• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambasada Kanady w Polsce  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Alojzy Matejko (ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie (ang. Embassy of the Republic of Poland in Ottawa) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Kanady.

  Ambasada Kanady w Warszawie (ang. Embassy of Canada in Warsaw, fr. Ambassade du Canada à Varsovie) – kanadyjska placówka dyplomatyczna w Polsce. Siedziba Ambasady znajduje się w Warszawie przy ul. Jana Matejki 1-5.

  Misja Ambasady Kanady w Warszawie oprócz Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje także Republikę Białorusi.

  Historia[ | edytuj kod]

  Okres do 1945[ | edytuj kod]

  Stosunki dyplomatyczne utrzymywano za pośrednictwem Wielkiej Brytanii; bezpośrednio jedynie konsularne.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Joseph Jacques Jean Chrétien (ur. 11 stycznia 1934 w Shawinigan) – premier Kanady z ramienia Partii Liberalnej od 3 listopada 1993 do 12 grudnia 2003.

  Okres po 1945[ | edytuj kod]

  Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1945 na szczeblu poselstw. Przedstawicielstwo mieściło się w hotelu Bristol przy ul. Krakowskie Przedmieście 42-44 (1947-1950), ul. Katowickiej 31 (1951-1969). W 1970 poselstwu nadano rangę ambasady, którą przeniesiono na ul. Jana Matejki 1-5 (1970-). Budynek ten został zburzony pod budowę obecnej siedziby.

  Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza (Polish Canadian Chamber of Commerce) powstała na bazie stowarzyszenia Kanadyjsko-Polskiego Klubu Biznesu (Canada-Poland Business Club). Wspomaga promocję stosunków gospodarczych, handlowych i kulturalnych pomiędzy Polską i Kanadą.Ulica Katowicka – warszawska ulica na Saskiej Kępie, biegnąca od skrzyżowania z ul. Zwycięzców do skrzyżowania z ul. Walecznych. Znajdują się przy niej głównie domy mieszkalne, m.in. z okresu dwudziestolecia międzywojennego, spośród których trzynaście wpisanych jest do rejestru zabytków. Kilka budynków zaprojektowanych zostało przez architektów związanych z ugrupowaniem Praesens. Na Katowickiej obecne są również ślady eksperymentu urbanistycznego z końca lat 40. XX wieku. Nazwa ulicy nawiązuje do Katowic – stolicy najmłodszego wówczas województwa śląskiego, co wpisuje się w nazewnictwo wielu innych ulic Saskiej Kępy, odnoszących się do nowego ładu politycznego po I wojnie światowej.

  Projekt nowej siedziby ambasady, której autorem jest architekt Voytek Gorczynski, otrzymał szereg nagród, m.in. jako "Najlepszy Budynek Roku 2001" przez Polish Business News, "Najlepszy Budynek Użytku Publicznego w 2002 Roku" przez władze miasta Warszawy oraz specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy projekt architektoniczny 2001.

  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Tymczasową siedzibę ambasady, w trakcie modernizacji budynku przy ul. Matejki, ulokowano w biurowcu Millennium Plaza w al. Jerozolimskich 123a (2001-2002).

  Rezydencja posła mieściła się m.in. przy ul. Wąchockiej 7 (1954-1955), ul. Katowickiej 16 (1964-1966), rezydencja ambasadora w domu z 1977 przy ul. Lotaryńskiej 11.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – stowarzyszenie zawodowe zrzeszające polskich architektów z siedzibą w Warszawie.
  Wilno - miejscowość położona w hrabstwie Renfrew prowincji Ontario w Kanadzie. Miejscowość została założona w 1858 r. i jest najstarszą polską osadą w Kanadzie. Tu był i o Kaszubach napisał dr Jan Drzeżdżon (1974). Założycielami byli emigranci z Kaszub, o których pisał ks. Władysław Szulist.
  Misja dyplomatyczna – przedstawicielstwo dyplomatyczne określonego państwa w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej.
  Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie.
  Premier Kanady - osoba stojąca na czele rządu federalnego Kanady. Premierem Kanady zostaje szef partii politycznej, która posiada większość w Izbie Gmin Parlamentu Kanady.
  Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.