• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • American Broadcasting Company  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Time After Time – amerykański serial Science fiction, wyprodukowany przez Outerbanks Entertainment oraz Warner Bros. Television. Kevin Williamson stworzył serial na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Karla Alexandera. Time After Time był emitowany od 5 marca 2017 do 26 marca 2017 roku przez ABC. Galavant – komedia musicalowa amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez ABC Studios oraz River Studios. Twórcą serialu jest Dan Fogelman. Serial jest emitowany od 4 stycznia 2015 roku przez ABC.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) – jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Poza telewizją ABC działa również w dziedzinie telewizji kablowej i satelitarnej.

  W 2009 roku, w wyniku połączenia ABC Studios i ABC Entertainment, utworzono holding ABC Entertainment Group, do którego należy ABC i współpracujące z nią przedsiębiorstwa.

  Whiskey Cavalier – amerykański serial telewizyjny (komediodramat) wyprodukowany przez Doozer oraz Warner Bros. Television , którego twórcą jest Dave Hemingson. Serial jest emitowany od 27 lutego 2019 roku na ABC. Quantico – amerykański serial telewizyjny (dramat, thriller) wyprodukowany przez ABC Studios oraz Mark Gordon Company. Pomysłodawcą serialu jest Joshua Safran. Premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany 27 września 2015 roku przez ABC. W Polsce serial jest emitowany od 12 października 2015 roku przez Canal+ Seriale. 13 października 2015 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie dodatkowo 6 odcinków serialu Quantico, którego pierwszy sezon będzie składał się z 19 odcinków. Kolejny raz stacja ABC zamówiła 3 dodatkowe odcinki pierwszego sezonu, który będzie liczył 22 odcinków. 4 marca 2016 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie drugiego sezonu, który będzie liczył 22 odcinki

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1932 roku w Los Angeles powstała stacja radiowa NBC Blue Network, należąca do korporacji RCA. Była ona siostrzaną stacją NBC Red Network należącą również do korporacji.

  Niedorozwiedzeni (ang. Splitting Up Together) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez A Very Good Production, Piece of Pie Productions oraz Warner Bros. Television, który jest luźną adaptacją duńskiego serialu "Bedre skilt end aldrig" autorstwa Mette Heeno. Serial jest emitowany od 27 marca 2018 roku na ABC. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Z powodu monopolizowania rynku przez RCA, właściciela obu stacji, w 1943 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) rozdzieliła sieć NBC na grupy Blue Network i Red Network (późniejsza stacja telewizyjna NBC). Tę datę uznaje się za początek istnienia nowej, niezależnej od RCA sieci telewizyjnej.

  Nazwa American Broadcasting Company została oficjalnie nadana spółce 15 czerwca 1945 roku przez późniejszego właściciela firmy – Edwarda J. Noble’a. W 1953 roku sprzedał firmę koncernowi United Paramount Theatres, jednak już w 1965 roku ABC ponownie znalazło się w niekomercyjnych rękach. Przez kolejne kilkanaście lat sieć ABC zyskiwała coraz wyższą pozycję wśród telewizyjnych mediach w USA stając się trzecią, po CBS i NBC, grupą medialną w kraju.

  Zamieńmy się żonami (ang. Wife Swap) - program telewizyjny typu reality show, nadawany najpierw w brytyjskiej stacji Channel 4. Amerykańską wersję tego formatu wyprodukowała stacja ABC. W Polsce amerykańską wersję emituje Polsat.Federalna Komisja Łączności (ang. Federal Communications Commission, FCC) – amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją. Pierwotnym celem funkcjonowania agencji było zaprowadzenie porządku w dziedzinie komunikacji telegraficznej i radiowej. Z czasem rozszerzono jej kompetencje o radiofonię, telekomunikację i wszystkie formy telewizji.

  Od 1984 roku w skład ABC wchodzi 80% udziałów największej światowej telewizji o profilu sportowym, ESPN.

  W 1985 nastąpiła fuzja ABC z Capital Cities Communications, w wyniku czego powstał nowy koncern medialny.

  Ostatecznie w 1996 koncern ten za sumę 12 mld dolarów wszedł w skład grupy medialnej The Walt Disney Company.

  Ramówka stacji 2013–2014[ | edytuj kod]

  ABC ogłosiło swoją ramówkę na 2013–2014

  The Drew Carey Show – amerykański sitcom. Fabuła przedstawia losy grupy przyjaciół: Drew, Lewisa, Oswalda i Kate. Akcja toczy się w Cleveland w stanie Ohio.Pełna chata (org. Full House) to amerykański telewizyjny serial komediowy (sitcom), realizowany w latach 1987-1995. W ciągu tych ośmiu lat, powstały 192 odcinki. Polska premiera miała miejsce 27 czerwca 1992 roku w TVP 2. Serial był później kilkakrotnie powtarzany, zarówno przez TVP, jak i inne stacje (m.in. TVN oraz RTL 7). Od 6 czerwca 2011 roku serial emitowany jest w TV Puls .


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dom nie do poznania (ang. Extreme Makeover: Home Edition) – Amerykański program telewizyjny typu reality show amerykańskiej telewizji ABC, w Polsce nadawany również w telewizji BBC Lifestyle jako Domy ekstremalne metamorfozy, Polsat oraz TVN Turbo, który po raz pierwszy został pokazany 3 grudnia 2003 jako specjalny odcinek programu Extreme Makeover. 15 lutego 2004 rozpoczęła się jego regularna emisja, jako spin-off programu Extreme Makeover i Trading Spaces.
  Alex, Inc – amerykański serial telewizyjny (sitcom) wyprodukowany przez Two Soups Productions, Davis Entertainment, ABC Studios oraz Sony Pictures Television, który jest luźną adaptacją podcastu "StartUp" autorstwa Alexa Blumberga. Serial był emitowany od 27 marca 2018 roku do 16 maja 2018 roku na ABC.
  For Life – anglojęzyczny singel amerykańskiej piosenkarki Tamary Gee, wydany w 2008 roku na re-edycji albumu Hidden Treasure. Został napisany, zaaranżowany i wyprodukowany w całości przez artystkę w 2008 roku, a przy jego nagrywaniu współpracowała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrygenturą Adama Sztaby.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dancing with the Stars – amerykańska wersja formatu Dancing with the Stars realizowanego na licencji BBC Worldwide opartej na brytyjskim programie Strictly Come Dancing.
  Skandal (ang. Scandal, 2012-nadal) – amerykański serial dramatyczny stworzony przez Shondę Rhimes. Wyprodukowany przez ABC Studios dla kanału ABC. Główna bohaterka serialu Olivia Pope wzorowana jest na Judy Smith.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.