• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amalia Taglioni

  Przeczytaj także...
  Maria Taglioni (ur. 23 kwietnia 1804 w Sztokholmie , zm. 24 kwietnia 1884 w Marsylii. Tancerka włoska, córka Filipa Taglioni, pod którego okiem studiowała taniec w Paryżu.Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.
  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.

  Amalia (Amalie) Taglioni, z domu Galster (ur. ok. 1808, zm. 24 grudnia 1881, Berlin) – niemiecka artystka baletu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Była żoną Paula, matką Marii Taglioni (zwanej młodszą) i szwagierką Marii Taglioni (zwanej wielką).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Występy w Polsce[ | edytuj kod]

 • W 1835 roku, podczas zjazdu monarchów w Kaliszu wraz z mężem.
 • Od 26 kwietnia do 18 czerwca 1844 roku w operze Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego i w baletach: Zabawa z tańcami, Cień, Mleczarka szwajcarska, Miranda, Dwaj złodzieje, czyli Robert i Bertrand w Teatrze Wielkim i w Zabawie tancerska w Pomarańczarni.
 • Od 27 lipca do 31 sierpnia 1845 w baletach: Pani T… w podróży, Dwaj złodzieje, czyli Robert i Bertrand, Zabawy zimowe, oraz w operze Niema z Portici.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. International Encyclopedia of Danse, t. 6, Oxford University Press, New York 1998, s. 75. ​ISBN 0-19-509462-X​ (set.), ​ISBN 0-19-512306-9​ (vol. 6).
  2. Janina Pudełek, Warszawski balet romantyczny (1802-1866), Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1968, s. 161.
  3. Janina Pudełek, Warszawski balet romantyczny (1802-1866), Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1968, s. 63.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Janina Pudełek, Warszawski balet romantyczny (1802-1866), Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1968, s. 61, 63, 161–163, 165, 170, 179, 182, 192.
 • Stara Pomarańczarnia z teatrem została zbudowana w Łazienkach Królewskich pod koniec XVIII wieku. Była wykorzystywana do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły pałace Parku Łazienkowskiego. Ze Starej Pomarańczarni prowadzi droga (tzw. Promenada Królewska) do Pałacu na Wodzie.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.658 sek.