• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American Idol  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Sekretne życie pszczół – amerykański dramat przygodowy z 2008 roku zrealizowany na motywach powieści Sue Monk Kidd pod tym samym tytułem. Scenariusz i reżyseria Gina Prince-Bythewood.Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.
  Wpływ[]

  Ogromny sukces i przychody generowane przez program przełożyły się na Fox Broadcasting Company, która stała się wiodącą stacja telewizyjną w 2008 roku. Sukces show pomógł podnieść także ratingi innych programów, które były wyświetlane przed lub po emisji American Idol, np.: House i Bones. Simon Fuller twierdzi, że uratował stację Fox.

  Usher, właściwie Usher Terry Raymond IV (ur. 14 października 1978) – amerykański wokalista, tancerz oraz aktor, uważany za współczesnego króla muzyki R&B. Popularność Ushera zapoczątkowana została pod koniec lat 90., wraz z premierą drugiego albumu, My Way i utworu "Nice and Slow", który uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100. Z następnej płyty artysty, 8701, pochodziły kolejne single numer jeden w Stanach Zjednoczonych: "U Remind Me" i "U Got It Bad". Każdy z tych albumów rozszedł się w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie, czyniąc Ushera jednym z najlepiej sprzedających się artystów R&B lat 90..Strajk scenarzystów w Stanach Zjednoczonych (listopad 2007– luty 2008) - strajk scenarzystów zrzeszonych w organizacjach Writers Guild of America, East (WGAE) oraz Writers Guild of America, West (WGAW) rozpoczęty 5 listopada 2007 roku.

  Jako jeden z najbardziej popularnych programów telewizyjnych w historii amerykańskiej telewizji, American Idol ma wpływa nie tylko na telewizję, ale także na szeroko pojęty świat rozrywki. Program ma na celu znalezienie supergwiazdy pośród nieodkrytych talentów muzycznych i ma kilka sukcesów na tym polu. Dzięki programowi wykreowane zostały, bardzo popularne i dobrze sprzedające się wokalistki, Kelly Clarkson i Carrie Underwood oraz inni. Odwołując się do Freda Bronsona, autora książki o listach Billboard, żaden inny podmiot nie wykreował tak wielu najlepiej sprzedających się wokalistów pod względem sprzedanych płyt i singli oraz stworzonych hitów. Do końca 2009 roku uczestnicy American Idol sprzedali łącznie ponad 46 mln albumów i 56 mln ściągniętych singli w Stanach Zjednoczonych, oraz 66 mln albumów na całym świecie. w 2007 roku ich udział w rynku wyniósł 2,1% całej sprzedaży w muzyce. Uczestnicy mają także ogromny wpływ na radio, w 2007 roku American Idol, według firmy badawczej Mediabase, która monitoruje stacje radiowe, dominującą siłą w radio. Do 2010 roku piosenki czterech uczestników były puszczane w radio po ponad 1 mln razy, z Kelly Clarkson na czele, której single były puszczane na antenie ponad 4 mln razy.

  Justin Guarini, właściwie Justin Eldrin Bell (ur. 28 października 1978 w Columbus, USA) – amerykański piosenkarz i autor piosenek oraz aktor. Zasłynął w 2002 roku, kiedy to zajął drugie miejsce w pierwszej edycji programu American Idol, zaraz po Kelly Clarkson.Rent to musical z muzyką i librettem Jonathana Larsona nawiązujący do opery Giacomo Pucciniego Cyganeria. Opisuje rok życia grupy ubogich młodych artystów walczących o przetrwanie w ubogiej dzielnicy Nowego Jorku Lower East Side w epoce AIDS. Jest jednym z pierwszych dzieł scenicznych dotykających tematyki narkomanii, homoseksualności i transseksualizmu, porusza kontrowersyjne tematy trzymając się konwencji musicalu i rock opery.

  Program wywarł także na teatr muzyczny, gdzie wielu uczestników rozpoczęło swoje kariery. Dzięki uczestnikom programu wzrasta liczba sprzedanych biletów na musicale na Broadwayu. Inni uczestnicy zaczęli karierę w telewizji i filmie, najlepszym przykładem jest Jennifer Hudson, która za rekomendacją nauczyciela śpiewu Debrę Byrd wygrała rolę w filmie Dreamgirls i otrzymała Oskara za swoją rolę.

  Carrie Marie Underwood (ur. 10 marca 1983 w Muskogee) − amerykańska wokalistka country wykonująca także muzykę popularną. Pochodzi z Checotah w stanie Oklahoma. Stała się znana po wygraniu czwartej edycji amerykańskiego Idola. Jej albumy i single pokrywały się nierzadko wielokrotną platyną, a sama artystka kilka razy została wyróżniona nagrodą Grammy.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Główni nagradzani uczestnicy American Idol[]

   Osobny artykuł: Lista nagród i nominacji uczestników American Idol.

