• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Altruizm odwzajemniony

  Przeczytaj także...
  Altruizm (fr. altruisme, od łacińskiego rdzenia alter – inny, drugi) – zachowanie polegające na działaniu na korzyść innych. Według J. Poleszczuka polega ono na dobrowolnym ponoszeniu pewnych kosztów przez jednostkę na rzecz innej jednostki lub grupy, przeciwstawne zachowaniu egoistycznemu. Zachowania altruistyczne mogą występować zarówno wśród ludzi, jak i w obrębie innych gatunków biologicznych. Jest to podstawowe pojęcie socjobiologii.TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania". Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk, Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.
  Dylemat więźnia – problem w teorii gier. Jest oparty na dwuosobowej grze o niezerowej sumie, w której każdy z graczy może zyskać zdradzając przeciwnika, ale obaj stracą jeśli obaj będą zdradzać. Dylemat ten jest więc niekooperacyjną (o częściowym konflikcie) grą o sumie niezerowej, ponieważ strategia konfliktu przeważa nad strategią pokojową: najwięcej można zyskać zdradzając, a najwięcej stracić idąc na współpracę. W odróżnieniu jednak od dylematu kurczaków w tej grze istnieje większe pole do współpracy, która może zaistnieć w strategiach wielokrotnego dylematu więźnia.

  Altruizm odwzajemniony – polega na dokonywaniu aktów altruizmu w sytuacjach, w których prawdopodobieństwo odwzajemnienia pomocy (przez obiekt) i prawdopodobieństwo potrzeby pomocy w przyszłości jest jak największe.

  "Ja pomogę mu teraz, a gdy ja będę potrzebować pomocy, to on pomoże mnie."

  Jednostki, które radzą sobie same i nie spodziewają się sytuacji, w której będą potrzebować pomocy, nie będą skłonne do altruizmu. Tak samo szansa pomocy jednostce egoistycznej, po której nie spodziewamy się odwzajemnienia, też nie będzie wysoka.

  Adam Łomnicki (ur. 28 czerwca 1935 w Warszawie) – polski biolog ewolucyjny, ekolog, członek Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Academia Europaea i American Society of Naturalists, członek redakcji Evolutionary Ecology Research, profesor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dylemat więźnia
 • kumoterstwo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Christopher Stephens, Modelling Reciprocal Altruism, „The British Journal for the Philosophy of Science”, 47(4), 1996, s. 533–551, DOI10.1093/bjps/47.4.533.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Altruizm i współpraca bez spokrewnienia, [w:] Adam Łomnicki, Ekologia ewolucyjna, [w:] Podręcznik akademicki [online], Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 90–103, ISBN 978-83-01-16850-6 [dostęp 2016-05-08] (pol.).???. Czytelnicy poszukujący uzupełnień książki, dodatkowych wyjaśnień i kontaktu z autorem mogą tego poszukiwać na stronie internetowej autora.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Robert Wright, : Ewolucja współczucia, TED 2009, tłum. Maciej Molas
 • Robert L. Trivers, The Evolution of Reciprocal Altruism, „The Quarterly Review of Biology”, 46 (1), 1971, s. 35–57, DOI10.1086/406755.

 • DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Kumoterstwo – wzajemne popieranie się ludzi związanych przynależnością do jakiejś grupy czy pokrewieństwem, zwykle dla osiągnięcia pozycji społecznej lub korzyści materialnych, nie opierające się na ocenie wartości tych osób, lecz na fakcie znajomości. Kumoterstwo jest pojęciem nieco szerszym niż nepotyzm, gdyż dotyczy nie tylko krewnych, ale znacznie częściej przyjaciół i znajomych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Wright (ur. 15 stycznia 1957 w Lawtonie) – amerykański dziennikarz, autor kilku światowej sławy książek poruszających tematy psychologii ewolucyjnej, religii czy teorii gier, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Pensylwanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.735 sek.