydarzenie to znane jest pod określeniem Dzień, w którym umarła muzyka, zwrot który rozpowszechniła ta piosenka. Dzieło od czasu swej premiery – w 1971 roku – utrzymuje wysoką popularność. Mimo że jak na radiowe standardy jest bardzo długa (w wersji oryginalnej ma ponad osiem i pół minuty), tylko w USA doczekała się ponad trzech milionów zarejestrowanych emisji radiowych.

  Jiles Perry Richardson, Jr., znany jako The Big Bopper (ur. 24 października 1930 w Sabine Pass w stanie Teksas, zm 3 lutego 1959 w Clear Lake w stanie Iowa) – amerykański muzyk i kompozytor rockowy, jeden z pionierów rock and rolla. Nazywany był też zdrobniale Jape Richardson.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Inne wersje[]

  Powstało wiele coverów tego utworu.

  Cover Madonny[]

  Madonna nagrała tę piosenkę w roku 2000, na potrzeby filmu Układ prawie idealny (The Next Best Thing), wyreżyserowanego przez Johna Schlesingera. Utwór pojawia się w filmie początkowo w wersji a cappella, śpiewany przez Ruperta Everetta, Madonnę i innych aktorów. W wersji oryginalnej piosenkę można usłyszeć podczas napisów końcowych i w takiej też formie znajduje się ona na ścieżce dźwiękowej do filmu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  W przeciwieństwie do oryginału piosenka Madonny nie jest aż taka długa, ponieważ znacznie skrócono tekst. Utwór zaczyna się czterema wersami z pierwszej zwrotki, po czym słyszymy drugą zwrotkę, następnie refren i zwrotkę szóstą, po której dwukrotnie śpiewany jest refren.

  Przypisy

  1. American Pie by Don McLean (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-07-28].
  2. DON McLEAN (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-07-28].
  3. Don McLean (ang.). billboard.com. [dostęp 2014-07-28].
  4. About Don McLean - A Short Biography (ang.). don-mclean.com, 2013-08-12. [dostęp 2014-07-28].
  5. American Pie by Don McLean (ang.). songfacts.com. [dostęp 2014-07-28].
  6. David Hinckley: The 'Day the Music Died' didn't kill music - it lived and grew bigger (ang.). nydailynews.com, 2009-02-02. [dostęp 2014-07-28].
  7. Richard Buskin: Don McLean 'American Pie' (ang.). soundonsound.com, 2012-03. [dostęp 2014-07-28].
  8. American Pie (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-07-28].
  9. Uklad prawie idealny (2000) Soundtracks (ang.). IMDb. [dostęp 2014-07-28].
  10. Madonna: The All-American Piece of Pie (ang.). music-critic.com. [dostęp 2014-07-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Donald "Don" McLean (ur. 2 października 1945 w New Rochelle) – amerykański piosenkarz, gitarzysta i kompozytor związany z gatunkiem folk i folk rock.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Buddy Holly, właśc. Charles Hardin Holley (ur. 7 września 1936 w Lubbock, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake) – amerykański piosenkarz rockandrollowy, gitarzysta, kompozytor. Był jednym z muzycznych wzorców dla Jimiego Hendriksa.
  Rupert James Hector Everett (ur. 29 maja 1959 w Norfolk) – angielski aktor filmowy i telewizyjny, pisarz, piosenkarz i model.
  Nagroda w kategorii Grammy Hall of Fame Award jest wyróżnieniem przyznawanym nagraniom, które w roku nadania mają co najmniej 25 lat oraz które wpłynęły na bieg muzycznej historii. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1973 roku.
  John Richard Schlesinger (ur. 16 lutego 1926 w Londynie, zm. 25 lipca 2003 w Palm Springs, Kalifornia), brytyjski reżyser filmowy, epizodycznie aktor. Laureat Oscara.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.