  Uczestnicy American Idol w teatrach muzycznych[]

  Wielu uczestników American Idol zwróciło się w kierunku kariery w teatrze, niektórzy odrzucając karierę wokalisty. Do tych ludzi należą:

 • Justin Guarini – Carlos w Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Broadway)
 • Tamyra Gray – Priya w Bombay Dreams (Broadway), Mimi w Rent (Broadway)
 • Ruben Studdard – Fats Waller w Ain't Misbehavin (krajowa trasa)
 • Clay Aiken – Sir Robin w Spamalot (Broadway)
 • Frenchie Davis – Rent (Broadway)
 • Josh Strickland – Tarzan w Tarzan (Broadway)
 • Trenyce – wykonawca w Ain't Misbehavin (krajowa trasa)
 • Vanessa Olivarez – Tracy Turnblad w Hairspray (Toronto)
 • Fantasia Barrino – Celie w The Color Purple (Broadway oraz krajowa trasa)
 • Diana DeGarmo – Penny Pingleton w Hairspray (Broadway), Brooklyn w Brooklyn (krajowa trasa), Sarah w The Toxic Avenger (Off-Broadway), Sheila Franklin w Hair (Broadway), and Doralee Rhodes in 9 to 5 (National Tour)
 • LaToya London – Nettie w The Color Purple (National Tour)
 • Amy Adams – Narrator w Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (krajowa trasa)
 • Anthony Fedorov – Matt w The Fantasticks (Off-Broadway), Joseph w Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
 • Constantine Maroulis – Sammy The Wedding Singer (Broadway), Young Soldier w Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris (Off-Broadway), Judas w Jesus Christ Superstar, Drew Bowie w Rock of Ages (nominacja do Nagrody Tony, 2009) (Broadway and krajowa trasa)
 • Anwar Robinson – Tom Collins w Rent (trasa)
 • Ace Young – Kenickie (Broadway) oraz Danny (National Tour) w Grease, Berger w Hair (Broadway)
 • Taylor Hicks – Teen Angel w Grease (Broadway and krajowa trasa)
 • Jordin Sparks – Nina Rosario w In the Heights (Broadway)
 • Syesha Mercado – Deena Jones in Dreamgirls (Apollo Theatre NYC/krajowa trasa)
 • Adam Lambert – Fiyero w Wicked (krajowa trasa, Los Angeles) (przed American Idol)
 • Krytyka[]

  Program od samego początku miał wielu krytyków. Po jednym z pierwszych odcinków, Ken Tucker z Entertainment Weekly powiedział, że Jako TV show, American Idol jest niezwykle rozrywkowy, jako zjawisko muzyczne, jest jak kurz, nieistotny. Inni mówili, że najbardziej uderzającym aspektem programu jest ujawnienie prawdziwego talentu. Także inne aspekty wywoływały krytykę, jak na przykład wysłanie zwyciężczyni pierwszej serii, aby zaśpiewała hymn w Lincoln Memorial w rocznicę ataków na World Trade Center.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Wiele późniejszych reporterów było bardziej entuzjastycznych w pisaniu o show, tak jak Michael Slezak z Entertainment Weekly, który napisał, że American Idol jest coroczną szansą dla przeciętnego Amerykanina na walczenie ze złem w przemyśle muzycznym, który jest nastawiony tylko na robienie pieniędzy i sprzedaż produktu. Ramin Setoodeh z Newsweeka oskarżył Simona Coewlla o szerzenia kultury podłości poprzez swoje okrutne krytyki względem uczestników.

  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Niektórzy w przemyśle muzycznym byli krytyczni. Usher, mentor podczas dziewiątego sezonu, opłakiwał stratę prawdziwej artystycznej formy muzyki, uważał, że programy tego typu pokazują, że to jest takie łatwe i każdy może to robić oraz, że może to się stać przez jedną noc.

  American Idol był nominowany do Nagrody Emmy w kategorii Outstanding Reality Competition Program przez osiem lat z rzędu, ale nigdy nie wygrał. Reżyser Bruce Gowner wygrał Primetime Emmy Award for Outstanding Directing For A Variety, Music Or Comedy Series w 2009, a show zdobył dwie nagrody w kategorii Creative Arts w 2007 i 2008 roku.

