• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amanda Peet

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
  Matthew Langford Perry (ur. 19 sierpnia 1969 w Williamstown) – amerykańsko-kanadyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w serialu telewizyjnym Przyjaciele (1994–2004).

  Amanda Peet (ur. 11 stycznia 1972 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Życiorys[]

  Córka prawnikakwakra Charlesa Peeta – i Żydówki – pracownicy socjalnej Penny Levy. Kiedy miała trzy lata podczas przedstawienia teatralnego wyrwała się rodzicom i weszła na scenę. Ukończyła prywatną szkołę średnią prowadzoną przez kwakrów Friends Seminary na nowojorskim Manhattanie, a potem studiowała historię na Columbia University. Za namową jednego z jej wykładowców zapisała się do studenckiego teatru. Po ukończeniu studiów, uczyła się aktorstwa u Uty Hagen. Zanim zadebiutowała na dużym ekranie, w filmie sensacyjnym sci-fi Zwierzęcy pokój (Animal Room, 1995) u boku Matthew Lillarda, dorabiała jako sprzedawca hamburgerów w knajpie w stylu lat 50., występowała na scenie off-Broadwayu w sztuce Clifforda Odetsa Zbudź się i śpiewaj (Awake and Sing).

  Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Niebawem pojawiła się w serialu NBC Prawo i porządek (Law & Order, 1995), operach mydlanychABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1995) jako Layle i CBS Central Park West (1996) w roli Robyn Gainer oraz sitcomie NBC Seinfeld (1997) jako kelnerka. Zdobyła sympatię telewidzów rolą Jacqueline 'Jack' Barrett w serialu Warner Bros. Jack i Jill (Jack & Jill, 1999-2001) tworząc duet z Ivanem Sergei. W 2000 została uhonorowana nagrodą dla Młodych Artystów w Hollywood w The Knitting Factory w Los Angeles.

  Jak ugryźć 10 milionów – komedia kryminalna produkcji amerykańskiej z 2000 roku. Jej kontynuacją jest Jak ugryźć 10 milionów 2 z 2004 roku.Syriana – amerykański film na podstawie książki Roberta Baera "See No Evil: The True Story Of A Ground Soldier On The CIA’s War On Terrorism".

  W komedii Jak ugryźć 10 milionów (The Whole Nine Yards, 2000) i sequelu Jak ugryźć 10 milionów 2 (The Whole Ten Yards, 2004) z Bruce'em Willisem i Matthew Perrym zagrała postać znudzonej higienistki dentystycznej, która marzy o karierze płatnej zabójczyni, w komedii romantycznej Uziemieni (Whipped, 2000) wystąpiła w roli zimnej podrywaczki, w komedii Twarda laska (Saving Silverman, 2001) była wyrachowaną Judith 'Judy' Fessbeggler, w komedio-dramacie Woody'ego Allena o nowoczesnych mieszczuchach Melinda i Melinda (Melinda and Melinda, 2004) pojawiła się w niewielkiej roli Susan. Rola Emily Friehl, ukochanej Olivera (Ashton Kutcher) w komedio-dramacie romantycznym Zupełnie jak miłość (A Lot Like Love, 2005) przyniosła jej nominację do nagrody Teen Choice. Zasłynęła kreacją żony analityka finansowego w thrillerze Syriana (2005) z George'em Clooneyem i Mattem Damonem. Za postać Jordan McDeere, dyrektor stacji ds. programowych w serialu NBC Studio 60 (2006–2007) otrzymała w 2006 nominację do nagrody Satelity.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Inne role[]

 • 2005: Zupełnie jak miłość (A Lot Like Love) jako Emily
 • 2006: Miłość bez końca (Griffin & Phoenix) jako Phoenix
 • 2007: Chłopiec z Marsa (Martian Child) jako Harlee
 • 2008: Z Archiwum X: Chcę wierzyć (The X-Files: I Want to Believe) jako ASAC Dakota Whitney
 • 2009: 2012 jako Kate
 • 2010: Podróże Guliwera (Gulliver's Travels) jako Darcy Silverman
 • 2010: Daj, proszę (Please Give) jako Mary
 • 20122013: Żona idealna (The Good Wife) jako Laura Hellinger
 • 2013: Złodziej tożsamości (Identity Thief) jako Trish Patterson
 • Życie prywatne[]

  30 września 2006 poślubiła scenarzystę Davida Benioffa. Mają dwie córki: Frances Pen Friedman (ur. 20 lutego 2007) i Molly June (ur. 19 kwietnia 2010).

  Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Amanda Peet w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Amanda Peet w bazie filmweb.pl
 • Amanda Peet w bazie stopklatka.pl
 • Amanda Peet w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Daj, proszę (ang. Please Give, 2010) − amerykański komediodramat w reżyserii i według scenariusza Nicole Holofcener.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.
  Central Park West – amerykańska opera mydlana nadawana na antenie telewizji CBS od września 1995 do czerwca 1996. Serial stworzył Darren Star, który wcześniej pracował przy takich serialach, jak Melrose Place i Beverly Hills 90210.
  Woody Allen, właśc. Allan Stewart Konigsberg (ur. 1 grudnia 1935 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor.
  Hamburger – rodzaj kotleta z mielonego mięsa wołowego, którego porcja została uformowana w płaski, okrągły placek, a ten następnie usmażony lub upieczony na ruszcie (grillu). Tak przygotowany hamburger bywa zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki (co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców), oraz ugarnirowany dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek konserwowy. Podawanie hamburgera w bułce jest tak powszechne, że często tę nazwę odnosi się do takiego właśnie sposobu podania tej potrawy, a także nazwą hamburger lub nazwami pochodnymi nazywa się inne rodzaje kotleta w ten sposób podane. Hamburger z dodatkiem plastrów sera nazywany jest cheeseburger (z ang. cheese — ser). Podobnie przyrządzony jak hamburger i podany w bułce kotlet z kurczaka bywa nazywany chickenburger (z ang. chicken — kurczak), zaś z ryby — fishburger (z ang. fish — ryba).
  David Benioff (ur. 25 września 1970 w Nowym Jorku) - amerykański pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Wraz z D. B. Weissem jest twórcą popularnego serialu HBO Gra o tron.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.