Alta Verapaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Semuc Champey- Kaskady w Parku Narodowym nad rzeką Cahabón w departamencie Alta Verapaz

Alta Verapaz – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w centrum kraju, drugi pod względem wielkości. Stolicą departamentu jest miasto Cobán. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Petén, na wschodzie z Izabal, na południu z Zacapa, El Progreso i Baja Verapaz, oraz na zachodzie z El Quiché.

Senahú, San Antonio Senahú – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 91 km na wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Cahabón. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 67 200 mieszkańców. Gmina zajmuje powierzchnię 336 km². Na północny zachód od miejscowości znajduje się pomnik przyrody Semuc Champey.Santa Cruz Verapaz – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 17 km na południe od stolicy departamentu, nad rzeką Río Cahabón. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 36 857 mieszkańców. Gmina jest bardzo mała i zajmuje powierzchnię 48 km².

Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stołecznego są Chisec, San Pedro Carchá i San Cristóbal Verapaz. Departament ma charakter górzysty o średnim wyniesieniu 1316 m n.p.m. i łagodnym klimacie.

Na terenie departamentu znajduje się kilka parków narodowych z których najbardziej znane to: Parque Natural Laguna Lachua, Parque National Grutas de Lanquin, Sierra Chinaja, RFFranja Transversal Del Norte.

Podział departamentu[ | edytuj kod]

W skład departamentu wchodzi 17 gmin (municipios).

Chisec – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości około 70 km na północ od stolicy departamentu. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 67 423 mieszkańców.Fray Bartolomé de las Casas – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 108 km na północny wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Sebol. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 64 369 mieszkańców. Gmina jest dosyc duża i zajmuje powierzchnię 1 229 km². Nazwa miastu została nadan dla uczczenia dominikanina, prawnika, kronikarza i obrońcy Indian Bartolomé de Las Casas.
 1. Chahal
 2. Chisec
 3. Cobán
 4. Fray Bartolomé de las Casas
 5. Lanquín
 6. Panzós
 7. Raxruhá
 8. San Cristóbal Verapaz
 9. San Juan Chamelco
 10. San Pedro Carchá
 11. Santa Cruz Verapaz
 12. Santa María Cahabón
 13. Senahú
 14. Tactic
 15. Tamahú
 16. Tucurú
 17. Santa Catalina la Tinta
 Zapoznaj się również z: Podział administracyjny Gwatemali.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Viaje a Guatemala - Alta Verapaz (hiszp.). [dostęp 03-02-2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 2. Departments of Guatemala (ang.). [dostęp 23-09-2012].
Warto wiedzieć że... beta

Chahal, San Fernando Chahal – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 150 km na wschód od stolicy departamentu i 370 km na północ od stolicy kraju, nad rzeką Río Chiyú. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 26 267 mieszkańców.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Lanquín – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 61 km na północny wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Lanquín. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 24 612 mieszkańców. Na terenie gminy na południe od miejscowości znajduje się pomnik przyrody Semuc Champey.
Tactic – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 30 km na południe od stolicy departamentu, nad rzeką Río Cahabón. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 35 173 mieszkańców. Gmina jest niewielka i zajmuje powierzchnię tylko 85 km².
El Progreso – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo - wschodniej części kraju. Jest jednym z mniejszych departamentów i najmniej zamieszkałych w Gwatemali. Stolicą departamentu jest miasto Guastatoya. W skład departamentu wchodzi 8 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentami Alta Verapaz i Baja Verapaz na południu Jalapa i Gwatemala na wschodzie z departamentami Zacapa i Jalapa.
Tucurú – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 41 km na południowy-wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Polochic. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 41 421 mieszkańców. Gminę od północnego wschodu ograniczają góry Sierra de las Minas a od zachodu Sierra de Chamá. Powierzchnia gminy jest niewielka i obejmuje tylko 96 km².
Raxruhá, Raxrujá – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 106 km na północny wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Sebol. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 33 630 mieszkańców.

Reklama