• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Altiplano

  Przeczytaj także...
  Titicaca (hiszp. Lago Titicaca) – drugie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej, położone w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów (obszar Andów Środkowych) na terenie Peru i Boliwii. Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi.Poopó (Lago Pampa Aullagas) – bezodpływowe słone jezioro w Boliwii. Położone w środkowych Andach, trzecie pod względem wielkości wysokogórskie jezioro na Ziemi.
  Salar de Uyuni – solnisko, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach. Zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni go największym solniskiem świata. Jest położone na wysokości ok. 3653 m n.p.m. i stanowi, wraz z jeziorami Titicaca i Poopó, pozostałość po istniejącym w plejstocenie jeziorze Ballivián. Jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm).
  Położenie Altiplano na mapie świata
  Puno (Peru) jest jednym z największych miast Altiplano.
  Altiplano w Boliwii, w tle widać pokryte śniegiem szczyty Andów

  Altiplanopłaskowyż śródgórski w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru.

  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.Puno - miasto w Peru założone w 1668 roku, przez wicekróla Pedro Antonio Fernández de Castro jako stolica prowincji Paucarcolla. Obecnie jest stolicą regionu Puno. Położone jest na wysokości 3 830 m n.p.m.. Ludność miasta liczy około 133 tys. mieszkańców (głównie Ajmara). Położone nad jeziorem Titicaca, zarazem port na tym jeziorem. Do miasta prowadzi również linia kolejowa. Silny ośrodek regionalnego folkloru. Baza turystyczna do zwiedzania okolic i jeziora Titicaca. Liczne hotele i restauracje.

  Znajduje się na wysokości 3300–3800 m n.p.m. Występują kotliny bezodpływowe. Znajdują się jeziora (m.in. Titicaca, Poopó), a także solniska (Salar de Uyuni). Występuje roślinność półpustynna (puna) oraz największe na świecie złoża rudy cyny.

  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.Andy Środkowe (Centralne, hiszp. Andes del Centro) - środkowa część Andów, rozciągają się od szczytu Nudo de Pasco do 29°S, znajdują się na obszarze państw Ameryki Południowej: Peru, Boliwii, Chile i Argentyny.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Boliwijskie Altiplano - galerie zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6
 • Płaskowyż (plateau) - obszar wysoko położony o płaskiej lub lekko falistej powierzchni i o stromych stokach, będący fragmentem wydźwigniętej powierzchni zrównania lub równiny wulkanicznej.Solnisko – obszar lądowy, zwykle bagienny lub wilgotny, charakteryzujący się znacznym zasoleniem wód zasilających lub stagnujących.
  Warto wiedzieć że... beta

  Puna – wysokogórska formacja roślinna charakterystyczna dla terenów półpustynnych i pustynnych, o suchym i chłodnym klimacie, występująca na znacznym obszarze Andów, na wysokości 3000 - 5000 m n.p.m. Typową roślinnością są suchoroślowe trawy kępkowate (kostrzewy, ostnice i in.), rośliny poduszkowe, krzewinki itp. W miejscach osłoniętych od wiatru, głównie na rumowiskach skalnych rosną kaktusy. Często występują rzadko rozrzucone, niewielkie (do 1 m wysokości) krzewy, jedynie w miejscach o bardziej sprzyjających warunkach tworzące zarośla, pokrojem zbliżone do karłowatego lasu. Spotyka się również pojedyncze drzewa. Na praktycznie pustynnych terenach, w miejscach występowania gleb słonych rozwija się uboższa odmiana tej formacji - puna de tola. Tworzą ją nieliczne słonorośla, trawy kępkowe i charakterystyczne niewielkie krzewy Lepidophyllume quadrangulare zwane tola (stąd nazwa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.