• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alxa Gaoyuan

  Przeczytaj także...
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Helan Shan (chiń. upr.: 贺兰山; chiń. trad.: 賀蘭山; pinyin: Hèlán Shān) – pasmo górskie w północnych Chinach, na północny zachód od miasta Yinchuan, na granicy regionów Mongolia Wewnętrzna i Ningxia. Rozciąga się na długości ponad 250 km i oddziela zachodnią część zakola Huang He od pustyni Ałaszan. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 3556 m m.p.m. Pasmo zbudowane jest z prekambryjskich gnejsów oraz paleozoicznych wapieni i łupków. Zbocza pasma są strome i silnie rozczłonkowane. U podnóży dominuje krajobraz pustynny, zaś w wyższych partiach – stepowy. Na stokach północnych i północno-zachodnich występują lasy iglaste.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

  Alxa Gaoyuan, Alashan, Ałaszan (chiń. 阿拉善高原; pinyin Ālāshàn Gāoyuán) – pustynna wyżyna w północnych Chinach, w zachodniej części regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna oraz północnej części prowincji Gansu. Stanowi zachodni fragment Równiny Wschodniomongolskiej. Od zachodu ograniczona jest masywem Mazong Shan, od wschodu pasmem Helan Shan, od południa pasmami Heli Shan i Longshou Shan, na północy dochodzi aż do granicy z Mongolią. Wznosi się na wysokość 900-1300 m n.p.m. Występują na jej obszarze pustynie piaszczyste, żwirowe i kamieniste. Przez wyżynę przepływa rzeka Ruo Shui, która zasila jeziora Gaxun Nur i Sogo Nur. Wzdłuż jej brzegów ciągną się bujnie porośnięte trawą pastwiska.

  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną. Równina Wschodniomongolska (chiń.: 内蒙古高原; pinyin: Nèimēnggǔ Gāoyuán; mong.: Монголын дорнод тал, Mongolyn dornod tal) – rozległy obszar wyżynny w północnych Chinach i południowo-wschodniej Mongolii. Rozciąga się wzdłuż granicy chińsko-mongolskiej od gór Wielki Chingan na wschodzie do wyżyny Alashan Gaoyuan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 辞海. 上海: 上海辞书出版社, 2009, s. 10. ISBN 978-7-5326-2859-9.
  Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej (Mongolia Wewnętrzna, mong.: Өвөр Монголын Өөртөө Засах Орон; chiń.: 内蒙古自治区; pinyin: Nèi Měnggǔ Zìzhìqū) – region autonomiczny w północnych Chinach obejmujący południowe ziemie historycznej Mongolii.Mazong Shan (chiń. upr.: 马鬃山; chiń. trad.: 馬鬃山; pinyin: Mǎzōng Shān) – szczyt w górach Bei Shan, w północnych Chinach, w północnej części prowincji Gansu, niedaleko granicy z Mongolią. Jego wysokość wynosi 2583 m n.p.m.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.