American Pie (ang. American Pie) – amerykański film komediowy z roku 1999 w reżyserii Paula i Chrisa Weitzów do scenariusza Adama Herza.
Polski tytuł alternatywny: American Pie, czyli sprawa dowcipna.
Jest to pierwszy film wyreżyserowany przez braci Weitzów. Opowiada o czterech nastolatkach, którzy zawierają pakt i obiecują sobie, że stracą prawictwo najpóźniej na balu maturalnym. Tytuł nie nawiązuje do znanego utworu Dona McLeana, ale raczej do sceny, w której główny bohater filmu uprawia seks z szarlotką (wcześniej zostało powiedziane, że dotrzeć do „trzeciej bazy” to jak ciepła szarlotka).
Mena Alexandra Suvari (ur. 13 lutego 1979 w Newport) – amerykańska aktorka, projektantka mody i modelka, nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w filmie American Beauty (1999). Zdobyła też nominację do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych za występ w czwartym sezonie serialu HBO Sześć stóp pod ziemią (2004).
Natasha Lyonne, właściwie Natasha Braunstein (ur. 4 kwietnia 1979 r. w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka pochodzenia żydowskiego.
Film okazał się komercyjnym sukcesem, doczekał się trzech sequeli: American Pie 2 (2001), American Pie: Wesele (2003) i American Pie: Zjazd absolwentów (2012) oraz czterech spin-offów – American Pie: Wakacje (2005), American Pie: Naga mila (2006), American Pie: Bractwo Beta (2007), American Pie: Księga miłości (2009). Ostatnie pięć filmów trafiło bezpośrednio do dystrybucji domowej, tzn. na DVD i video.
Thomas Ian Nicholas (ur. 10 lipca 1980 r. w Las Vegas w stanie Nevada, USA) – amerykański aktor oraz wokalista, zdobywca nominacji do Nagrody Młodych Artystów.Chris Klein, właściwie Frederick Christopher Klein (ur. 14 marca 1979 w Hinsdale) − amerykański aktor filmowy, najbardziej znany z roli Chrisa „Oza” Ostreichera w serii komediowej American Pie.
W rankingu na sto najzabawniejszych filmów sporządzonym przez telewizję Bravo film znalazł się na 49. miejscu. W rankingu magazynu „Entertainment Weekly” na pięćdziesiąt najlepszych filmów szkolnych zajął 22. miejsce (na pierwszym miejscu znalazł się Klub winowajców), a w rankingu magazynu „Total Film” na najśmieszniejszy film w historii zajął 6. miejsce.
Alyson Hannigan, właśc. Allison Lee Hannigan (ur. 24 marca 1974 w Waszyngtonie) – amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z ról Willow Rosenberg w serialu Buffy – postrach wampirów i Michelle Flaherty w serii American Pie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Jason Biggs jako Jim Levenstein
Chris Klein jako Chris Oz Ostreicher
Thomas Ian Nicholas jako Kevin Myers
Mena Suvari jako Heather
Alyson Hannigan jako Michelle Flaherty
Eddie Kaye Thomas jako Paul Finch
Tara Reid jako Vicky Lathum
Seann William Scott jako Steve Stifler
Natasha Lyonne jako Jessica
Chris Owen jako Chuck Sherman
Shannon Elizabeth jako Nadia
Jennifer Coolidge jako matka Stiflera
Eugene Levy jako ojciec Jima
Zdjęcia do filmu kręcono w Los Angeles, Long Beach, Monrovii i Industry (Kalifornia) oraz we wspólnocie Lake Sherwood. Okres zdjęciowy trwał od 21 lipca do 11 września 1998 roku.
Donald "Don" McLean (ur. 2 października 1945 w New Rochelle) – amerykański piosenkarz, gitarzysta i kompozytor związany z gatunkiem folk i folk rock.Eugene Levy (ur. 17 grudnia 1946 w Hamilton) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny, znany z drugoplanowych i charakterystycznych ról komediowych.
Film American Pie spotkał się z mieszaną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes, 60% ze stu dwudziestu czterech recenzji filmu są mieszane (średnia ocen wyniosła 5,8 na 10). Na portalu Metacritic średnia ocen z 30 recenzji wyniosła 58 punktów na 100.
Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach.
Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]
Istnieją dwie wersje filmu, różniące się fragmentem sceny z szarlotką (w jednej „na stojąco”, zaś w drugiej „na leżąco”); dźwięk i dialogi sceny są identyczne.
W 2006 nakręcona została parodia American Pie pt. Kolejny gejowski film, w której fabułę oparto na tym samym wątku utraty dziewictwa, ale przez czterech homoseksualistów.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna polska strona filmu
Plakat
American Pie w bazie IMDb (ang.)
American Pie w bazie Filmweb

Kolejny gejowski film (tytuł oryg. Another Gay Movie) – amerykańska komedia filmowa w reżyserii Todda Stephensa z 2006 roku, będąca gejowską parodią innego filmu komediowego − American Pie, czyli sprawa dowCipna (1999).Chris Owen (ur. 25 września 1980 r.) – amerykański aktor, znany głównie z roli Chucka "Sherminatora" Shermana z filmów American Pie, czyli sprawa dowCipna, American Pie II oraz American Pie: Wakacje.
Warto wiedzieć że... beta
Industry (oficjalnie – City of Industry) – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles, położone w dolinie San Gabriel Valley. W mieście znajduje się ponad 2 500 firm oraz 80 000 miejsc pracy, lecz według spisu z 2010 roku zamieszkuje je jedynie 219 osób, w porównaniu do 777 mieszkańców w roku 2000.
Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
Klub winowajców (1985) to film produkcji amerykańskiej, którego reżyserem i scenarzystą jest John Hughes. W Stanach Zjednoczonych jest uznawany za jeden z najlepszych filmów opowiadających o problemach nastolatków.
Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.