• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Amadeusz z Lozanny

  Przeczytaj także...
  Opactwo Clairvaux (z łac. Clara Vallis, po polsku Jasna Dolina), położone jest w Ville-sous-la-Ferté, 15 km od Bar-sur-Aube, w departamencie Aube, w regionie Szampania-Ardeny we Francji.Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (ur. ok. 1125, zm. 10 czerwca 1190) – z dynastii Hohenstaufów, syn księcia Szwabii - Fryderyka II i księżniczki Judyty, córki księcia Bawarii Henryka IX Czarnego (zm. 1126) z rodu Welfów, konkurencyjnego w tamtym okresie wobec Hohenstaufów. Po śmierci ojca (1147) przyjął tytuł księcia Szwabii (jako Fryderyk III), 4 marca 1152 został wybrany na króla niemieckiego, a 18 czerwca 1155 został koronowany na Świętego Cesarza Rzymskiego. W latach 1154–1186 był również królem Włoch. W swych rządach wzorował się na najważniejszych cesarzach, między innymi Justynianie I Wielkim i Karolu Wielkim.
  Błogosławiony Amadeusz z Clermont albo z Hauterive, wł. Amadeusz de Clermont-Tonnere (ur. w II połowie XI wieku na zamku Hauterive - zm. 14 stycznia ok. 1150 w Bonnevaux) – zakonnik cysterski, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Święty Amadeusz z Lozanny (ur. ok. 1108 - zm. 27 sierpnia 1159 w Lozannie) – zakonnik cysterski i biskup Lozanny, święty Kościoła katolickiego.

  Urodził się jako syn błogosławionego Amadeusza z Clermont, możnowładcy z okolic Auterive, który porzucił dostatnie życie. Początkowo bł. Amadeusz wraz z synem i kilkoma możnymi przebywał w Bonnevaux w Delfinacie, następnie niezadowoleni z poprzednich warunków kształcenia przenieśli się do Clairvaux, gdzie przyszły święty został zakonnikiem. W 1139 został przełożonym w Hautecombe, natomiast w 1144 został powołany na biskupa Lozanny (wówczas w Arelacie, lennie Świętego Cesarstwa Rzymskiego). Pełniąc tę funkcję był wychowawcą młodego Humberta III Błogosławionego, przyszłego hrabiego Sabaudii; okresowo był też w Sabaudii regentem i rozsądzając spory. Przebywał w otoczeniu cesarza Konrada III Hohenstaufa i Fryderyka I Barbarossy, a potem (ok. 1146) - u boku papieża Eugeniusza III i św. Bernarda w Spirze. Znany jako dobry kaznodzieja (pozostawił po sobie przynajmniej 8 homilii o Maryi). Zmarł 27 sierpnia 1159 roku.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).

  Został kanonizowany przez papieża Piusa X w 1910 roku. Zatwierdzono wówczas wieloletni kult, panujący szczególnie w diecezji Lozanny i zakonie cystersów.

  Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci, 27 sierpnia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Piusa X
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Św. Amadeusz o przywileju pierwszych chrześcijan
 • Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eugeniusz III (łac. Eugenius III, właśc. Bernardo da Pisa OCist; ur. najpóźniej w 1085 w Pizie, zm. 8 lipca 1153 w Tivoli) – papież w okresie od 15 lutego 1145 do 8 lipca 1153, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Spira (niem. Speyer) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Jedno z najstarszych miast Niemiec, na początku swojego istnienia nosiło nazwę Civitas Nemetum.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.