• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alternatywny Biegun Demokratyczny

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.
  Kolumbijska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Colombiano) – legalna partia polityczna w Kolumbii, odwołująca się do idei komunizmu. Została założona w 1930 roku jako oddział Kominternu. Znajduje się w koalicji partii pod nazwą Alternatywny Biegun Demokratyczny. Wydaje tygodnik Głos.

  Alternatywny Biegun Demokratyczny (hiszp. Polo Democrático Alternativo, PDA) – partia polityczna w Kolumbii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ugrupowanie powstało w 2005 roku jako koalicja lewicowych ugrupowań. Do formacji przyłączyli się między innymi byli członkowie partyzanckiego Ruchu 19 Kwietnia i Kolumbijska Partia Komunistyczna. W 2006 roku kandydat partii w wyborach prezydenckich Carlos Gaviria zdobył 22% głosów. W 2007 roku kandydat koalicji Samuel Moreno został wybrany burmistrzem Bogoty. Partia wzięła udział w wyborach parlamentarnych w 2010 roku. W głosowaniu do Senatu uzyskała 7,8% głosów i 8 miejsc, do Izby Reprezentantów natomiast 5,9% głosów i 4 miejsca. W 2012 roku z koalicji wykluczona została Kolumbijska Partia Komunistyczna. W 2014 roku kandydatka partii w wyborach prezydenckich Clara Lopez uzyskała 15,23% głosów. W 2016 roku partia poparła traktat pokojowy z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Ideologia[ | edytuj kod]

  Zajmuje pozycje centrolewicowe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. In need of a new alternative (ang.). economist.com. [dostęp 2017-09-08].
  2. Expulsión del partido comunista desata crisis en el Polo Democrático (hiszp.). caracol.com.co. [dostęp 2017-09-08].
  3. Colombia's Uribe wins second term (hiszp.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2017-09-08].
  4. REPUBLIC OF COLOMBIA LEGISLATIVE ELECTIONS OF 14 MARCH 2010 (ang.). Adam Carr's Election Archive. [dostęp 2017-09-08].
  5. REPUBLIC OF COLOMBIA LEGISLATIVE ELECTIONS OF 14 MARCH 2010 (ang.). Adam Carr's Election Archive. [dostęp 2017-09-08].
  6. Clara López se suma a la campaña reeleccionista y pide que voten “por la paz” (hiszp.). elheraldo.co. [dostęp 2017-09-08].
  7. Colombian Political Parties Unite Behind 'The Great Peace Pact' (hiszp.). telesurtv.net. [dostęp 2017-09-08].
  Centrolewica – termin używany na określenie partii o umiarkowanie lewicowych poglądach politycznych i gospodarczych, będących w opozycji do ugrupowań silniej lewicowych, zwłaszcza komunistycznych. Do centrolewicy zalicza się przede wszystkim socjalliberałów oraz większą część Zielonych. Ze względu na ewolucję poglądów, większość partii socjaldemokratycznych, wywodzących się historycznie z ruchu robotniczego i socjalizmu, uznaje się współcześnie za centrolewicowe (np. brytyjska Partia Pracy). Partie centrolewicowe akceptują jako zasadę gospodarkę rynkową. W odróżnieniu od gospodarczych liberałów dopuszczają interwencjonizm państwowy (np. znaczący sektor publiczny).Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory parlamentarne w Kolumbii w 2010 roku - wybory parlamentarne w Kolumbii przeprowadzone 14 marca 2010. Zwycięstwo odniosła w nich rządząca koalicja prezydenta Uribe.
  Ruch 19 Kwietnia (hiszp. Movimiento 19 de Abril, M-19) - kolumbijski ruch partyzancki. Po demobilizacji stał się legalną partią polityczną działającą pod nazwą Sojusz Demokratyczny M-19 (Alianza Democrática M-19). Nazwa organizacji pochodzi od daty prawdopodobnie sfałszowanych wyborów prezydenckich z 19 kwietnia 1970 roku. W wyborach tych przegrał były wojskowy przywódca kraju, Gustavo Rojas Pinilla reprezentowany przez Narodowy Sojusz Ludowy a jego zwolennicy założyli M-19.
  FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, pol. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) – najstarsza, największa i o największym potencjale kolumbijska organizacja partyzancka biorąca udział w wojnie domowej w tym kraju. Przez rząd Kolumbii i wiele innych krajów uważana za organizację terrorystyczną. FARC-EP uważa się za agrarną platformę polityczną chłopstwa i ruch antyimperialistyczny inspirowany przez boliwarianizm.
  Bogota (hiszp. Bogotá, poprzednia nazwa oficjalna Santa Fe de Bogotá), to miasto w Ameryce Południowej, stolica Kolumbii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.578 sek.