• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambasada Niemiec w Polsce  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Niemiecka Centrala Turystyki (Deutsche Zentrale für Tourismus - DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii (BMWi), które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT zajmuje się tworzeniem strategii i produktów oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej. DZT posiada 30 przedstawicielstw zagranicznych na całym świecie.Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej (niem. Ministerium für Staatssicherheit (MfS)), powszechnie zwane Stasi – naczelny organ bezpieczeństwa NRD, utworzony 8 lutego 1950. MfS odpowiedzialne było za kierunek bezpieczeństwa wewnętrznego, wywiadu wewnętrznego i zagranicznego oraz kontrwywiadu Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
  Pałac Branickich - b. siedziba konsulatu Niemiec (1829)
  Kamienica Ławrynowicza - b. siedziba przedstawicielstwa Niemiec w al. Ujazdowskich 22 (1920)
  b. siedziba Ambasady NRD w al. I Armii WP 2-4, obecnie al. Szucha (1955-1990)
  Pałac Chodkiewiczów, siedziba przedstawicielstw niemieckiej agencji Germany Trade and Invest oraz niemieckiej centrali turystyki DZT w przy ul. Miodowej
  Pałac Karnickich, siedziba Niemieckiego Instytutu Historycznego w al. Ujazdowskich
  ul. Stolarska w Krakowie.
  Po lewej Konsulaty Generalne: Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
  b. siedziba Konsulatu Niemiec w Krakowie w 1938 r. w budynku Feniksa
  b. siedziba Konsulatu Niemiec w Katowicach przy ul. Sokolskiej w 1938
  b. siedziba Przedstawicielstwa Handlowego NRD w Katowicach przy ul. Opolskiej 15
  b. siedziba konsulatu niemieckiego we Lwowie w willi "Palatin" przy ul. Gołębiej 12, ob. Glibowa (1897)
  b. siedziba konsulatu niemieckiego we Lwowie przy ul. Mochnackiego 19, ob. Drahomanowa (1900-1914)
  b. siedziba konsulatu niemieckiego w Toruniu przy ul. Bydgoskiej (1922-1939)

  Ambasada Niemiec w Polsce, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Niemiecka (Deutsche Botschaft Polen, Botschaft der Bundesrepublik Deutschland Polen) – niemiecka placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Jazdów 12.

  Instytut Goethego w Krakowie (Goethe-Institut Krakau) – przedstawicielstwo niemieckiego instytutu kultury o tej samej nazwie, którego głównym zadaniem jest propagowanie języka oraz kultury niemieckiej w pięciu (od 2011 – w sześciu) województwach Polski Południowej wraz z Dolnym Śląskiem. Założonym w 1990 instytutem kieruje obecnie dr Roland Goll.Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.

  Spis treści

 • 1 Podział organizacyjny
 • 2 Historia
 • 2.1 Okres do I wojny światowej
 • 2.2 Okres międzywojenny
 • 2.3 Okres Niemieckiej Republiki Demokratycznej
 • 2.4 Okres Republiki Federalnej Niemiec
 • 3 Bibliografia
 • 4 Zobacz też
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Stolarska – jedna z ulic na Starym Mieście w Krakowie. Prowadzi z Małego Rynku do ul. Dominikańskiej. Najstarsza nazwa ulicy platea fratrum Praedicatorum (nawiązująca do znajdującego się przy niej już wówczas kościoła i klasztoru dominikanów) pochodzi z 1305 roku. Obecna nazwa występuje od roku 1542. Nie była ulicą reprezentacyjną. Nieregularność jest wynikiem zabudowy istniejącej przed lokacją miasta w roku 1257.
  Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.
  Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku (Generalkonsulat in Danzig) – niemiecka placówka konsularna z siedzibą w al. Zwycięstwa 23.
  Otto March (ur. 7 października 1845 w Charlottenburgu – obecnie dzielnicy Berlina, zm. 1 kwietnia 1913 w Berlinie) – niemiecki architekt.
  Ulica Basztowa – ulica w centrum Krakowa. Wchodzi w skład I Obwodnicy. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Garbarską, gdzie staje się przedłużeniem ul. Juliana Dunajewskiego. Ulicą przebiega torowisko tramwajowe.
  Bogumin (czes. Bohumín, niem. Oderberg) – położone przy ujściu Olzy do Odry miasto na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, w kraju morawsko-śląskim przy granicy z Polską.
  Ulica Jezuicka w Warszawie, św. Jana, Kanonicza, Zamkowa - jedna z ulic warszawskiego Starego Miasta, biegnąca od Rynku Starego Miasta do placu Kanonie. Wytyczona podczas lokacji miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.