• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambon - miasto w Indonezji

  Przeczytaj także...
  Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym 3 okręgi specjalne Aceh, Dżakarta i Jogyakarta), a te na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).Język malajski amboński, język amboński (indonez. bahasa Melayu Ambon, bahasa Ambon) – język używany w południowej części archipelagu Moluków. Jest albo język kreolski oparty na malajskim, albo też miejscowy dialekt języka malajskiego/języka indonezyjskiego. 200 tys. osób posługuje się nim jako językiem ojczystym. Użytkownicy tego języka władają również standardowym indonezyjskim.
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
  Zniszczenia w Ambon (2001 r.)

  Ambon, dawniej Amboinamiasto i port we wschodniej Indonezji, na wyspie Ambon; ośrodek administracyjny prowincji Moluki; 276 tys. mieszkańców (1990).

  Przemysł spożywczy i stoczniowy, port lotniczy i morski, wywóz kopry i przypraw korzennych. Dwa uniwersytety: państwowy Universitas Pattimura (zał. 1963) i prywatny Indonesian Christian University of Maluku; oba silnie zniszczone w wyniku ostatnich walk.

  Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Amboina.

  Bandara Internasional Pattimura – międzynarodowy port lotniczy, położony na indonezyjskiej wyspie Ambon, w pobliżu miasta Ambon.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Historia[ | edytuj kod]

  Osada założona w 1512 r. przez Portugalczyków, szybko stała się bazą wypadową na okoliczne wyspy; w pobliżu osiedlili się również Anglicy. W 1605 r. zajęta przez Holendrów, którzy w 1623 r. zniszczyli osiedla angielskie (tzw. Masakra w Ambon). Holendrzy panowali tu z wyjątkiem dwóch kilkuletnich przerw aż do II wojny światowej. W 1950 r. wybuchła tu na krótko rebelia przeciw władzom nowo powstałej Indonezji. W latach 2000–2002 krwawe zajścia na tle religijnym pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami. Efektem tych zdarzeń była liczna emigracja, głównie do Holandii.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Przyprawa – składnik dodawany do potraw, zwykle w znikomych ilościach, dla polepszenia ich walorów smakowych, zapachowych i w rzadkich przypadkach (takich jak kurkuma czy szafran) wizualnych. W dalekiej przeszłości niektóre rośliny, które obecnie stosujemy jako przyprawy, były stosowane przez znachorów, czarowników i kapłanów. Służyły jako leki, afrodyzjaki, święte oleje, kadzidła itp.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • język malajski amboński
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kopra - wysuszony miąższ (bielmo) orzechów palmy kokosowej (kokosowca). Zawiera on około 70% tłuszczu, jest stosowany do wyrobu oleju kokosowego, oczyszczony i rozdrobniony (wiórki) używany jest w przemyśle cukierniczym m.in. do wyrobu tortów i ciast.
  Ambon (dawniej Amboina) - wyspa na morzu Banda w Indonezji w archipelagu Moluki u południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Seram.
  Diecezja Amboina (łac. Dioecesis Amboinaënsis, ind. Keuskupan Amboina) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Ambonie w prowincji Moluki, w Indonezji. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Makassar.
  Kota (do 1999 roku kotamadya) – jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kabupaten (dystryktem). Status kota uzyskują większe miasta po spełnieniu określonych kryteriów. Kota dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Moluki (indonez. Maluku) - prowincja w Indonezji obejmująca południową część archipelagu Moluki (granicę stanowi Morze Seram). Powierzchnia 42 853 km²; 1302 tys. mieszkańców (2006); stolica Ambon. Dzieli się na 1 okręg miejski i 7 dystryktów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.