• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amanda Peet  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Najlepsze najgorsze wakacje (ang. The Way Way Back) – amerykański komediodramat z 2013 roku w reżyserii Nata Faxona i Jima Rasha. Wyprodukowana przez Fox Searchlight Pictures.Kroniki Seinfelda — amerykański sitcom, który zadebiutował na antenie NBC 5 Lipca 1989 i trwał przez pełne 9 sezonów. Twórcami programu byli Larry David oraz Jerry Seinfeld, ten drugi występował potem w serialu w roli samego siebie. Znaczna część serialu dzieje się w mieszkaniu na Manhatannie (ale kręcona była w Los Angeles). Odcinki sitcomu w znacznej mierze napisane zostały przez Davida i Seinfelda, przy współpracy z wieloma innymi scenarzystami.

  Amanda Peet (ur. 11 stycznia 1972 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Nowym Jorku jako córka pracownicy socjalnej Penny Levy i prawnika Charlesa Peeta. Jej matka była Żydówką, natomiast ojciec kwakrem. Kiedy miała trzy lata, podczas przedstawienia teatralnego, wyrwała się rodzicom i weszła na scenę. Ukończyła prywatną Friends Seminary High School, prowadzoną przez kwakrów Friends Seminary na nowojorskim Manhattanie, a potem w 1994 ukończyła studia na wydziale historii na Columbia University. Za namową jednego z jej wykładowców zapisała się do studenckiego teatru. Po ukończeniu studiów, uczyła się aktorstwa u Uty Hagen. Dorabiała jako sprzedawca hamburgerów w knajpie w stylu lat 50.

  Co cię nie zabije (ang. What Doesn’t Kill You) – amerykański film kryminalny z gatunku dramat z 2008 roku w reżyserii Briana Goodmana. Wyprodukowany przez wytwórnię Yari Film Group Releasing.Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Występowała na scenie off-Broadwayu w sztuce Clifforda Odetsa Zbudź się i śpiewaj (Awake and Sing). Zadebiutowała na dużym ekranie, w filmie sensacyjnym sci-fi Zwierzęcy pokój (Animal Room, 1995) u boku Matthew Lillarda. Niebawem pojawiła się w serialu NBC Prawo i porządek (Law & Order, 1995), operach mydlanychABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1995) jako Layle i CBS Central Park West (1996) w roli Robyn Gainer oraz sitcomie NBC Kroniki Seinfelda (1997) jako kelnerka Lanette.

  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Zdobyła sympatię telewidzów rolą Jacqueline 'Jack' Barrett w serialu Warner Bros. Jack i Jill (Jack & Jill, 1999-2001) tworząc duet z Ivanem Sergei. W 2000 w Hollywood w The Knitting Factory w Los Angeles była nominowana do Teen Choice Awards.

  W komedii Jak ugryźć 10 milionów (The Whole Nine Yards, 2000) i sequelu Jak ugryźć 10 milionów 2 (The Whole Ten Yards, 2004) z Bruce'em Willisem i Matthew Perrym zagrała postać znudzonej higienistki dentystycznej, która marzy o karierze płatnej zabójczyni. W komedii romantycznej Uziemieni (Whipped, 2000) wystąpiła w roli zimnej podrywaczki. W komedii Twarda laska (Saving Silverman, 2001) była wyrachowaną Judith 'Judy' Fessbeggler. W komediodramacie Woody'ego Allena o nowoczesnych mieszczuchach Melinda i Melinda (Melinda and Melinda, 2004) pojawiła się w niewielkiej roli Susan.

  Matthew Langford Perry (ur. 19 sierpnia 1969 w Williamstown) – amerykańsko-kanadyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w serialu telewizyjnym Przyjaciele (1994–2004).Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

  Rola Emily Friehl, ukochanej Olivera (Ashton Kutcher) w komediodramacie romantycznym Zupełnie jak miłość (A Lot Like Love, 2005) przyniosła jej nominację do nagrody Teen Choice. Zasłynęła kreacją żony analityka finansowego w dreszczowcu Syriana (2005) z George'em Clooneyem i Mattem Damonem. Za postać Jordan McDeere, dyrektor stacji ds. programowych w serialu NBC Studio 60 (2006–2007) otrzymała w 2006 nominację do nagrody Satelity. W 2010 została uhonorowana Robert Altman Award podczas Independent Spirit Awards jako Mary w czarnej komedii Daj, proszę (Please Give, 2010).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jak ugryźć 10 milionów – komedia kryminalna produkcji amerykańskiej z 2000 roku. Jej kontynuacją jest Jak ugryźć 10 milionów 2 z 2004 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Syriana – amerykański film na podstawie książki Roberta Baera "See No Evil: The True Story Of A Ground Soldier On The CIA’s War On Terrorism".
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.
  Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Independent Spirit Awards − ufundowana w 1984 roku nagroda zwana potocznie Nagrodą FINDIE (od "Friends of Independents") przyznawana jest corocznie twórcom kina niezależnego. Nagroda przyznawana jest przez organizację non-profit Film Independent, zrzeszającą niezależnych twórców.
  Bent (2012) – amerykański serial komediowy stworzony przez Tada Quilla oraz zrealizowany przez Universal Television, Quill Entertainment i Open 4 Business Productions.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.243 sek.