• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American Horror Story  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Telenowela dokumentalna (ang. documentary soap, docusoap, potocznie paradokument) - gatunek telewizyjny łączący w sobie cechy opery mydlanej i filmu dokumentalnego.Długowieczność – jest to pojęcie oznaczające długość życia człowieka, zwierzęcia, bądź drzewa wyższą od oczekiwanej. Wpływ na długowieczność mają różne czynniki. Głównie są to uwarunkowania genetyczne, styl życia, a także klimat danego kraju. Przypadkami skrajnej długowieczności są tzw. superstulatkowie, czyli osoby, które przekroczyły 110 lat.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami horroru, dreszczowca i dramatu. Został stworzony w 2011 roku przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka dla stacji FX, która emituje go od 5 października 2011 roku. W Polsce emituje go od 12 listopada 2011 roku stacja Fox. Serial jest produkowany przez wytwórnie: 20th Century Fox Television, Ryan Murphy Productions i Brad Falchuk Teley-Vision. Do tej pory ukazało się dziewięć sezonów, ponadto stacja zamówiła cztery kolejne.

  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Producent wykonawczy (ang. executive producer) – osoba, która z ramienia wytwórni filmowej bądź muzycznej ma generalny nadzór nad powstawaniem dzieła, ale zasadniczo nie uczestniczy w procesie jego realizacji. Producent wykonawczy ma kontrolę nad stanem zaawansowania produkcji filmu czy albumu, budżetem i bieżącymi kosztami, ale konkretne decyzje realizacyjne znajdują się w gestii producenta filmu lub producenta muzycznego, który jest najczęściej głównym inwestorem projektu..

  American Horror Story jest realizowany w formie antologii – każdy sezon stanowi odrębny miniserial, z własną historią, bohaterami i podtytułem. W 2014 roku Ryan Murphy ogłosił, że wszystkie sezony są ze sobą powiązane fabularnie. Od tego samego roku, czyli od sezonu czwartego, w serialu pojawiają się nawiązania do wcześniejszych odcinków, w tym powroty niektórych bohaterów. Wspólnym elementem całego serialu jest obsada, której członkowie powtarzają się w kolejnych odsłonach, zazwyczaj wcielając się w nowe role. Żaden z aktorów nie wystąpił we wszystkich dotychczasowych dziewięciu sezonach. Evan Peters, Sarah Paulson i Lily Rabe jako jedyni ominęli tylko po jednym sezonie.

  Transgender – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć) – ogólny termin przypisywany całej różnorodności jednostek, zachowań i grup, wykazujących tendencje do odbiegania od roli płciowej człowieka, przydzielonej zwykle (choć nie zawsze fizjonomicznie, jednak zawsze genetycznie) przy urodzeniu, a także od przypisywanych jej tradycyjnych ról społecznych.Dekalog (stgr. δεκάλογος dekalogos, dziesięć słów) inaczej Dziesięć przykazań (w tradycji żydowskiej Dziesięć Oświadczeń עשרת הדיברות, Aseret ha-Dibrot) – zbiór podstawowych nakazów moralnych obowiązujących pierwotnie wyznawców judaizmu, a następnie przejęty przez chrześcijan, dla których spełnia się on w Jezusie Chrystusie (Por. Mt 5,17-19) poprzez tajemnicę paschalną.

  Pierwszy sezon, Murder House, przedstawia losy mieszkańców nawiedzonego przez duchy domu. Akcja drugiej serii, Asylum, odbywa się w prowadzonym przez Kościół katolicki szpitalu psychiatrycznym. Trzeci sezon, Sabat, skupia się na sabacie czarownic. Czwarta seria, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątego sezonu, Hotelu, odbywa się w zamieszkałym przez duchy i wampiry hotelu. Szósta seria, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke. Siódmy sezon, Kult, skupia się na działalności sekty. Ósma seria, Apokalipsa, przedstawia wywołaną przez Antychrysta apokalipsę. Dziewiąty sezon, 1984, skupia się na nawiedzonym przez duchy obozie letnim.