  Grease – musical z 1972 roku autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Na podstawie tego musicalu powstał w 1978 roku głośny film w reżyserii Randala Kleisera o tym samym tytule.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  Dochody i przedsięwzięcia komercyjne[]

  Dominacja American Idol w ratingach zrobiła z niego najbardziej dochodowy show amerykańskiej telewizji na wiele lat. Szacowany dochód wygenerowany przez program w 2004 roku wynosił 900 mln dolarów, osiągnięty dzięki sprzedaży czasu reklamowego, albumów, gadżetów związanych z programem oraz biletów. Podczas siódmego sezonu show wygenerował 900 mln dolarów wyłącznie z przychodów, nie wliczając w to sponsoringu pomocniczego oraz innych dochodów. W ciągu pierwszych ośmiu sezonów show wygenerował przychów w wysokości 6,4 mld dolarów. sponsorzy, którzy wykupili pełne pakiety, mogli liczyć na promocje czy reklamy wyświetlane na ekranie w czasie trwania programu. American Idol współpracuje także z Disney Company przy The American Idol Experiance.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Harry Connick, Jr., właściwie Joseph Harry Fowler Connick Jr. (ur. 11 września 1967 roku w Nowym Orleanie w stanie Luizjana) – amerykański pianista jazzowy, piosenkarz oraz aktor.

  Przychody reklamowe[]

  American Idol stał się najdroższym programem na antenie. Od sezonu czwartego czas reklamowy podczas trwania programu stał się najdroższy na antenie i przez następny sezon pobił rekord w regularnym reklamowaniu w serii telewizyjnej, sprzedając 30 sekund za pond 700 000 dolarów a podczas finału za 1,3 mln dolarów. Najwyższą cenę osiągnięto podczas sezonu siódmego – 737 000 dolarów. Szacowany przychód w sezonie 3 wyniósł 404 mln dolarów i w sezonie 6 podwoił się, osiągając 870 mln dolarów. Mimo spadków dochodów od sezonu 8, program nadal zarabia znacząco więcej niż konkurenci z dochodem rzędu 800 mln dolarów.

  David Roland Cook (ur. 20 grudnia 1982) – amerykański piosenkarz rockowy. 21 maja 2008, wygrał siódmą edycję programu American Idol. Przed Idolem nagrał album zatytułowany Analog Heart. Premiera jego nowej płyty (David Cook) odbyła się 18 listopada 2008.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Sponsoring[]

  Pierwszymi sponsorami American Idol byli Ford Motor Company oraz Coca-Cola. Umowa sponsoringowa wynosiła około 10 mln dolarów w 1 sezonie, wzrastając do 35 mln dolarów w 7 sezonie. Trzeci główny sponsor AT&T Wireless dołączył w drugim sezonie, a w siódmym dołączył iTunes.

  American Idol wyświetla na ekranie widoczne logo sponsorów od najwcześniejszych sezonów. Podczas sezonu siódmego Idol pokazał 4,151 produktów w ciągu pierwszych 38 odcinków, zgodnie z Nielsen Media Research. Zintegrowane reklamowanie okazało się bardzo korzystne dla sponsorów jak i dla programu. Promowanie wysyłania wiadomości tekstowych w sieci AT&T jako skuteczne głosowanie zaznajomiło firmę w większa liczbą klientów. Coca-Cola odnotowała wzrost wartości akcji podczas sponsorowania programu, a Ford użył Idola do promowania swojej myślącej technologii w samochodach poprzez reklamy, w których występowali uczestnicy.

