• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambasada Kanady w Polsce

  Przeczytaj także...
  Jan Alojzy Matejko (ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Joseph Jacques Jean Chrétien (ur. 11 stycznia 1934 w Shawinigan) – premier Kanady z ramienia Partii Liberalnej od 3 listopada 1993 do 12 grudnia 2003.

  Ambasada Kanady w Polsce (Embassy of Canada to Poland, Ambassade du Canada en Pologne) – kanadyjska placówka dyplomatyczna w Polsce. Obejmuje swoim mandatem również Białoruś. Siedziba Ambasady znajduje się w Warszawie, przy ul. Jana Matejki 1-5.

  Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza (Polish Canadian Chamber of Commerce) powstała na bazie stowarzyszenia Kanadyjsko-Polskiego Klubu Biznesu (Canada-Poland Business Club). Wspomaga promocję stosunków gospodarczych, handlowych i kulturalnych pomiędzy Polską i Kanadą.Ulica Katowicka – warszawska ulica na Saskiej Kępie, biegnąca od skrzyżowania z ul. Zwycięzców do skrzyżowania z ul. Walecznych. Znajdują się przy niej głównie domy mieszkalne, m.in. z okresu dwudziestolecia międzywojennego, spośród których trzynaście wpisanych jest do rejestru zabytków. Kilka budynków zaprojektowanych zostało przez architektów związanych z ugrupowaniem Praesens. Na Katowickiej obecne są również ślady eksperymentu urbanistycznego z końca lat 40. XX wieku. Nazwa ulicy nawiązuje do Katowic – stolicy najmłodszego wówczas województwa śląskiego, co wpisuje się w nazewnictwo wielu innych ulic Saskiej Kępy, odnoszących się do nowego ładu politycznego po I wojnie światowej.

  Historia[]

  Okres do 1945[]

  Stosunki dyplomatyczne utrzymywano za pośrednictwem Wielkiej Brytanii; bezpośrednio jedynie konsularne.

  Okres po 1945[]

  Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1945 na szczeblu poselstw. W latach 1948-1950 mieściło się w hotelu Bristol przy ul. Krakowskie Przedmieście 42-44. W 1960 podniesiono je do rangi ambasad.W latach 1964-1970 Ambasada Kanady w Polsce mieściła się przy ul. Katowickiej 21, następnie przy ul. Jana Matejki 1-5. Budynek ten został zburzony pod budowę obecnej siedziby.

  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Obecna siedziba Ambasady, której autorem jest architekt Voytek Gorczynski, otrzymała szereg nagród, m.in. jako "Najlepszy Budynek Roku 2001" przez Polish Business News, "Najlepszy Budynek Użytku Publicznego w 2002 Roku" przez władze miasta Warszawy oraz otrzymał specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy projekt architektoniczny 2001.

  Polityka zagraniczna Polski – polityka zagraniczna prowadzona przez władze PRL, a po nowelizacji konstytucji w grudniu 1989 przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Odzyskanie możliwości w pełni suwerennego prowadzenia polityki zagranicznej wiązało się ze zmianą uwarunkowań zarówno o charakterze zewnętrznym (polityka pierestrojki, rozpad bloku wschodniego), jak i wewnętrznym (Okrągły Stół, wybory czerwcowe, rozpoczęcie transformacji). Nowymi wyzwaniami było przeorientowanie dotychczasowej polityki na kierunek euroatlantycki i integracja ze strukturami międzynarodowymi Zachodu (Rada Europy, Wspólnoty Europejskie, NATO). Drugim głównym kierunkiem stała się polityka wschodnia – bezkonfliktowe wyjście z obozu państw socjalistycznych, a następnie budowa dobrosąsiedzkich relacji z Rosją, Ukrainą i Białorusią.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Tymczasowa siedziba ambasady, w trakcie modernizacji budynku przy ul. Matejki, mieściła się w biurowcu Millennium Plaza w al. Jerozolimskich 123a.

  Rezydencja ambasadora mieściła się przy ul. Katowickiej 16 (1964-1966), obecnie przy ul. Lotaryńskiej 11.

  Sekcje Ambasady[]

 • Sekcja Wizowa (Visa Section), ul. Piękna 2-8
 • Sekcja Handlowa (Trade Section),
 • Sekcja Konsularna (Consular Section),
 • Sekcja Polityczno – Ekonomiczna, Współpracy Kulturalnej i Akademickiej oraz Spraw Publicznych (Political, Economic, Cultural, Academic & Public Affairs Section),
 • Biuro Attaché Sił Zbrojnych Kanady (Canadian Defence Attaché).
 • Ambasada zatrudnia 78 członków personelu.

  Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego.Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – stowarzyszenie zawodowe zrzeszające polskich architektów z siedzibą w Warszawie.

  Pomnik Dwóch Skał[]

  Pomnik Dwóch Skał

  Pomnik Dwóch Skał został wzniesiony w 1999 przez ówczesnych premierów Kanady i PolskiJeana Chrétien i Jerzego Buzka. Napis na pomniku brzmi: „Oto dwie skały, jedna z Polski i jedna z Kanady, upamiętniające polskich i kanadyjskich żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię podczas II Wojny Światowej”. Jeden kamień pochodzi z Wilna w kanadyjskiej prowincji Ontario, a drugi z ziemi kaszubskiej. Symbolizują wspólną przyszłość narodów kanadyjskiego i polskiego.

  Wilno - miejscowość położona w hrabstwie Renfrew prowincji Ontario w Kanadzie. Miejscowość została założona w 1858 r. i jest najstarszą polską osadą w Kanadzie. Tu był i o Kaszubach napisał dr Jan Drzeżdżon (1974). Założycielami byli emigranci z Kaszub, o których pisał ks. Władysław Szulist.Misja dyplomatyczna – przedstawicielstwo dyplomatyczne określonego państwa w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej.

  Bibliografia[]

 • Edward Józef Pałyga: Warszawski korpus dyplomatyczny w okresie międzywojennym, [w:] Warszawa II Rzeczypospolitej 1918-1939, PWN Warszawa 1973
 • Stosunki dyplomatyczne Polski. Informator. Tom II Ameryka Północna i Południowa 1918-2007, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Archiwum/Wydawnictwo Askon Warszawa 2008, 224 s., ISBN 978-83-7452-026-3
 • Zobacz też[]

 • Polityka zagraniczna Polski
 • Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza
 • Bibliografia[]

 • Stowarzyszenie Architektów Polskich, 2001 Nagrody
 • Linki zewnętrzne[]

 • bryła budynku ambasady
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
 • Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie. Premier Kanady - osoba stojąca na czele rządu federalnego Kanady. Premierem Kanady zostaje szef partii politycznej, która posiada większość w Izbie Gmin Parlamentu Kanady.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kaszuby (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski.
  Millennium Plaza (dawniej Reform Plaza) - wieżowiec przy warszawskim Placu Artura Zawiszy w zachodniej części Alej Jerozolimskich, zbudowany pod koniec 1999. Zaprojektowany i wzniesiony przez kontrowersyjnego tureckiego architekta i biznesmena Vahapa Toya.
  Krakowskie Przedmieście – jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek. Administracyjnie znajduje się w dzielnicy Śródmieście.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  W Polsce oficjalnym tytułem premiera (szefa rządu) od 1921 roku (tj. od wejścia w życie Konstytucji marcowej) jest Prezes Rady Ministrów. W latach 1917-1921 szefa rządu oficjalnie określano jako Prezydenta Ministrów.
  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.