  Sabat – w nowożytnych wierzeniach ludowych legendarny nocny zlot czarownic i demonów na narady, ucztę i zabawy (często orgiastyczne). Odbywał się przeważnie na łysych szczytach trudno dostępnych gór podczas pełni księżyca. O udział w nim oskarżano najczęściej kobiety podczas procesów o czary.Nowy porządek świata (łac. Novus Ordo Mundi, ang. New World Order, skrótowo: NPŚ, NWO (z ang.)) – termin wykorzystywany do opisu istotnej zmiany w międzynarodowej polityce polegającej na przemianach, jakie miało wprowadzić wdrożenie czternastu punktów Wilsona, utworzenie Ligi Narodów czy ONZ, a także w stosunku do układu sił politycznych na świecie, który ukształtował się w latach 50. XX wieku.

  American Horror Story zdobył uznanie krytyków i został nagrodzony ponad siedemdziesięcioma nagrodami, między innymi szesnastoma Emmy i dwoma Złotymi Globami. Po pierwszych czterech sezonach serial był nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu. Szczególe uznanie zdobyła obsada – Emmy za swoje role zdobyli Jessica Lange (dwukrotnie), James Cromwell i Kathy Bates, zaś Złoty Glob – Lange i Lady Gaga. Nieprzerwanie od premiery serial notuje kilkumilionową publiczność podczas premierowych emisji w FX i jest jednym z najchętniej oglądanych programów amerykańskiej telewizji kablowej.

  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Sezon 1: Murder House[ | edytuj kod]

  Dom, w którym odbywa się akcja sezonu

  Akcja odbywa się głównie w latach 2011–2012 w Los Angeles. Harmonowie: Ben, jego żona Vivien i nastoletnia córka Violet, przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie zamieszkują w starej posiadłości. Vivien usiłuje wybaczyć mężowi zdradę z Hayden McClaine, jeszcze z czasów życia w Bostonie, a kilka dni po przeprowadzce zachodzi w ciążę bliźniaczą. Ben, pracujący jako psychiatra, przyjmuje w domu pacjentów. Jednym z nich jest nastoletni Tate Langdon, który rozpoczyna związek z Violet. Harmonów nachodzi wścibska sąsiadka, a zarazem matka Tate’a, Constance Langdon, zaś Bena prześladują Hayden i Larry Harvey, który usiłuje go przekonać do opuszczenia domu. Harmonowie są na posesji świadkami licznych zjawisk paranormalnych. Z upływem czasu okazuje się, że posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które w niej zmarły.

  Richard Ramirez, zwany Nocnym Prześladowcą (ur. 29 lutego 1960 w El Paso, zm. 7 czerwca 2013 w Greenbrae w stanie Kalifornia) – amerykański seryjny morderca.Czarownica – osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się białą magią.

  Sezon 2: Asylum[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Asylum.

  Akcja odbywa się głównie w latach 1964–1965 w Massachusetts. Kościół katolicki prowadzi tam szpital psychiatryczny Briarcliff, zarządzany przez prałata Timothy’ego Howarda. W skład personelu wchodzą między innymi zakonnice Jude Martin i Mary Eunice McKee oraz lekarz Arthur Arden. W okolicy działa seryjny morderca Krwawa Twarz, brutalnie mordujący kobiety. W szpitalu zostają umieszczeni Kit Walker, niesłusznie oskarżony o zbrodnie Krwawej Twarzy, i dziennikarka Lana Winters. Bohaterowie odkrywają, że personel stosuje kontrowersyjne metody leczenia i egzekwowania posłuszeństwa, takie jak terapia elektrowstrząsowa, zaś Arden skrycie wykonuje eksperymenty naukowe na ludziach. Grupa zdrowych psychicznie pacjentów: Kit, Lana, Grace Bertrand i Shelley, poszukuje sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Siostra Mary Eunice zostaje opętana przez Diabła, zaś siostra Jude rozpoczyna śledztwo, mające na celu sprawdzenie podejrzeń o nazistowskiej przeszłości Ardena. Kit rozpoczyna związek z Grace, zaś Lana nawiązuje więź z pracującym gościnnie w Briarcliff psychiatrą Oliverem Thredsonem.

