• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Julijskie

  Przeczytaj także...
  Kanjavec (wł. Cima degli Agnelli) - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży w północno-zachodniej Słowenii.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Jôf di Montasio (słoweń. Špik nad Policami, niem. Bramkofel) - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży w północnych Włoszech, w prowincji Udine, tuż przy granicy z Austrią i Słowenią. Friulska nazwa szczytu Jôf dal Montâs jest też czasem nazywana w Słowenii jako Montaž i w Austrii jako Montasch.

  Alpy Julijskie (słoweń. Julijske Alpe, wł. Alpi Giulie) – część Alp Wapiennych rozciągających się równoleżnikowo na długości ok. 100 km od północno-wschodnich Włoch, do Słowenii. Ograniczone są od północy doliną Sawy, a na zachodzie dolinami Tagliamento i Felli. Od Alp Karnickich oddziela je rejon Pontebba-Tarvisio.

  Niezależna Grupa Testingowa (w skrócie NGT.pl) - wortal (serwis informacyjny) o wielu cechach serwisu społecznościowego, poświęcony sprzętowi turystycznemu.Mangart - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Włochami, a Słowenią. Mangart wznosi się ok. 2000 m ponad dolinę Koritnicy po stronie słoweńskiej, po stronie włoskiej jego zbocza opadają do doliny jezior laghi di Fusine.

  Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n.p.m.)

  Inne ważne szczyty:

 • Jôf di Montasio 2755 m
 • Škrlatica 2740 m
 • Mangart 2679 m
 • Jôf Fuart 2666 m
 • Jalovec 2645 m
 • Razor 2601 m
 • Kanin 2582 m
 • Kanjavec 2568 m
 • Prisojnik 2546 m
 • Prestreljenik 2500 m
 • Špik 2472 m
 • Na ich terenie rozwinęła się gospodarka leśna, hodowla i przede wszystkim turystyka. Najważniejsze ośrodki sportów narciarskich znajdują się w miejscowościach Bovec, Kranjska Gora, Ratece-Planica i Bled w Słowenii oraz w Tarvisio i na Sella Nevea we Włoszech.

  Jôf Fuart (niem. Wischberg, słoweń. Viš) - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży we Włoszech, blisko granicy ze Słowenią. Szczyt sąsiaduje z Jôf di Montasio i Kanin. Niedaleko leżą też między innymi Mangart i Triglav. Najbliżej położone miejscowości to Tarvisio we Włoszech i Villach w Austrii.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

  Znaczna część Alp Julijskich po stronie słoweńskiej objęta jest ochroną w ramach Triglavskiego Parku Narodowego.

  Wszechstronny opis Alp Julijskich - ich morfologia i geologia, przyroda żywa i nieożywiona, klimat, historia poznania, zagospodarowania turystycznego oraz szlaki turystyczne na ich obszarze (od najłatwiejszych po via ferraty), można znaleźć w wydanych dotychczas w języku polskim przewodnikach: "Słoweńskie Alpy Julijskie" - Piotr Nowicki, 1998 oraz "Perciami Alp Julijskich (Słowenia - Włochy)" - Jacek Płonczyński, 2003 i "Alpy Julijskie (Słowenia - Włochy)" - Jacek Płonczyński, 2012.

  Alpy Karnickie (również: Alpy Karnijskie; niem. Karnische Alpen; wł. Alpi Carniche) – część Alp wschodnich znajdująca się na granicy Austrii i Włoch. Łańcuch górski rozciąga się od doliny Gail (dopływ Drawy) do przełęczy Tarviso na północy. Cały obszar tego łańcucha stanowi pogranicze włosko-austriackie. Na zachodzie graniczą z Dolomitami, a na wschodzie z Alpami julijskimi. Na północy znajdują się Alpy Gailtalskie, natomiast na południu południowa część pasma opada do równin nad rzeką Pad. Pasmo to zajmuje powierzchnię 6600 km². Najwyższy szczyt to Hohe Warte (2780 m n.p.m.).Kanin (wł. Monte Canin) - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Włochami, a Słowenią.
  Triglav - najwyższy szczyt Alp Julijskich
  Schronisko Tamar i Jalovec (w głębi po prawej)
  Mangart (po lewej) i Jalovec


  Zobacz też[]

 • Monte Mataiur, Škrlatica
 • Góry we Włoszech
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Alpy Julijskie - Hribi.net (ang.)
 • Alpy Julijskie - poradnik turystyczny w wortalu NGT.pl
 • Monte Mataiur lub Monte Re albo Baba - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Włochami a Słowenią.Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prestreljenik (wł. Monte Forato) - szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Włochami, a Słowenią. Szczyt można zdobyć od strony słoweńskiej drogą ze schroniska Dom P. Skalarja, lub ze strony włoskiej drogą ze schroniska Rifugio C. Gillberti. Blisko na zachód leży Kanin.
  Jalovec (wł. Gialuz, 2 645 m n.p.m) - szczyt w Alpach Julijskich, w Słowenii. Leży między dolinami Tamar, Loška Koritnica i Trenta. W pobliżu leżą szczyty Mangart, Travnik i Mojstrovka.
  Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami.
  Język słoweński (słoweń. slovenski jezik lub slovenščina) – język południowosłowiański, urzędowy w Słowenii i jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Posługuje się nim ok. 2,4 mln osób, z czego większość stanowią mieszkańcy Słowenii, a także terenów przygranicznych w Austrii i we Włoszech.
  Sawa (słoweń., chorw., bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.
  Planica – dolina górska położona w północno-zachodniej części Słowenii (przy granicy z Włochami i Austrią) w Alpach Julijskich, niedaleko Kranjskiej Gory. Znany ośrodek sportów zimowych.
  Razor – szczyt w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich. Znajduje się na terenie Triglawskiego Parku Narodowego w Słowenii. Sąsiaduje ze szczytami Prisojnik i Stenar. Dominuje nad dolinami Trenta na południu oraz Krnica na północy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.