• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amal Clooney  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (ang.: International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY; hol.: Voormalig Joegoslavië Tribunaal) – międzynarodowy trybunał utworzony w 1993 r. na mocy rezolucji 827 Rady Bezpieczeństwa ONZ.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Amal Clooney (arab. امال كلوني, z domu Alamuddin; ur. 3 lutego 1978 w Bejrucie) – libańsko-brytyjska adwokat specjalizująca się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka. Do jej klientów zalicza się między innymi Juliana Assange’a, twórcę Wikileaks, przeciwko jego ekstradycji. Reprezentowała również byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, oraz egipsko-kanadyjskiego dziennikarza Mohameda Fahmy’ego. Jest żoną amerykańskiego aktora Georga Clooneya.

  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Walter Veltroni (ur. 3 lipca 1955 w Rzymie) – włoski polityk, były lider Partii Demokratycznej, były burmistrz Rzymu, deputowany.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne życie i rodzina[ | edytuj kod]

  Amal Alamuddin urodziła się w Bejrucie w Libanie. Jednakże podczas libańskiej wojny domowej w latach '80 rodzina Alamuddin opuściła Liban i osiedliła się w Gerrards Cross, Buckinghamshire. Miała wtedy zaledwie dwa lata. Jej ojciec, Ramzi Alam Uddin, pochodzący z libańskiej rodziny druzów z Baklinu (wioski z kadu Asz-Szuf) uzyskał stopień MBA na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, był także właścicielem agencji turystycznej COMET, powróciwszy do Libanu w 1991 roku. Matka Amal, Bariaa Miknass, z rodziny sunnickich muzułmanów z Trypolisu w północnej części Libanu, jest zagraniczną korespondentką magazynu al-Hayat oraz założycielką agencji PR'owej Międzynarodowych Ekspertów Komunikacji, która jest częścią większej firmy zajmującej się publicznymi wystąpieniami gwiazd, zdjęciami reklamowymi oraz promowaniem imprez.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Julia Wołodymyriwna Tymoszenko z domu Hryhian, ukr. Юлія Володимирівна Тимошенко (ur. 27 listopada 1960 w Dniepropetrowsku) – ukraińska polityk, doktor ekonomii, była wicepremier, premier Ukrainy od 24 stycznia do 8 września 2005 oraz ponownie od 18 grudnia 2007 do 11 marca 2010. Jest liderką partii Batkiwszczyna oraz Bloku Julii Tymoszenko.

  Ma trójkę rodzeństwa – siostrę Talę, oraz dwóch przyrodnich braci, Samera i Ziada, z pierwszego małżeństwa jej ojca.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Uczęszczała do liceum dla dziewcząt Dr Challoner's High School w Amersham, Buckinghamshire. Następnie studiowała na St. Hugh's College w Oxfordzie, gdzie uzyskała stypendium oraz nagrodę Shrigley. W 2000 roku uzyskała licencjat z Jurysprudencji.

  W 2001 wstąpiła do New York University School of Law i tam zdobyła stopień LLM. Otrzymała nagrodę Jack J. Katz Memorial Award za doskonałą wiedzę z prawa rozrywkowego. W trakcie jednego semestru pobytu na nowojorskiej uczelni, praktykowała w biurze Sonii Sotomayor, późniejszego sędziego Drugiego Okręgu Amerykańskiego Sądu Apelacyjnego.

  Mohamed Nasheed, zw. Anni (div. މުހައްމަދު ނަޝީދު) (ur. 17 maja 1967) – malediwski polityk, były parlamentarzysta, założyciel i były przewodniczący opozycyjnej Malediwskiej Partii Demokratycznej (2005–2008). Pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Malediwów od 11 listopada 2008 do 7 lutego 2012.Kada Asz-Szuf (Chouf lub Shouf; arab. جبل الشوف, Dżabal asz-Szuf) – dystrykt w Muhafazie Dżabal Lubnan, w środkowej części Libanu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jest uprawniona do wykonywania zawodu adwokata w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Zezwolenie na wykonywanie zawodu uzyskała w 2002 roku w Nowym Jorku, a w Anglii oraz Walii w 2010. Praktykowała także w sądach międzynarodowych w Hadze, wliczając w to Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.

  WikiLeaks (z ang. leak – "przeciek") – witryna internetowa działająca w oparciu o zmodyfikowaną wersję oprogramowania MediaWiki, umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy dokumentów (często tajnych) rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem (tzw. whistleblowers). Operatorzy tej witryny twierdzą, iż niemożliwe jest wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy, w związku z czym ich autorzy nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji.Emma Charlotte Duerre Watson (ur. 15 kwietnia 1990 w Paryżu) – brytyjska aktorka i modelka. Zadebiutowała rolą Hermiony Granger, jednej z głównych bohaterów w serii filmów o Harrym Potterze. Do roli Hermiony została wybrana w wieku dziewięciu lat, wcześniej brała udział jedynie w przedstawieniach szkolnych. W latach 2001–2011 zagrała we wszystkich ośmiu filmach z serii razem z Danielem Radcliffe’em i Rupertem Grintem. W tym czasie zdobyła kilka nagród oraz zarobiła ponad 10 milionów funtów.