  Ryan Patrick Murphy (ur. 30 listopada 1965 w Indianapolis) – amerykański filmowiec, pracujący jako scenarzysta, reżyser, producent filmowy i twórca serialowy. Tworzy przede wszystkim w branży serialowej, choć pracował także nad kilkoma filmami. Znany przede wszystkim z seriali Bez skazy, Glee, American Horror Story i American Crime Story. Laureat czterech nagród Emmy. Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Sezon 3: Sabat[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Sabat.

  Akcja odbywa się głównie w latach 2013–2014 w Nowym Orleanie. Funkcjonuje tam sabat czarownic, którego Najwyższą, czyli posiadaczką pełni sił magicznych, jest Fiona Goode. Jej córka, Cordelia Foxx, prowadzi szkołę dla młodych czarownic, w której uczą się i mieszkają: Zoe Benson, Madison Montgomery, Queenie i Nan. Fiona nie może się pogodzić ze starością i słabnięciem sił, w związku z czym poszukuje sposobów na zyskanie długowieczności. Spiskuje ponadto przeciwko pozostałym czarownicom, których siły rosną, czym wzbudza podejrzliwość u wieloletniej rywalki, Myrtle Snow. Zoe i Madison nieudolnie przywracają do życia zabitego w wypadku Kyle’a Spencera. Żyjąca w izolacji od sabatu czarownica Misty Day usiłuje przywrócić mu pełną sprawność, zaś Zoe i Madison rywalizują o jego względy. W Nowym Orleanie żyją także dwie pozostające we wrogich relacjach kobiety, które w XIX wieku posiadły dar nieśmiertelności: Delphine LaLaurie i królowa voodoo, Marie Laveau. Z upływem czasu nasila się wrogość między sabatem a obozem voodoo, ponadto obie strony stają się obiektem ataków ze strony łowców czarownic.

  Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Sezon 4: Freak Show[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Freak Show.
  Fragment parku rozrywki, imitującego miejsce akcji sezonu

  Akcja odbywa się głównie w latach 1952–1953 w Jupiter na Florydzie. W miasteczku funkcjonuje Gabinet Osobliwości Elsy Mars – tak zwany freak show, czyli cyrk złożony z osób z deformacjami ciała. Właścicielką trupy jest niespełniona piosenkarka Elsa Mars, zaś w jej skład wchodzą między innymi: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler, kobieta z brodą – Ethel Darling, jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling, siłacz Dell Toledo oraz jego posiadająca troje piersi żona, Desiree Dupree. Bohaterowie zmagają się z wewnętrznymi konfliktami i prześladowaniami ze strony społeczeństwa. Zafascynowanie cyrkiem wyraża niezrównoważony psychicznie Dandy Mott, mieszkający ze spełniającą jego zachcianki matką, Glorią. Tymczasem dwoje naukowców, Stanley i Maggie Esmeralda, pragnie uprowadzić któregoś z członków trupy i umieścić w muzeum jako eksponat.

  Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).

  Sezon 5: Hotel[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Hotel.
  Budynek służący podczas zdjęć jako elewacja hotelu Cortez

  Akcja odbywa się głównie w 2015 roku w Los Angeles. W hotelu Cortez mieszka Elizabeth Johnson, która jest wampirzycą, co wiąże się z darem długowieczności. W skład personelu wchodzą recepcjonistka Iris i transgenderyczna barmanka Liz Taylor. Ponadto w Cortezie żyją duchy osób, które zmarły na jego terenie, między innymi seryjnego mordercy i założyciela hotelu, Jamesa Patricka Marcha, i Sally McKenny. Tymczasem detektyw John Lowe bada sprawę seryjnego mordercy, dla którego inspirację stanowi Dekalog. Rozpocząwszy separację z żoną, Alex, wprowadza się do Cortezu, gdzie jest świadkiem zjawisk paranormalnych. Elizabeth żyje w związkach z synem Iris, Donovanem, modelem Tristanem Duffym i nowym właścicielem hotelu, Willem Drakiem, oprócz tego nieustannie rozpamiętuje tragicznie utraconego ukochanego, Rudolfa Valentino. Jej dawna partnerka, Ramona Royale, pragnie ją zamordować w ramach zemsty za dawne rany.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).

