• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American Film Institute

  Przeczytaj także...
  AFI’s 100 Years of Musicals – lista musicali filmowych amerykańskiej kinematografii. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy w Hollywood Bowl, dnia 3 września 2006 roku. W przeciwieństwie do poprzednich tego typu rankingów zawiera ona tylko 25 tytułów, a jej ogłoszenie nie było transmitowane przez telewizję. Nominowanych było 180 filmów, spośród których 500 filmowców, kompozytorów, krytyków i historyków w głosowaniu wybrało najlepsze. Pod uwagę brane były takie kryteria, jak dziejowe znaczenie tych dzieł i ich wpływ na gatunek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  American Film Institute – niezależna amerykańska organizacja non-profit, założona 5 czerwca 1967 przez prezydenta Lyndona B. Johnsona, mająca zajmować się promocją amerykańskiego filmu. Od 1971 American Film Institute organizuje w Los Angeles festiwale AFI Fest. W latach 1998–2008 tworzył Top Listy.

  AFI 10 Top 10 - lista ta jest uhonorowaniem klasycznych amerykańskich filmów, podzielonych według 10 gatunków filmowych. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy 17 czerwca 2008.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.

  Ogłoszone listy[ | edytuj kod]

 • 1998: „Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów
 • 1999: „Lista 50 najlepszych amerykańskich gwiazd wszech czasów
 • 2000: „Lista 100 najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów
 • 2001: „Lista 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów
 • 2002: „Lista 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów
 • 2003: „Lista 100 największych bohaterów i złoczyńców wszech czasów
 • 2004: „Lista 100 najlepszych piosenek wszech czasów
 • 2005: „Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów
 • 2005: „Lista 25 najlepszych filmowych ścieżek muzycznych wszech czasów
 • 2006: „Lista 100 najbardziej inspirujących filmów wszech czasów
 • 2006: „Lista 25 najlepszych musicali wszech czasów
 • 2007: „Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów (edycja z okazji 10-lecia)
 • 2008: „Lista 10 najlepszych filmów w 10 klasycznych gatunkach filmowych
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Oto lista opublikowana przez American Film Institute zawierająca sto najlepszych amerykańskich filmów stulecia. Opierano się na głosach 1500 aktorów i znawców kina. Została opublikowana w 1998 roku, jako pierwsza z serii list z okazji stulecia kinematografii.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  AFI’s 100 Years of Film Scores – lista zawiera ranking 25 najlepszych ścieżek dźwiękowych w historii amerykańskiej kinematografii. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy w 2005 roku.
  AFI’s 100 Years… 100 Stars – ranking pięćdziesięciu najlepszych aktorów i aktorek w historii kinematografii amerykańskiej, przedstawiony 16 czerwca 1999 przez American Film Institute na antenie telewizji CBS w specjalnym, trzygodzinnym programie prowadzonym przez Shirley Temple, z udziałem pięćdziesięciu późniejszych aktorów i aktorek (w sumie sto gwiazd filmu). Ranking został opracowany przez osoby z amerykańskiej społeczności filmowej, w tym artystów, historyków i krytyków, którzy wybrali pięćdziesiąt nazwisk z listy dwustu pięćdziesięciu nominowanych aktorów i aktorek, opracowanej przez historyków American Film Institute.
  AFI 100 Lat...100 Bohaterowie i złoczyńcy – lista 100 największych filmowych bohaterów i złoczyńców (po 50) wybrana przez Amerykański Instytut Filmowy w czerwcu 2003. Lista została ogłoszona na antenie CBS, a w roli prezentera wystąpił Arnold Schwarzenegger.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.