  Nowy Jork[ | edytuj kod]

  Przez trzy lata pracowała w Sullivan & Cromwell w Nowym Jorku jako członek grupy Obrony Kryminalnej oraz Badań. Jej klientami był między innymi Enron i Arthur Andersen.

  Haga[ | edytuj kod]

  W 2004 ukończyła staż asystenta sędziego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Asystowała sędziemu Vladenowi S. Vereshchetinowi z Rosji, Nabilowi Elaraby z Egiptu a także działała z sędzią Franklinem Bermanem z Wielkiej Brytanii.

  Zaraz po tym pracowała w biurze prokuratora Trybunału Specjalnego dla Libanu oraz dla Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Baklin, Baakline (arab. بعقلين) – miasto w Libanie, w dystrykcie Kada Asz-Szuf, 45 km na południowy wschód od Bejrutu. Od XII do XVI wieku było siedzibą emirów z rodu Maan.

  Londyn[ | edytuj kod]

  Powróciła do Wielkiej Brytanii w 2010 roku, gdzie została adwokatem w Londynie (Adwokatura Anglii i Walii, Inner Temple) w Loży Doughty Street. W 2013 brała udział w wielu sprawach Organizacji Narodów Zjednoczonych, takich jak doradztwo posłowi Kofiemu Annanowi o Syrii, a także jako prawnik w sprawie użycia dronów w operacjach terrorystycznych na podstawie doniesienia reportera praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych Bena Emmersona.

  Nabil al-Arabi (ar. نبيل العربي; ur. 15 marca 1935) – egipski prawnik i dyplomata, były sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), w wersji angielskiej International Court of Justice (ICJ), w wersji francuskiej Cour Internationale de Justice (CIJ) – główny organ sądowy ONZ. Został ustanowiony w 1945 do rozstrzygania sporów między państwami. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych. Wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych są ipso facto stronami Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Państwo nienależące do Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na warunkach, które w każdym przypadku ustali Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa.

  Uczestniczyła w głośnych rozprawach reprezentując region Kambodży, Abdallaha Al Senussiego, Julię Tymoszenko oraz Juliana Assange’a. Była przedstawicielem Króla Bahrajnu w porozumieniu z Niezależną Komisją Dochodzeniową Bahrajnu prowadzoną przez profesora M. Cherifa Bassiouniiego.

  Nauczanie[ | edytuj kod]

  W 2015 oraz 2016 roku w trakcie wiosennych semestrów akademickich gościnnie wykładała w Szkole Prawa Uniwersytetu Columbia. Wraz z Sarah H. Cleveland współprowadziła jej wykłady o prawach człowieka a także wykładała prawa człowieka w sporach sądowych studentom Uniwersytetu Praw Człowieka.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Trypolis (arab. Tarabulus ash-Sham, staroż. Tripolis) – miasto w północnym Libanie, nad Morzem Śródziemnym. Stolica dystryktu Kada Trypolis, zamieszkane przez ok. 237 tys. mieszkańców, z czego 80% to muzułmanie sunniccy. Drugie pod względem wielkości miasto kraju, ważny port morski: przywóz ropy naftowej, wywóz wyrobów przemysłu lekkiego i przetwórczego ropy naftowej, przemysł włókienniczy, spożywczy, chemiczny, rozwinięte również rzemiosło oraz połowy ryb i gąbek.

  Prowadziła zajęcia o międzynarodowym prawie kryminalnym na Uniwersytecie w Londynie, The New School w Nowym Jorku, Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Amersham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Buckinghamshire. W 2001 r. miasto zamieszkiwało 17 719 osób.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Charles (Charlie) Flanagan, irl. Cathal Ó Flannagáin (ur. 1 listopada 1956 w Mountmellick) – irlandzki polityk i prawnik, Teachta Dála, minister w rządach Endy Kenny’ego oraz Leo Varadkara.
  Barbara Jill Walters (ur. 25 września 1929 roku w Bostonie) – amerykańska dziennikarka telewizyjna. Pierwsza kobieta-anchor w telewizji USA. Prowadziła, zwykle wspólnie z mężczyznami, programy Today (NBC, 1962-76), Evening News (ABC, 1976-78), 20/20 (ABC, 1984-2004). Według Ladies Home Journal czwarta najpotężniejsza kobieta w Ameryce.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (UNC) (ang. University of North Carolina at Chapel Hill) to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1789 w mieście Chapel Hill w stanie Karolina Północna.
  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.137 sek.