• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alt - głos

  Przeczytaj także...
  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.Mezzosopran – głos żeński pomiędzy sopranem i altem, częściowo obejmujący skalę obu poprzednich, lecz o odmiennej od nich barwie. Wyróżnia się: mezzosopran koloraturowy skala od g do h, mezzosopran liryczny (o skali od a do g) oraz mezzosopran dramatyczny (o skali od g do b).
  Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).
  Zakres altu na klawiaturze fortepianu

  Alt – termin muzyczny (łac. altus ‘wysoki’), który ma kilka znaczeń:

  Kastrat (wł. castrato) – rodzaj wysokiego głosu męskiego zbliżonego do sopranu lub altu, jednak donośniejszy, o znacznie mocniejszym brzmieniu. Dawniej, głównie w epoce baroku, terminem „kastrat” określano mężczyznę z chirurgicznie usuniętymi jądrami, który to takim głosem dysponował. Praktyka stosowana była między XVI a XVIII wiekiem.Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
 • w muzyce chóralnej nazwa partii wokalnej niższa od sopranu (w kolejności od najwyższych partii sopran, alt, tenor, bas)
 • rodzaj głosu ludzkiego niższy od sopranu i mezzosopranu. Zwykle w śpiewie solowym obejmuje skalę od e (nieraz f) do e. Cechuje się mniejszą rozpiętością niż kontralt. Alt jest typowym głosem dla kobiet, dzieci i kastratów
 • śpiewaczka o głosie altowym
 • Przypisy

  1. Encyklopedia muzyki, red. Andrzej Chodkowski, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1995, s. 30.

  Zobacz też[]

   Zobacz też kategorię: Alty.
 • wysokość głosu
 • Kontralt (alt głęboki) – rodzaj głosu żeńskiego o najniższej tessyturze. Skala kontraltu obejmuje co najmniej dźwięki od c do c. Kontralcistki operują głosem o bardzo dużej skali – w niektórych przypadkach aż do wysokiego c-trzykreślnego sopranu. Kontralt jest rzadko spotykanym głosem zwłaszcza w Europie. Przykładami znanych osób które śpiewają kontraltem są: światowej sławy śpiewaczki operowe Ewa Podleś oraz Nathalie Stutzmann, oraz wokalistki Lisa Gerrard, Florence Welch, Lana Del Rey, Lady Gaga, Cher, Amy Winehouse, Adele, Amy Macdonald, Emilie Autumn oraz Katy Perry. Przede wszystkim kontralt – wbrew powszechnemu mniemaniu – nie jest głosem niższym niż alt. Kontralt jest głosem bardziej wszechstronnym i rozległym. Posiada w przeciwieństwie do krótkiego altu skalę ponad trzech oktaw. W dolnym rejestrze brzmi nisko i ciemno jak alt, lecz w górnym rejestrze, którego brak altowi, brzmi jak sopran. I jeszcze różnica podstawowa: kontralt, w przeciwieństwie do altu, musi mieć biegłość techniczną, czyli umiejętność szybkiego śpiewania, zwaną koloraturą. Altowi na ogół ta umiejętność nie jest potrzebna.Głos ludzki – wibracje wytwarzane przez struny głosowe człowieka (dźwięki o określonej częstotliwości). Fałdy głosowe w połączeniu z m.in. zębami, językiem i ustami mogą wytworzyć szerokie spektrum dźwięków, umożliwiając całkowitą zmianę znaczenia wypowiedzi poprzez manipulację tonu lub akcentowanie pojedynczych części.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tenor jeden z czterech głównych rodzajów, klas głosu ludzkiego. Mianem tym określa się również osoby śpiewające tym głosem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.