• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ambasada Australii w Polsce

  Przeczytaj także...
  Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.).Australijskie Centrum Biznesu i Kultury (Australian Business Culture Centre - B&C) – instytucja promocji australijskiej gospodarki i kultury.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Dawna siedziba Ambasady Australii w Warszawie przy ul. Estońskiej (1974–2001)

  Ambasada Australii w Warszawie, Ambasada Związku Australijskiego w Warszawie (ang. Australian Embassy in Warsaw, Embassy of the Australian Commonwealth in Warsaw) – australijska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie w budynku Nautilus przy ul. Nowogrodzkiej 11.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Ambasador Australii w Warszawie oprócz Rzeczypospolitej Polskiej akredytowany jest również w Republice Czeskiej i Republice Litewskiej.

  Podział organizacyjny Ambasady Australii[ | edytuj kod]

  W skład przedstawicielstwa wchodzi:

 • Wydział Handlowy – przedstawicielstwo Austrade
 • Siedziba[ | edytuj kod]

  Oficjalne stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Australią zostały nawiązane w 1972. Początkowo od tego samego roku w Warszawie był akredytowany Ambasador Australii w Moskwie. Rząd Australii otworzył swoją ambasadę w Warszawie w 1974 roku. Mieściła się w Grand Hotelu przy ul. Kruczej 28 (1974), następnie przy ul. Estońskiej 3-5 (1974-2001), a od 2003 znajduje się przy ul. Nowogrodzkiej 11.

  Austrade, Australijska Komisja Handlu (Australian Trade Commission - Austrade) stanowi wyspecjalizowaną służbę rozwoju handlu i inwestycji Ministerstwa Handlu Australii.Misja dyplomatyczna – przedstawicielstwo dyplomatyczne określonego państwa w innym państwie lub przy organizacji międzynarodowej.

  Rezydencja ambasadora zlokalizowana była na Saskiej Kępie przy ul. Ateńskiej 37 (2007).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ambasada RP w Canberze
 • Polska Izba Handlowa w Australii
 • Australijskie Centrum Biznesu i Kultury
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stosunki dyplomatyczne Polski. Informator. Tom III. Azja, Zakaukazie, Australia i Oceania 1918-2009, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Archiwum/Wydawnictwo Askon, Warszawa 2010, s. 286, ​ISBN 978-83-7452-042-3
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Misje dyplomatyczne, urzędy konsularne i organizacje międzynarodowe w Polsce - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl, www.gov.pl [dostęp 2019-12-23] (pol.).
  2. The Europa Year Book 1974, London
  3. Rocznik Polityczny i Gospodarczy 1974
  Stosunki dyplomatyczne to najwyższa forma oficjalnych stosunków międzypaństwowych. Stanowią realizację prawa legacji każdego państwa i służą wykonywaniu jego polityki zagranicznej. Mają charakter dwustronny, wzajemny i dobrowolny - ich nawiązanie może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia obu zainteresowanych państw-stron. Zazwyczaj liczba nawiązanych stosunków dyplomatycznych jest odzwierciedleniem potencjału państwa w tej dziedzinie, jak i jego możliwości ekonomicznych w zakresie ich utrzymywania.Ulica Nowogrodzka – ulica w dzielnicach Ochota i Śródmieście w Warszawie, biegnąca od ul. Brackiej do ul. Koszykowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze – polska misja dyplomatyczna w stolicy Australii. Ambasador Rzeczypospolitej w Australii akredytowany jest również w Papui Nowej Gwinei, Vanuatu i na Wyspach Marshalla.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Gabinet federalny Australii (Cabinet lub ministry) stanowi najwyższą rangą część rządu federalnego Australii. Składa się z premiera federalnego oraz najważniejszych spośród wskazanych przez niego ministrów. Gabinet powoływany jest przez gubernatora generalnego Australii w imieniu monarchy, przy czym tradycyjnie gubernator mianuje premierem przywódcę partii lub koalicji dysponującej większością w Izbie Reprezentantów, zaś ministrami wskazanych przez niego kandydatów. Pozostali ministrowie, nie wchodzący w skład gabinetu, określani są jako junior ministry lub outer ministry.
  Polska Izba Handlowa w Australii (Polish Chamber of Commerce Australia, Inc.) – powstała w 1990 organizacja polonijna mająca za zadanie rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych pomiędzy Australią i Polską.
  Ulica Estońska – warszawska ulica na Saskiej Kępie, biegnąca od skrzyżowania z ul. Berezyńską do skrzyżowania z ul. Jakubowską. Jej zabudowę stanowią domy mieszkalne, pochodzące częściowo z okresu dwudziestolecia międzywojennego, z czego jeden wpisany jest do rejestru zabytków. Jej nazwa poświęcona jest Estonii, jednemu z państw utworzonych po I wojnie światowej, co wpisuje się w nazewnictwo kilku sąsiednich ulic, szczególnie wobec równoległych Finlandzkiej i Łotewskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.