  Hair (pełny tytuł Hair: The American Tribal Love-Rock Musical) jest amerykańskim musicalem rockowym powstałym w 1967 roku. Autorami libretta są James Rado i Gerome Ragni, muzyki Galt MacDermot. Musical osadzony jest w realiach lat sześćdziesiątych XX wieku i opisuje losy nowojorskiej komuny hippisów kontestujących wojnę wietnamską. Dzieło jest uznawane za pierwszy w historii musical rockowy, wzbudzało kontrowersje tematyką i formą (wolna miłość, rewolucja seksualna,narkotyki, nagość na scenie). Kilka utworów stało się hymnem pokoleniowym.Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland, lepiej znany jako Kiefer Sutherland (ur. 21 grudnia 1966 w Paddington w Londynie) – kanadyjski aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny.
 • Coca-Cola – kubki z logiem firmy oraz sporadycznie jej spółki stowarzyszonej Vitaminwater są widoczne na stole jury. Uczestnicy i prowadzący rozmawiają przed występem w Coca-Cola Red Room, ekwiwalent tradycyjnego green roomu. (Logo Coca-Cola jest zasłonięte, gdy program jest wyświetlany w Wielkiej Brytanii z powodu zakazu umieszczania logo w programach od 2010 roku.)
 • Ford – uczestnicy występują w specjalnych reklamach Forda podczas odcinka z wynikami. Zwycięzcy Kelly Clarkson, Taylor Hiskc oraz Kris Allen także pojawili się w reklamach nakręconych dla Forda. Zwycięzca i runner-up w 4,5 i 6 sezonie otrzymali Forda Mustang, w sezonie 7 Forda Escape Hybrid, w sezonie 8 Forda Fusion Hybrid oraz w sezonie 9 Forda Fiestę. W Red Roomie znajduje się stolik, który w podstawie ma koło samochodu Ford.
 • AT&T – AT&T Mobility jest promowany jako dostawca głosowania przez wiadomości tekstowe. AT&T wykreowało kampanię, w której nastolatek podchodzi do ludzi wokół niego i namawia ich do głosowania.
 • Apple iTunes – Ryan Seacrest informuje o możliwości ściągnięcia, przez iTunes Store, występów uczestników. Na filmach widać jak uczestnicy uczą się swoich piosenek wraz z iPodem.
 • Poprzedni sponsorzy Old Navy oraz Herbal Essences. W sezonie 2 i 3, mogli zakładać ubrania marki Old Navy na swoje występy, pomagał im przy tym także stylista Steven Cojocaru oraz używali produktów marki Herbal Essences. Podczas 7 sezonu obaj, David Cook and David Archuleta, używali Risky Business zainspirowana reklama dla Guitar Hero, sponsora trasy koncertowej.
 • Muzyka[]

  American Idol tradycyjnie po każdym sezonie wypuszcza album ze studyjnymi nagraniami występów uczestników programu. Przez pierwsze pięć sezonów wydawano album kompilacyjny na koniec sezonu. Wszystkie pięć pierwszych albumów dotarło do Top 10 na liście Billboard 200, co uczyniło American Idol najbardziej udanym soundtrackiem spośród programów telewizyjnych oraz filmów. Podczas 6 sezonu dostępne są indywidualne występy, które są wydawane podczas sezonu i można je ściągać tylko z oficjalnej strony programu. Od 7 sezonu występy na żywo oraz nagrania studyjne są dostępne do ściągnięcia poprzez iTunes Store.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Przez pierwsze dziewięć sezonów, Sony Music było partnerem w promocji oraz dystrybucji muzyki oraz miało prawo do odmowy podpisania kontraktu do trzech miesięcy po zakończeniu sezonu. W 2010 Sony zostało zastąpione przez Interscope-Geffen-A&M wytwórnię płytową należącą do Universal Music Group.

  Trasa koncertowa American Idol[]

   Osobna strona: :Kategoria:Trasy koncertowe American Idol.

  Uczestnicy Top 10 z każdego sezonu biorą udział w trasie koncertowej. Pierwsze siedem tras sponsorowanych było przez Pop-Tart należące do Kellogg Company, do trasy koncertowej po siódmym sezonie dodano Guitar Hero. Sponsorem 9 trasy koncertowej było M&M's. Piąta trasa koncertowa była najbardziej udaną, z dochodem powyżej 35 mln dolarów.

  Adam Mitchel Lambert (ur. 29 stycznia 1982 w Indianapolis) – amerykański piosenkarz, autor tekstów piosenek, aktor z San Diego. W maju 2009 roku zdobył drugie miejsce w ósmej edycji American Idol.Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

  Powiązane[]

  Gry American Idol

 • American Idol – PlayStation 2, PC, Game Boy Advance, telefon
 • Karaoke Revolution Presents American Idol – PlayStation 2, Xbox 360
 • Karaoke Revolution Presents American Idol Encore – PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360
 • Karaoke Revolution Presents American Idol Encore 2 – PlayStation 3, Wii, Xbox 360


 • Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie, Pomnik Lincolna, Memoriał Lincolna (ang. Lincoln Memorial) – pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie, będący budynkiem przypominającym wyglądem klasyczną grecką świątynie taką jak choćby Partenon, zbudowany na planie prostokąta otoczony 38 kolumnami doryckimi z białego marmuru Colorado. Każda z nich ma wysokość 13,4 m i średnicę 2,3 m. Dwie z nich stoją przy wejściu , a pozostałych 36 symbolizuje 36 stanów tworzących Unię w momencie śmierci Abrahama Lincolna. Nad nimi na parapecie wyrzeźbiono 48 festonów, które symbolizują 48 stanów Unii w chwili otwarcia mauzoleum. Kolumnada ma 57 m długości 36 m szerokości.
  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.
  Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.
  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Jennifer Kate Hudson (ur. 12 września 1981 w Chicago) – amerykańska aktorka i piosenkarka. Laureatka Złotego Globu i Oscara za drugoplanową rolę Effie White w filmie Dreamgirls.
  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.