• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alviero Niccacci

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Alviero Niccacci OFM (ur. 30 listopada 1940 w San Nicolò di Celle, Deruta) – włoski biblista, profesor teologii w dziedzinie nauk biblinych, franciszkanin, wykładowca Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie, specjalista w dziedzinie egzegezy biblijnej Starego Testamentu i języka hebrajskiego, egiptolog, filolog, poliglota.

  Studium Theologicum Jerosolimitanum (STJ) (łac. Jerozolimskie Studium Teologiczne) seminarium duchowne Kustodii Ziemi Świętej, mieszczące się w klasztorze San Salvatore na Starym Mieście w Jerozolimie.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Biografia[]

  O. Niccacci urodził się w rodzinie Renato i Paoli Zeetti 30 listopada 1940 w San Nicolò di Celle pod Derutą w Umbrii. Do Zakonu Braci Mniejszych - franciszkanów - wstąpił 22 lipca 1956 (prowincja umbryjska). Po złożeniu ślubów wieczystych w 1962, odbyciu studiów filozoficznych i teologicznych w swej macierzystej prowincji zakonnej i przyjęciu święceń kapłańskich w 1965, zdobył licencjaty z teologii (Papieski Uniwersytet Laterański, 1970), historii i literatury starożytnego wschodu (Papieski Uniwersytet Gregoriański, 1972) oraz Pisma Świętego (Papieski Uniwersytet Gregoriański, 1972). Doktoryzował się z literatury i filozofii w 1977 (Università degli Studi Roma Tre). Następnie osiadł w Jerozolimie, zostając profesorem Franciszkańskiego Studium Biblijnego oraz Jerozolimskiego Studium Teologicznego. Wykładał również w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Bajt Dżala.

  Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata.Biblistyka – grupa dyscyplin naukowych zajmujących się badaniem Biblii. W ich skład wchodzi: introdukcja biblijna, egzegeza biblijna (Starego i Nowego Testamentu) oraz teologia biblijna.

  Egzegeta był w latach 1978-1980 sekretarzem Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie, w latach 1987-1990 jego wicedziekanem, zaś w latach 1990-1996 dziekanem. Przewodniczył kursom egiptologii i historii starożytnej podczas wycieczek naukowych do Egiptu. Jest znawcą relacji między starożytną literaturą egipską i pismami Starego Testamentu. Biegle czyta pismo hieroglificzne.

  Pismo starożytnego Egiptu opiera się na 3 rodzajach hieroglifów: znakach fonetycznych, ideograficznych oraz determinatywach. Odpowiedni ich układ pozwala tworzyć domyślny lub precyzyjny układ zdania mówionego. W razie potrzeby (zwłaszcza przy zapisywaniu obcojęzycznych nazw) starożytni Egipcjanie używali alfabetu - grupy znaków jednospółgłoskowych reprezentujących 24 dźwięki. Samogłoski nie były zapisywane.Analecta – seria wydawnicza Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie (Izrael). Prezentuje wyniki badań pracowników uczelni i związanych z nią naukowców w dziedzinie egzegezy biblijnej i patrystyki. W kilku tomach prezentowane były teksty pomocne w nauce języków biblijnych wraz z opracowaniami. Poszczególne publikacje należące do serii w różnych językach.

  Wybrana bibliografia[]

  Książki[]

 • 1980 Hyksos Scarabs
 • 1986 Sintassi del verbo ebraico nella prosa biblica classica (SBF Analecta 23)
 • 1989 Un profeta tra oppressori e oppressi. Analisi esegetica del capitolo 2 di Michea nel piano generale del libro (SBF Analecta 27)
 • 1990 The Syntax of the Verb in Classical Hebrew Prose (JSOT Supplement Series 86)
 • 1994 La casa della sapienza. Voci e volti della sapienza biblica (Narrare la Bibbia 2)
 • 2001 Il Rotolo di Rut / Megillat Rut. Analisi del testo ebraico (SBF Analecta 51), razem z M. Pazzinim OFM
 • 2007 Il libro della Sapienza. Introduzione e commento
 • Artykuły[]

