• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amanda Beard

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Amanda Ray Beard (ur. 29 października 1981 w Newport Beach) – amerykańska pływaczka. Wielokrotna medalistka olimpijska.

  Startuje w stylu klasycznym. Na igrzyskach debiutowała w Atlancie w 1996 (nie miała wówczas ukończonych 15 lat), startowała także na dwóch następnych olimpiadach. Za każdym razem zdobywała medale (łącznie siedem). Wywalczyła dwa złote krążki, w tym jeden w konkurencji indywidualnej. Wielokrotnie była medalistką mistrzostw świata na długim (złoto na 200 m żabką w 2003) i krótkim basenie oraz mistrzynią Stanów Zjednoczonych.

  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  Zajmuje się również modelingiem. W 2007 wzięła udział w rozbieranej sesji do „Playboya”.

  Wyszła za fotografa Sachę Browna. W 2009 urodziła syna Blaise'a.

  Starty olimpijskie[]

  Atlanta 1996
 • 4x100 m zmiennym – złoto
 • 100 m żabką, 200 m żabką – srebro
 • Sydney 2000
 • 200 m żabką – brąz
 • Ateny 2004
 • 200 m żabką – złoto
 • 200 m zmiennym, 4x100 m zmiennym – srebro
 • Rekordy świata[]

  Wyróżnienia[]

 • 2003, 2004: najlepsza pływaczka roku w USA
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona pływaczki
 • Przypisy

  1. wówczas wyrównała rekord świata – Qi Hui
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Żabka – potoczna nazwa stylu pływania zwanego stylem klasycznym. W uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Jest to symetryczny styl pływania − tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Newport Beach - niewielkie miasteczko nad oceanem w USA w stanie Kalifornia w hrabstwie Orange. Rozgrywa tam się m.in. akcja serialu The O.C. (Orange County) emitowanego w Polsce przez stację TVN, a także częściowo powieści Fałszywa Pamięć amerykańskiego pisarza Deana Koontza.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.