• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambroży

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Ambroży z Mediolanu, właśc. Ambrosius Aurelius, cs. Swiatitiel Amwrosij, jepiskop Mediołanskij (ur. ok. 339 w Trewirze , zm. 4 kwietnia 397 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca, ojciec i doktor Kościoła.
  Ambrogio de Predis właśc. Giovanni Ambrogio de Predis (ur. 1455, zm. 1508) – włoski malarz renesansowy, brat Evangelisty, Cristofora i Bernardina de Predis, współpracownik Leonarda da Vinci w jego szkole.

  Ambroży (gr. ambrósios – boski, nieśmiertelny, święty; od (am)brotós – (nie)śmiertelny) – imię męskie pochodzenia greckiego. Patronem tego imienia jest święty Ambroży.

  Ambroży imieniny obchodzi: 17 marca, 20 marca, 4 kwietnia, 19 lipca, 16 sierpnia, 16 października, 18 października, 2 listopada i 7 grudnia.

  Ambroży w innych językach:

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Ambroise-Auguste Liébeault (ur. 16 września 1823 w Favières, zm. 18 lutego 1904 w Nancy) - francuski lekarz. W 1886 roku założył Szkołę Nancy w mieście Nancy. Swoje życie poświęcił badaniom nad hipnotyczną sugestią i wykorzystaniu jej w opiece zdrowotnej. Liébeault był następcą Abbégo Farii, pioniera badań naukowych hipnotyzmu.
 • esperanto – Ambrozo
 • rosyjski – Амбросий (Ambrosij), Амбросим, Абросим, Обросим.
 • włoski – Ambrogio
 • Żeński odpowiednik: Ambrozja.

  Znane osoby noszące imię Ambroży[]

 • Ambroży, święty, biskup Mediolanu
 • Ambrose Burnside, wojskowy i polityk amerykański, członek Partii Republikańskiej
 • Ambrogio Casati, włoski malarz futurystyczny
 • Ambroży Grabowski, polski historyk, księgarz, kolekcjoner
 • Ambroise-Auguste Liébeault, francuski lekarz
 • Ambrogio Lorenzetti, włoski malarz
 • Ambrogio de Predis, włoski malarz renesansowy
 • Ambroży Mikołaj Skarżyński, polski generał
 • Ambroise Thomas, francuski kompozytor
 • Ambroży Towarnicki, polski lekarz, polityk
 • Znane postacie fikcyjne o tym imieniu[]

 • Ambroży Kleks – postać z Akademii pana Kleksa

 • 18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.Akademia pana Kleksa – książka dla dzieci napisana przez Jana Brzechwę i wydana w 1946 roku. Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.

  Przypisy

  1. Katolsk.no, por. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 1, Kraków 1997, ISBN 83-7097-271-3, szpalta 138
  2. Kazimierz Tymiński: Mały słownik POLSKO-ESPERANCKI. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 429. ISBN 83-214-0326-3.
  3. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005
  Ambroży Grabowski (ur. 7 grudnia 1782 w Kętach, zm. 3 sierpnia 1868 w Krakowie) – historyk, księgarz, kolekcjoner, archeolog i antykwariusz polski, autor przewodników po Krakowie.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ambrogio Lorenzetti (ur. ok. 1290 w Sienie, zm. 1348 tamże) – malarz włoski, przedstawiciel szkoły sienieńskiej, zdominowanej przez stylizującą bizantyjską tradycję rozwiniętą przez Duccia i Simone Martiniego.
  16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.
  Esperanto (pierwotnie Lingvo Internacia – "język międzynarodowy") – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Ambrose Everett Burnside (ur. 23 maja 1824, zm. 13 września 1881) – wojskowy i polityk amerykański, członek Partii Republikańskiej.
  Ambrozja – imię żeńskie pochodzenia greckiego, od gr. ambrósios – boski, nieśmiertelny; żeński odpowiednik imienia Ambroży.
  Ambroży Mikołaj Skarżyński herbu Bończa (ur. 7 grudnia 1787 r. w Żukowie, zm. 6 czerwca 1868 r. w Orłowie) – baron, napoleoński oficer, kawaler Legii Honorowej, a następnie generał Wojsk Polskich (1831).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.