• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American League

  Przeczytaj także...
  Tampa Bay Rays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.
  Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.

  W 1894 roku powstała Western League, która w 1900 zmieniła nazwę na American League. 29 stycznia 1901 weszła w skład Major League Baseball i liczyła 8 zespołów:

 • Baltimore Orioles – w późniejszym okresie New York Highlanders, od 1913 New York Yankees, niemający nic wspólnego z istniejącym Baltimore Orioles
 • Boston Americans – od 1908 Boston Red Sox
 • Chicago White Sox
 • Cleveland Blues – w późniejszym okresie Cleveland Naps, od 1915 Cleveland Indians
 • Detroit Tigers
 • Milwaukee Brewers – w późniejszym okresie St. Louis Browns, od 1953 Baltimore Orioles
 • Philadelphia Athletics – w późniejszym okresie Kansas City Athletics, Oakland Athletics i Oakland A's, od 1981 ponownie jako Oakland Athletics
 • Washington Senators – od 1961 Minnesota Twins.
 • W 1960 dołączyły dwa nowe zespoły, Los Angeles Angels i Washington Senators (od 1972 Texas Rangers) po przeniesieniu siedziby oryginalnego Washington Senators do Bloomington w stanie Minnesota i zmiany nazwy klubu na Minnesota Twins. W 1969 członkami American League zostały Kansas City Royals i Seattle Pilots, co spowodowało podział ligi na dwie dywizje (East Division i West Division) po sześć zespołów. Rok później Seattle Pilots przeniosło się do Milwaukee i utworzono klub Milwaukee Brewers. Od 1973 w American League na liście pałkarzy figuruje designated hitter, który ma obowiązek odbijania piłki za miotacza.

  Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.Toronto Blue Jays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Toronto w prowincji Ontario. Od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball.

  W 1977 American League liczyła 14 zespołów po tym jak dołączyli Toronto Blue Jays i Seattle Mariners. W 1994 utworzoną trzecią dywizję (Central Division). W 1998 do National League przeszedł klub Milwaukee Brewers, zaś do American League przystąpił Tampa Bay Rays.

  W 1997 w Major League Baseball wprowadzono interleague play, dzięki czemu zespoły z National i American League mogą rozgrywać mecze między sobą w czasie trwania sezonu zasadniczego. W 2012 w celu wyrównania liczby drużyn w każdej z dywizji, do American League dołączył zespół Houston Astros.

  American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

  Zespoły[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • American League Championship Series
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2011 marks the 135th anniversary of the founding of the National League (ang.). baseballhall.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  2. Difference Between American and National League (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  3. The Arrival of the American League: Ban Johnson and the 1901 Challenge to National League Monopoly (ang.). la84foundation.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  4. The 1900's – The World Begins to Fly (ang.). americasbesthistory.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  5. The History of the American and National League, Part I (ang.). beyondtheboxscore.com. [dostęp 15 października 2016].
  6. Milwaukee Brewers and Seattle Pilots (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 25 lutego 2016].
  7. American League adopts designated hitter rule (ang.). history.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  8. Year In Review : 1977 American League (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 25 lutego 2016].
  9. What They're Saying: MLB Division Realignment Proposals (ang.). baseball.about.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  10. All-Time Club Records in Interleague Play (ang.). mlb.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  11. Houston Astros Agree to Join American League in 2013 (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  Kansas City Royals - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.Designated hitter (pol. wyznaczony pałkarz, w skrócie DH) – w baseballu jest to zawodnik, który figuruje na liście pałkarzy, jednak nie gra w defensywie. Wyznaczony jest w miejsce miotacza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles Angels of Anaheim - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Anaheim w stanie Kalifornia.
  Seattle Mariners – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Seattle w stanie Waszyngton.
  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.
  Milwaukee Brewers – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Milwaukee w stanie Wisconsin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.