  Sezon 6: Roanoke[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: American Horror Story: Roanoke.

  Akcja odbywa się głównie w latach 2014–2016 w Karolinie Północnej. Matt Miller, jego żona Shelby i siostra Lee Harris wprowadzają się do nowego domu. Posiadłość i okoliczny las okazują się być nawiedzone przez duchy mieszkańców XVI-wiecznej kolonii Roanoke, które usiłują ich zmusić do opuszczenia posesji. Bohaterowie są także prześladowani przez leśną czarownicę Scáthach i okoliczną rodzinę kanibali, Polków. Po ucieczce z Karoliny Północnej występują w paradokumentalnym programie telewizyjnym Koszmar z Roanoke, w którym ich historię odtwarzają w tym samym miejscu aktorzy. Producent Sidney Aaron James postanawia zrealizować reality show Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, w którym w domu zamieszkują na trzy dni Millerowie, Lee oraz aktorzy z poprzedniego programu: Audrey Tindall, Dominic Banks, Monet Tumusiime i Rory Monahan. Bohaterowie i ekipa telewizyjna są prześladowani przez duchy kolonistów, Scáthach, Polków oraz chorą na schizofrenię aktorkę z poprzedniego programu, Agnes Mary Winstead.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Diabeł (gr. διάβολος diábolos – oskarżyciel, oszczerca) – w judaizmie i chrześcijaństwie ogólna nazwa złych, upadłych aniołów; inne określenia: szatan, demon.

  Sezon 7: Kult[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Kult.

  Akcja odbywa się głównie w latach 2016–2018 w fikcyjnej miejscowości Brookfield Heights w Michigan. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych wpływa na pojawienie się u Ally Mayfair-Richards zaburzeń lękowych, które usiłuje leczyć poprzez terapię z psychiatrą Rudym Vincentem. Kai Anderson, zachwycony wynikiem wyborów, postanawia kandydować do rady miasta. W swojej kampanii wyborczej głosi radykalne hasła, a w celu zdobycia poparcia społecznego tworzy sektę, na czele której staje. Dołącza do niej między innymi żona Ally, Ivy, zachęcona przez opiekunkę ich syna, a zarazem siostrę Kaiego, Winter. Członkowie sekty, przebrani za klauny, dokonują w mieście morderstw, mających na celu zastraszenie społeczeństwa i osiągnięcie wzrostu poparcia dla Kaiego. Równocześnie Anderson i jego poplecznicy prześladują cierpiącą na lęk przed klaunami Ally. Sukcesywnie Kai buduje wokół siebie coraz silniejszy kult jednostki, w brutalny sposób egzekwując od popleczników posłuszeństwo.

  Klaun (ang. clown) – artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie, sztuczny nos w kształcie czerwonej kuli jakby miał katar. Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.

  Sezon 8: Apokalipsa[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: Apokalipsa.

  Akcja odbywa się głównie w latach 2017–2021 w Hawthorne w Kalifornii i Nowym Orleanie. Cordelia Goode jest Najwyższą sabatu czarownic z trzeciego sezonu, do którego w poprzednich latach dołączyły między innymi Mallory i Coco St. Pierre Vanderbilt. Do sabatu czarodziei wstępuje Michael Langdon, syn Tate’a i Vivien z pierwszego sezonu, który jako pierwszy mężczyzna w historii wykazuje magiczną moc równą Najwyższej. Gdy Madison Montgomery odkrywa, że Michael jest Antychrystem, czarownice postanawiają go pokonać. Michael, wspierany przez Miriam Mead i królową voodoo, Dinah Stevens, doprowadza do apokalipsy. Grupa ludzi, którzy przeżyli wybuch pocisku jądrowego, zamieszkuje w Placówce 3 – podziemnym schronie, zarządzanym przez Wilheminę Venable przy pomocy Miriam. W Placówce żyją między innymi: Gallant, jego babcia Evie, Mallory, Coco i Dinah. Michael planuje dokonać wyboru ludzi, którzy będą kontynuowali gatunek ludzki, zaprowadzając w ten sposób nowy porządek świata.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.

  Sezon 9: 1984[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: American Horror Story: 1984.

