• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Lechtalskie

  Przeczytaj także...
  Lech (łac. Licus, Licca) – rzeka w Austrii i Niemczech, prawy dopływ Dunaju. Długość - 264 km, powierzchnia zlewni - 4.126 km².Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.
  Eisenspitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt można zdobyć ze schronisk Augsburger Hütte (2289 m) lub Ansbacher Hütte (2367 m). Sąsiaduje z Dawinkopf.
  Namloser Wetterspitze
  Hintere i Vordere Platteinspitze

  Alpy Lechtalskie (niem. Lechtaler Alpen) – pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Vorarlberg i Tyrol, między dolinami górnego Lechu i Innu. Najwyższym szczytem jest Parseierspitze, który osiąga 3036 m.

  Große Schlenkerspitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol.Alpy Algawskie (niem. Allgäuer Alpen) – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii (Vorarlberg i Tyrol) i Niemczech (Bawaria i Badenia-Wirtembergia), między Jeziorem Bodeńskim i doliną rzeki Lech. Zachodnia część nosi nazwę Lasu Bregenckiego. Pasmo nie przekracza 3000 m n.p.m.; najwyższym szczytem jest Großer Krottenkopf, który osiąga 2657 m. Głównym miastem regionu jest Oberstdorf.

  Pasmo to ciągnie się z zachodu na wschód na przestrzeni około 70 km. Zbudowane jest ze skał osadowych, głównie wapieni. Cechują się rzeźbą krasową, w wyższych partiach występują liczne formy polodowcowe. W Alpach Lechtalskich ma swoje źródła wiele krótkich dopływów Lechu i Innu. Obszar jest w większości zalesiony. Dobrze rozwinięte są turystyka i narciarstwo. Główne ośrodki: St. Anton am Arlberg, Zürs, Imst i Landeck.

  Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Alpy Lechtalskie graniczą z: Alpami Algawskimi na północy, Ammergauer Alpen na północnym wschodzie, Wettersteingebirge na wschodzie, Alpami Ötztalskimi na południowym wschodzie, Samnaungruppe na południu, Verwallgruppe na południowym zachodzie oraz z Lechquellengebirge na zachodzie.

  Ammergauer Alpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich w Alpach Wschodnich. Pasmo to leży na granicy między Niemcami (Bawaria), a Austrią (Tyrol). Jest to zdecydowanie jedno z niższych pasm Alp; najwyższy szczyt Daniel osiąga wysokość 2340 m.Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.

  Najwyższe szczyty:

 • Parseierspitze (3036 m),
 • Dawinkopf (2970 m),
 • Südlicher Schwarzer Kopf (2949 m),
 • Gatschkopf (2947 m),
 • Bocksgartenspitze (2939 m),
 • Holzgauer Wetterspitze (2898 m),
 • Oberer Bocksgartenkopf (2888 m),
 • Vorderseespitze (2888 m),
 • Freispitze (2887 m),
 • Eisenspitze (2859 m),
 • Feuerspitze (2851 m),
 • Große Schlenkerspitze (2831 m),
 • Valluga (2808 m),
 • Muttekopf (2777 m),
 • Stanskogel (2757 m),
 • Leiterspitze (2752 m),
 • Roggspitze (2747 m),
 • Dremelspitze (2741 m).
 • Schroniska:

  Freispitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt można zdobyć ze schronisk Augsburger Hütte (2289 m) i Memminger Hütte (2242 m).Vorderseespitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt można zdobyć ze schroniska Ansbacher Hütte (2367 m).

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Alpy Lechtalskie na SummitPost.org

 • Lechquellengebirge – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Vorarlberg. Najwyższym szczytem pasma jest Große Wildgrubenspitze, który osiąga 2753 m. Okolica jest słabo zaludniona; największe miasta w okolicy to Landeck w kraju związkowym Tyrol i Oberstdorf w Niemczech. Nazwa pasma oznacza "Góry źródła Lechu". Lech to rzeka, która bierz swe początki właśnie w tym paśmie.Feuerspitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt można zdobyć ze schronisk Simmshütte (2004 m). Sąsiaduje z Holzgauer Wetterspitze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Valluga - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt można zdobyć ze schronisk Ulmer Hütte (2279 m) i Stuttgarter Hütte (2305 m). Sąsiaduje z Roggspitze.
  Imst – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Imst. Liczy 9821 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Vorarlberg (łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii. Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego.
  Sankt Anton am Arlberg – miejscowość położona na zachodzie Austrii, w powiecie Landeck (niem. Bezirk Landeck). Leży w Tyrolu, blisko granicy z Vorarlbergiem. Jeden z największych ośrodków narciarskich tego regionu Austrii.
  Samnaungruppe (także Samnaun) – łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Austrii (w Tyrolu) i Szwajcarii (w Gryzonii). Nazwa łańcucha pochodzi od szwajcarskiej gminy Samnaun.
  Roggspitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii na granicy krajów związkowych Tyrol i Vorarlberg. Szczyt można zdobyć ze schroniska Stuttgarter Hütte (2305 m).
  Parseierspitze - szczyt w Alpach Lechtalskich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Jest to najwyższy szczyt Alp Lechtalskich i zarazem jedyny w tym pasmie, który przekracza 3000 m. Szczyt można zdobyć ze schronisk Augsburger Hütte (2289 m) lub Memminger Hütte (2242 m). Sąsiaduje z Gatschkopf i Eisenspitze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.