• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alvin Hansen

  Przeczytaj także...
  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Neokeynesizm - doktryna ekonomiczna stanowiąca syntezę monetaryzmu i keynesizmu, będąca jego naturalną ewolucją na skutek kryzysów naftowych, podczas których teoria Keynesa zdawała się zawodzić.
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Alvin Hansen (ur. 23 sierpnia 1887 w Viborgu, zm. 6 czerwca 1975 w Alexandrii) – amerykański ekonomista neokeynesowski, profesor Uniwersytetu Harwarda i Uniwersytetu Minnesoty, twórca teorii stagnacji sekularnej., autor pracy Fiscal Policy and Business Cycles.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w rodzinie duńskich imigrantów. Po ukończeniu Yankton College, w 1910, był dyrektorem liceum i kuratorem okręgu szkolnego hrabstwa. Po przyjęciu na doktorat z ekonomii na Uniwersytet Wisconsin w Madison w 1919 wykładał na tej uczelni oraz na Uniwersytecie Browna, jednak w 1923 przeszedł do pracy na Uniwersytecie Minnesoty.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Od 1937 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Harwarda. Początkowo reprezentował poglądy szkoły neoklasycznej, jednak w połowie lat 40. obrał pogląd neokeynesowski. Na Uniwersytecie Harwarda pozostawał do 1956, kiedy to odszedł na emeryturę. W następnych latach wykładał na Uniwersytecie Bombajskim, Uniwersytecie Yale’a i Uniwersytecie Stanu Michigan.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Alexandria – miasto w Stanach Zjednoczonych (stan Wirginia), w aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak.

  Pracował jako wykładowca wizytujący na wielu uczelniach, działał w American Economics Association, którego prezesem był w 1938. Jest autorem 15 książek. Przyczynił się do utworzenia Social Security System (1935) oraz Council of Economic Advisers, powołanej przez Full Employment Act z 1946, który pomagał pisać.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zmarł 6 czerwca 1975 r. w Alexandrii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alden Whitman, Alvin Hansen, Keynesian, Dead at 87, „The New York Times”, 7 czerwca 1975, ISSN 0362-4331 [dostęp 2018-04-10] (ang.).
  2. Piotr Wójcik: Pełzający kryzys - REO, „REO”, 6 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-10].
  3. Encyklopedia PWN, Tom 1, Warszawa 1991
  Uniwersytet Browna (ang. Brown University) - prywatny uniwersyt należący do Ligi Bluszczowej, zlokalizowanym w Providence w stanie Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Utworzony w 1764 roku, a zatem przed uzyskaniem niepodległości przez USA, jako College in the English Colony of Rhode Island and Providence Plantations podczas wczesnych lat panowania króla Jerzego III (1760-1820), Brown jest trzecią najstarszą uczelnią w Nowej Anglii i siódmą najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Obecną nazwę nadano w roku 1804.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Wisconsin w Madison (ang. University of Wisconsin–Madison) – amerykański uniwersytet publiczny znajdujący się w Madison w stanie Wisconsin. Został założony w 1848 i jest największym uniwersytetem w stanie. Uczęszcza na niego ogółem 41 000 studentów, z czego około 29 000 stanowią studenci studiów licencjackich.
  Uniwersytet Minnesoty (The University of Minnesota Twin Cities) – amerykańska uczelnia publiczna, zlokalizowana w stanie Minnesota.
  Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Stagnacja sekularna - teoria ekonomiczna przewidująca trwałe zahamowanie wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych. Została ona sformułowana przez keynesistów (w szczególności Alvina Hansena), a jej popularność przypada na lata 40. i 50. XX wieku. Według koncepcji tej stagnacja miała być spowodowana wyczerpaniem się zasobów naturalnych bądź tłumieniem dążenia do wzrostu gospodarczego przez system społeczno-polityczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.