  Akcja odbywa się głównie w latach 1984–1989 w Kalifornii. Brooke Thompson, Xavier Plympton, Chet Clancy, Ray Powell i Montana Duke rozpoczynają pracę jako opiekunowie na obozie Redwood, zarządzanym przez Margaret Booth. W ośrodku pracują między innymi Donna Chambers i Trevor Kirchner. Seryjny morderca Benjamin Richter, który przed laty dokonał na obozie masakry, ucieka z zakładu psychiatrycznego i powraca do Redwood. Ponadto na teren obozu przybywa Richard Ramirez, pragnący zamordować Brooke. Część bohaterów zostaje zamordowana i od tej pory żyje w Redwood jako duchy, a części udaje się przeżyć. Kilka lat później Margaret organizuje na terenie obozu festiwal muzyczny. Brooke, Donna i Benjamin pragną wykorzystać tę okazję do zemszczenia się na niej.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Geneza i produkcja[ | edytuj kod]

  Pomysł[ | edytuj kod]

  American Horror Story został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka, którzy wcześniej pracowali wspólnie nad serialem Glee, emitowanym przez Fox. Pomysł na American Horror Story powstał jeszcze przed rozpoczęciem produkcji Glee. Murphy pragnął odejść od konwencji, w jakiej dotychczas tworzył.

  Kolonia (z łac. colonia „osada rolnicza”) – posiadłość państwa, nazywanego krajem macierzystym bądź metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej. Pierwsze kolonie zakładano już w starożytności w rejonie morza Śródziemnego, w okresie tak zwanej wielkiej kolonizacji greckiej. Najwięcej kolonii powstało w efekcie wielkich odkryć geograficznych. Do XIX wieku obie Ameryki, Azja, Afryka i Australia zostały spenetrowane przez europejskich osadników. Polityka promująca zajmowanie terytoriów zamorskich przez państwa wysoko rozwinięte określona została mianem kolonializmu. Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Wcześniej pracowaliśmy [z Bradem] nad Glee. Osobiście lubię tworzyć na zmianę rzeczy, które są swoimi przeciwieństwami. Zatem skoro robiliśmy serial wypucowany, słodki, optymistyczny, to zapragnąłem stworzyć coś odzwierciedlającego zupełnie inną stronę mojej osobowości. Zawsze mnie fascynowały mroczne rzeczy. Tak naprawdę główną inspiracją było nasze zamiłowanie do horrorów, ich popkulturowe piętno, które czuliśmy w młodości. Lubię tworzyć coś, co po prostu mnie interesuje, o czym sam chciałbym oglądać serial, a w telewizji nie było zbyt wiele seriali o duchach zmutowanych dzieciach w piwnicy. Chciałem obejrzeć coś takiego!

  Człowiek rozumny (Homo sapiens) – gatunek ssaka z rodziny człowiekowatych (Hominidae), jedyny występujący współcześnie przedstawiciel rodzaju Homo. Występuje na wszystkich kontynentach.Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.

  Twórcy od początku planowali, że każdy sezon będzie dotyczył innej historii. John Landgraf, prezes stacji FX, powiedział: „Idea serialu antologicznego – serii miniseriali ze stałą obsadą – okazała się przełomowa i szalenie popularna, wyznaczając pewien trend”.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  W lutym 2011 roku stacja FX poinformowała o zamówieniu odcinka pilotażowego American Horror Story, stworzonego przez Murphy'ego i Falchuka. Produkcją wykonawczą zajęli się Murphy, Falchuk i Dante Di Loreto, a prace rozpoczęły się w kwietniu tego samego roku. W lipcu FX ogłosiła, że zaaprobowano pilot i American Horror Story będzie serialem. W październiku stacja zamówiła drugi sezon, w listopadzie 2012 roku – trzeci, w listopadzie 2013 roku – czwarty, w październiku 2014 roku – piąty, zaś w listopadzie 2015 roku – szósty. W październiku 2016 roku FX zamówiła sezon siódmy, a już w styczniu 2017 roku sezony ósmy i dziewiąty. W sierpniu 2018 roku serial został przedłużony o sezon dziesiąty. American Horror Story produkują wytwórnie Brad Falchuk Teley-Vision i Ryan Murphy Productions we współpracy z 20th Century Fox Television.