 • Sulla vita futura nei Proverbi, Euntes Docete 34 (1981) 381-391
 • Archéologie et Nouveau Testament: Capharnaüm et Tabgha, Studia Orientalia Christiana Collectanea 18 (1985) 231-255
 • Yahveh e il Faraone. Teologia biblica ed egiziana a confronto, Biblische Notizen 38/39 (1987) 85-102
 • Mefaat nella Bibbia, w M. Piccirillo - E. Alliata Umm al-Rasas – Mayfa‘ah. I. Gli scavi del complesso di Santo Stefano, Jerozolima 1994, str. 47-50
 • An Alternative Way to Redemption Nature and Man in Wisdom Literature, strona SBF 1998
 • Qohelet. Analisi sintattica, traduzione, composizione Liber Annuus 54 (2004) 53-94
 • Quarto carme del Servo del Signore (Is 52,13-53,12). Composizione, dinamiche e prospettive Liber Annuus 45 (2005) 9-26
 • Osea 1-3. Composizione e senso Liber Annuus 56 (2006) 71-104
 • Chiesa Madre di Gerusalemme: radici storiche e teologiche dell'attuale pluralismo, w G. Lauriola (red.), Da Cristo alla Chiesa (Centro Studi Personalistici “Giovanni Duns Scoto” Castellana Grotte (BA - I) Quaderno 23, Alberobello 2006, str. 95-114
 • Fr. Allegra, the Bible and the Chinese Culture, strona SBF 2008 (esej o o. Gabrielu Allegrze OFM)
 • Przypisy

  1. Schematismus Ordinis Fratrum Minorum. Roma: Curia Generalis, 2009, s. 451.
  2. Niccacci Alviero ofm (ang.). www.custodia.org. [dostęp 2011-01-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • Bibliografia biblisty
 • Artykuły biblisty dostępne w sieci
 • Gabriele Allegra (ur. 26 grudnia 1907, zm. 26 stycznia 1976) – włoski biblista katolicki, tłumacz, poliglota, socjolog, filozof, misjonarz w Chinach, franciszkanin, błogosławiony Kościoła Katolickiego.Massimo Pazzini OFM (ur. 29 października 1955 Villa Verucchio, Rimini) − włoski biblista, doktor teologii w dziedzinie nauk biblinych, filolog, franciszkanin, dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Papieski Uniwersytet Gregoriański – uczelnia Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie. Pielęgnuje różne dziedziny z zakresu nauk humanistycznych, a w sposób szczególny nauki teologiczne i filozoficzne. Jest najstarszym uniwersytetem papieskim.
  Michele Piccirillo OFM (ur. 18 listopada 1944 w Casanova di Carinola, zm. 26 października 2008 w Livorno) – włoski archeolog, biblista, kapłan katolicki, franciszkanin, członek Kustodii Ziemi Świętej, profesor Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie.
  Umbria (wł. Umbria) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 8456 km², 872,9 tys. mieszkańców i stolicą w Perugii (146,7 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 103 osób na km².
  Stary Testament, Biblia Hebrajska – starsza część Biblii, przyjęta przez chrześcijaństwo z judaizmu. Judaistyczna (a za nią protestancka) wersja obejmuje 39 ksiąg (tylko hebrajskich), katolicka zawiera 46, a prawosławna w sumie 50-53 (księgi hebrajskie i greckie z Septuaginty oraz niekiedy apokryfy).
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Papieski Uniwersytet Laterański, Pontificia Università Lateranense − katolicka uczelnia mająca swoją siedzibę w Rzymie.
  Eugenio Mario Alliata OFM (ur. 9 grudnia 1949 w Bolzano Novarese, Novara) – włoski archeolog i biblista, franciszkanin, licencjusz nauk biblijnych. Należy do franciszkańskiej Prowincji św. Bonawentury w Piemoncie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.