• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alzacka Republika Rad

  Przeczytaj także...
  Miluza (franc., ang., wł. Mulhouse, niem. Mülhausen, alzacki Milhüsa) leży we wschodniej Francji i jest największym miastem departamentu Górny Ren i największym w Alzacji po Strasburgu. Leży nad rzekami Doller i Ill, dopływami Renu.Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.
  Rewolucja listopadowa w 1918 (niem. Novemberrevolution) – całokształt wystąpień o charakterze rewolucyjnym w Niemczech, w roku 1918.

  Alzacka Republika Rad (niem. Elsässische Räterepublik, fr. République soviétique alsacienne) – krótkotrwała republika socjalistyczna powołana w okresie niemieckiej rewolucji 10 listopada 1918 na terenie Alzacji i Lotaryngii.

  W ostatnich dniach I wojny światowej wybuchł w kilońskim porcie wojennym bunt marynarzy, zapoczątkowujący rewolucję niemiecką. Około 15 000 marynarzy z Alzacji i Lotaryngii służyło w tym czasie w Reichsmarine, większość z nich przyłączyła się do rewolucji. Marynarze dotarli do Strasburga, stolicy prowincji Alzacja-Lotaryngia 9 listopada, gdzie powitały ich tłumy demonstrantów. Ludność wraz z marynarzami ustanowiła Rady Robotnicze i Żołnierskie, które przejęły władzę nad miastem następnego dnia.

  Jacques Peirotes (ur. 1869 w Strasburgu - zm. 1935) - francuski polityk okresu III Republiki, pierwszy mer Strasburga po I wojnie światowej, pełnił ten urząd w latach 1919-1929.Sélestat – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Dolny Ren.

  Ze Strasburga rewolucja rozszerzyła się na resztę prowincji, Rady ustanowiono w Haguenau, Miluzie, Sélestat, Colmar, Metz i mniejszych miastach. Ogłoszono amnestię i wolność prasy oraz podniesiono pensje strajkującym robotnikom.

  Jacques Peirotes, lider socjaldemokratów w Strasburgu zwrócił się natomiast do władz francuskich o wprowadzenie wojska do regionu w celu przywrócenia porządku. Wojsko francuskie wkroczyło do Strasburga 22 listopada, a Rady przekazały Francuzom władzę. Francuzi odwołali wszystkie rewolucyjne dekrety, spacyfikowali strajki oraz aresztowali agitatorów komunistycznych.

  Haguenau (niem. Hagenau, alz. Hàwenàu) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Dolny Ren. Miasto leży 25 km na północ od stolicy Alzacji Strasburga. Jest drugim pod względem wielkości miastem w departamencie Dolny Ren (Bas-Rhin), a czwartym regionu Alzacja. Według danych na rok 2010 gminę zamieszkiwało 34280 osób, 188 os./km².Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Bibliografia[]

 • Daeninckx, D.: 11 novembre 1918: le drapeau rouge flotte sur Strasbourg et l'Alsace proclame la République des soviets..., Amnistia.net, 10 November 2000. In French. URL last accessed April 6 2006.
 • Döblin, A.: Bourgeois & soldats (Novembre 1918), novel, ISBN 2-87653-046-5. In French. Part I of a tetralogy; the whole four books are available in German, ISBN 3-423-59030-0.
 • Eschbach, J.: Au Coeur de la Resistance Alsacienne. Le Combat de Paul Dingler, Bentzinger, 2005. ISBN 2-84629-068-7.
 • Troester, J.: 22 novembre 1918 : les Français à Strasbourg, in La Grande Guerre Magazine 38, April 2003.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Colmar – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Górny Ren (departament 68), którego jest stolicą. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Colmar jest również dużym ośrodkiem produkcji wina, znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Miasto znajduje się obniżeniu między masywem Wogezów a Renem.Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reichsmarine - marynarka wojenna Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy. Istniała w latach 1918-1935. W 1935 została zastąpiona przez Kriegsmarine.
  Alzacja-Lotaryngia (niem. Reichsland Elsaß-Lothringen) – prowincja Cesarstwa Niemieckiego, utworzona po wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku, kiedy włączono do Niemiec większość terytorium Alzacji i część Lotaryngii.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Metz – miasto i gmina w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).
  Alfred Döblin (ur. 10 sierpnia 1878 w Szczecinie, zm. 26 czerwca 1957 w Emmendingen) – niemiecki pisarz i lekarz żydowskiego pochodzenia.
  Wolność prasy (wolność druku, wolność mediów) – jedna z podstawowych wolności obywatelskich, oznaczająca funkcjonowanie prasy i druku bez prawnych i politycznych restrykcji czy ingerencji cenzury.
  Amnestia – jednorazowe darowanie lub złagodzenie prawomocnie orzeczonych kar lub środków karnych za popełnione przestępstwa lub wykroczenia określonego rodzaju poprzez wydanie aktu prawnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.