  Kult jednostki − kult w imperialnym, autorytarnym lub totalitarnym systemie władzy, prowadzący niejednokrotnie do deifikacji, władcy lub przywódcy.20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.

  Zdjęcia[ | edytuj kod]

  Zdjęcia do odcinka pilotażowego odbyły się w domu w dzielnicy Country Club Park w Los Angeles, zbudowanym w 1910 roku przez Alfreda Rosenheima, prezesa oddziału American Institute of Architects w mieście. Budynek zaprojektowano w stylu Tudorów i gotyckim. Na potrzeby zdjęć do pozostałych odcinków Murder House zbudowano wierną replikę domu w studiu filmowym wytwórni Paramount Pictures. W tym samym studiu miały miejsce zdjęcia do Asylym, choć za zewnętrzną część ukazanego w nim szpitala Briarcliff posłużył budynek sądu w kalifornijskim mieście Santa Ana. Sceny plenerowe nakręcono w dolinie Hidden Valley w hrabstwie Ventura niedaleko Los Angeles. Na potrzeby dwóch kolejnych sezonów produkcję przeniesiono do Nowego Orleanu. Zdjęcia do Hotelu ponownie odbywały się w studiu filmowym w Los Angeles, choć za zewnętrzną część hotelu Cortez posłużył James Oviatt Building. Roanoke kręcono w lesie w Calabasas i Malibu Hills (niedaleko Los Angeles), gdzie specjalnie na okres zdjęć zbudowano zburzony później dom. Zdjęcia do Kultu odbywały się w kalifornijskiej miejscowości Orange.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Zaginiona Kolonia (ang. Lost Colony) na wyspie Roanoke w stanie Karolina Północna w USA – pierwsza angielska osada na obszarze Ameryki Północnej, której mieszkańcy zniknęli w tajemniczy sposób, przypuszczalnie zabici lub zasymilowani przez okoliczne plemiona Indian.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ektrodaktylia ("szczypce homara", łac. ectrodactylia, ang. ectrodactyly, z gr. εκτρομα = poronienie + δακτίλος = palec) – malformacja kończyny polegająca na całkowitym lub częściowym braku palców stopy i (lub) dłoni. Stopień ciężkości wady jest różny, w zakresie kończyny górnej wada typowo ma postać braku trzeciego promienia palców z głębokim rozszczepem sięgającym wysokości nadgarstka. Palce ograniczające rozszczep mogą wykazywać klinodaktylię, kamptodaktylię, syndaktylię lub niedorozwój.
  Calabasas – miasto w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii. W 2010 było zamieszkiwane przez 23 058 osób. Słynie z wielu znanych mieszkańców.
  E! Entertainment − kanał emitujący programy informacyjne oraz magazyny poświęcone szeroko pojętej rozrywce (film, muzyka i show-biznes). Jest dostępny w 120 krajach świata. E! Entertainment był dostępny w Polsce już w latach 1999-2002 dla abonentów Wizji TV. Stacja transmituje m.in.: gale wręczania Oscarów, nagród Grammy i Emmy oraz inne imprezy kulturalne. Kanał można oglądać w ofercie cyfrowej Multimedia Polska, UPC i Vectry. E! Entertainment dociera do 600 milionów domów na całym świecie.
  Bliźnięta nierozdzielone (także bliźnięta syjamskie lub zrośnięte; zroślaki) – rzadka wada rozwojowa polegająca na występowaniu patologicznego połączenia między częściami ciała należącymi do bliźniąt jednojajowych. Częstość wady szacuje się na 1:50.000 - 1:100.000 urodzeń. W większości przypadków dzieci obarczone wadą rodzą się martwe lub ulegają spontanicznemu poronieniu we wczesnym okresie ciąży, ale część z nich rodzi się żywa.
  Fox Polska – kanał telewizyjny, emitujący amerykańskie seriale produkowane przez wytwórnie z Hollywood m.in. przez 20th Century Fox Television.
  Hrabstwo Ventura (ang. Ventura County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 2208,20 mil² (5719,21 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 802 983 mieszkańców.
  Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.192 sek.