• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambasada Bułgarii w Polsce

  Przeczytaj także...
  Ulica Wita Stwosza we Wrocławiu (dawniej Platea S. Adalberti, Sancte Albrechtis Gasse, Ulbrichtsgasse, Albrechtsgasse, Albrechtstrasse) – ulica na wrocławskim Starym Mieście. Ma początek w północno-wschodnim narożniku Rynku i biegnie na wschód aż do ul. św. Katarzyny (placu Dominikańskiego), równolegle do Oławskiej.Ambasada Albanii w Polsce (Ambasada e Republikes se Shqiperise ne Republiken e Polonise) – albańska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Altowej 1.
  Ulica Grabiszyńska - jedna z najdłuższych ulic we Wrocławiu (ponad 4,5 km), biegnąca od placu Legionów w kierunku południowo-zachodnim, dawnym traktem do Kątów Wrocławskich. Nazwę swoją (także niemiecką sprzed 1945 r. – Gräbschener Straße, dawniej Gräbschener Gasse) zawdzięcza osiedlom Grabiszyn-Grabiszynek, przez które przebiega.
  Szyld Ambasady

  Ambasada Bułgarii w Polsce, Ambasada Republiki Bułgarii (Посолство на Република България, Полша) – bułgarska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie w al. Ujazdowskie 33-35.

  Polsko-Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa (Полско-българска промишлено-търговска камара) wspiera polsko-bułgarskie stosunki gospodarcze oraz reprezentuje i chroni interesy polskich i bułgarskich firm członkowskich.Ulica Zachodnia we Wrocławiu jest jedną z głównych ulic Wrocławskiego Szczepina lub zwanego inaczej Przedmieścia Mikołajskiego. Przy ulicy Zachodniej znajduje się:

  Podział organizacyjny[]

  W skład przedstawicielstwa wchodzą:

 • Biuro Radcy Handlowego
 • Bułgarski Instytut Kultury (Българският културен институт)
 • Historia stosunków dyplomatycznych oraz siedziby[]

  W okresie międzywojennym[]

  Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Bułgarią i Polską nawiązano w 1918. Pierwsze przedstawicielstwo tego kraju w Warszawie otwarto w 1919. Np. w 1925 funkcjonowało poselstwo w hotelu Bristol przy ul. Krakowskie Przedmieście 42-44, następnie w kamienicy Elbina przy ul. Świętokrzyskiej 35 (1925-1927), w pałacyku Karnickich w al. Ujazdowskich 39 (1927-1937) i pałacyku Dziewulskich w al. Ujazdowskich 33 (1938-1939). Poselstwo zlikwidowano w 1941.

  Hotel Polonia Palace – hotel zlokalizowany w centrum Warszawy w Al. Jerozolimskich 45 (wcześniej Al. Jerozolimskie 39) róg ulicy Poznańskiej.Ulica Frascati w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Wiejskiej do ul. Bolesława Prusa. Znajduje się ona na obszarze miasta tradycyjnie nazywanym Frascati.

  W okresie Wojny polsko-bolszewickiej, w sytuacji zagrożenia zajęcia Warszawy, personel poselstwa był ewakuowany okresowo (od początku sierpnia 1920) do Poznania.

  Wydział Handlowy mieścił się w al. Frascati 1 (1938).

  Bułgaria utrzymywała też konsulat we Wrocławiu: w "Hälpausche Villa" przy Vogelweide 186, ob. ul. Mikołaja Kopernika (1924-1927), Westendstr. 3-13, ob. ul. Zachodnia (1927-), Grabschenstr. 269/81, ob. ul. Grabiszyńska, Albrechtstr. 35, ob. ul. Wita Stwosza (1939-1944).

  Okres po II wojnie światowej[]

  Po II wojnie światowej stosunki przywrócono już w 1945. Początkowo poselstwo było zlokalizowane w hotelu Polonia w al. Jerozolimskich 45 (1945-1946); w 1948 przedstawicielstwu nadano rangę ambasady, zaś pierwszy ambasador akredytował się w 1949. Następnie ambasadę ulokowano w willi (proj. Lucjana Korngolda) Zofii Żochowskiej z Wedlów z 1936 przy ul. Słonecznej 15 (1950), w której później lokatorami były ambasady - przez wiele lat Albanii (1961-2003), obecnie Luksemburga (2005-). Od początku lat pięćdziesiątych siedzibą ambasady Bułgarii stał się ponownie pałacyk Dziewulskich w Warszawie.

  Bułgarski Instytut Kultury (Българският културен институт) − instytucja promocji kultury bułgarskiej w Warszawie powołana przez Rząd Republiki Bułgarii.Polsko-Bułgarska Izba Handlowa (Полско–Българска Търговска Камара) jest organizacją, której celem jest wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy polskimi i bułgarskimi podmiotami gospodarczymi.

  W 1950 Biuro Radcy Handlowego mieściło się w al. Jerozolimskich 37, obecnie budynek nie istnieje, przez wiele lat w kamienicy Wolskich (arch. Leon Wolski) z około 1911 przy ul. Flory 9 (1964-1990).

  Do 1989 przy Ambasadzie funkcjonowała Grupa Operacyjna MSW Bułgarii.

  Zobacz też[]

 • Polsko-Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa
 • Polsko-Bałkańska Izba Handlowa
 • Polsko-Bułgarska Izba Handlowa
 • Bibliografia[]

 • Karol Romer: Zagraniczny Korpus Dyplomatyczny w Polsce, [w:] Dziesięciolecie Polski Odrodzonej 1918-1928, IKC Kraków/Warszawa 1928, s. 249-260
 • Romuald Gelles: Konsulaty we Wrocławiu wczoraj i dziś, Wydawnictwo TW "Wratislavia" Wrocław 1996, 192 s., ISBN 83-86221-07-0
 • Stosunki dyplomatyczne Polski. Informator. Tom I Europa 1918-2006, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Archiwum/Wydawnictwo Askon Warszawa 2007, 584 s., ISBN 978-83-7452-019-5.
 • Andrzej Lek: Korpus Dyplomatyczny w Polonia Palace, 17 lipca 2013, [w:] [1]
 • Lucjan Korngold (ur. 1 lipca 1897 w Warszawie, zm. 1963 w São Paulo) – polski architekt pochodzenia żydowskiego, czynny w Polsce i Brazylii.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.
  Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie.
  Krakowskie Przedmieście – jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek. Administracyjnie znajduje się w dzielnicy Śródmieście.
  Ambasada Luksemburga w Polsce (Ambassade du Luxembourg en Pologne) – luksemburska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Słonecznej 15.
  Polsko-Bałkańska Izba Handlowa – organizacja, której celem jest wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy polskimi i bałkańskimi podmiotami gospodarczymi. Jest zainteresowana współpracą z firmami polskimi, które szukają na Bałkanach partnera handlowego lub zamierzają być obecnymi na rynku bałkańskim oraz z firmami bałkańskimi, które pragną nawiązać kontakt z firmami polskimi.
  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.