American League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.

Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1894 roku powstała Western League, która w 1900 zmieniła nazwę na American League. 29 stycznia 1901 weszła w skład Major League Baseball i liczyła 8 zespołów:

 • Baltimore Orioles – w późniejszym okresie New York Highlanders, od 1913 New York Yankees, niemający nic wspólnego z istniejącym Baltimore Orioles
 • Boston Americans – od 1908 Boston Red Sox
 • Chicago White Sox
 • Cleveland Blues – w późniejszym okresie Cleveland Naps, od 1915 Cleveland Indians
 • Detroit Tigers
 • Milwaukee Brewers – w późniejszym okresie St. Louis Browns, od 1953 Baltimore Orioles
 • Philadelphia Athletics – w późniejszym okresie Kansas City Athletics, Oakland Athletics i Oakland A's, od 1981 ponownie jako Oakland Athletics
 • Washington Senators – od 1961 Minnesota Twins.
 • W 1960 dołączyły dwa nowe zespoły, Los Angeles Angels i Washington Senators (od 1972 Texas Rangers) po przeniesieniu siedziby oryginalnego Washington Senators do Bloomington w stanie Minnesota i zmiany nazwy klubu na Minnesota Twins. W 1969 członkami American League zostały Kansas City Royals i Seattle Pilots, co spowodowało podział ligi na dwie dywizje (East Division i West Division) po sześć zespołów. Rok później Seattle Pilots przeniosło się do Milwaukee i utworzono klub Milwaukee Brewers. Od 1973 w American League na liście pałkarzy figuruje designated hitter, który ma obowiązek odbijania piłki za miotacza.

  Toronto Blue Jays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Toronto w prowincji Ontario. Od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball.American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.

  W 1977 American League liczyła 14 zespołów po tym jak dołączyli Toronto Blue Jays i Seattle Mariners. W 1994 utworzoną trzecią dywizję (Central Division). W 1998 do National League przeszedł klub Milwaukee Brewers, zaś do American League przystąpił Tampa Bay Rays.

  W 1997 w Major League Baseball wprowadzono interleague play, dzięki czemu zespoły z National i American League mogą rozgrywać mecze między sobą w czasie trwania sezonu zasadniczego. W 2012 w celu wyrównania liczby drużyn w każdej z dywizji, do American League dołączył zespół Houston Astros.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

  Zespoły[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • American League Championship Series
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2011 marks the 135th anniversary of the founding of the National League (ang.). baseballhall.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  2. Difference Between American and National League (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  3. The Arrival of the American League: Ban Johnson and the 1901 Challenge to National League Monopoly (ang.). la84foundation.org. [dostęp 25 grudnia 2012].
  4. The 1900's – The World Begins to Fly (ang.). americasbesthistory.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  5. The History of the American and National League, Part I (ang.). beyondtheboxscore.com. [dostęp 15 października 2016].
  6. Milwaukee Brewers and Seattle Pilots (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 25 lutego 2016].
  7. American League adopts designated hitter rule (ang.). history.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  8. Year In Review : 1977 American League (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 25 lutego 2016].
  9. What They're Saying: MLB Division Realignment Proposals (ang.). baseball.about.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  10. All-Time Club Records in Interleague Play (ang.). mlb.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  11. Houston Astros Agree to Join American League in 2013 (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 grudnia 2012].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kansas City Royals - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.
  Designated hitter (pol. wyznaczony pałkarz, w skrócie DH) – w baseballu jest to zawodnik, który figuruje na liście pałkarzy, jednak nie gra w defensywie. Wyznaczony jest w miejsce miotacza.
  Los Angeles Angels of Anaheim - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Anaheim w stanie Kalifornia.
  Seattle Mariners – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Seattle w stanie Waszyngton.
  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.

  Reklama