• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Gailtalskie

  Przeczytaj także...
  Powiat Lienz (niem. Bezirk Lienz) – powiat w Austrii, największy w Tyrolu, jest eksklawą. Nazywany Tyrolem Wschodnim. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Lienz (nie mylić z Linz).Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.

  Alpy Gailtalskie (niem. Gailtaler Alpen lub Drauzug) – część Alp Wschodnich w Austrii, między doliną górnej Drawy i jej prawym dopływem Gail. Leżą na terytorium dwóch krajów związkowych: Karyntii i Wschodniego Tyrolu. Zachodnia część pasma, nazywana Dolomitami Lienzkimi od pobliskiego miasta Lienz, jest wyższa i bardziej okazała niż wschodnia. Najwyższym szczytem wschodniej części jest Reißkofel (2371 m), jeszcze tylko parę szczytów osiąga ponad 2000 m. W całym paśmie najwyższym szczytem jest Große Sandspitze (2770 m).

  Spittal an der Drau (słoweń. Špital ob Dravi) – miasto w Austrii, w Karyntii, nad rzeką Drawa. Jest siedzibą powiatu Spittal an der DrauHermagor-Pressegger See (słoweń. Šmohor-Preseško jezero) – miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. W 2005 liczyło 7160 mieszkańców.

  Alpy Gailtalskie graniczą z: Ankogelgruppe, Kreuzeckgruppe, Schobergruppe na północy, Villgratner Berge na północnym zachodzie, Alpami Karnickimi i Karawankami na południu oraz z Alpami Gurktalskimi na wschodzie.

  Większość pasma nie posiada infrastruktury narciarskiej, poza okolicami Spittal i Villach. Reszta pasma nie nosi zbyt wielu śladów działalności człowieka. Rejon posiada liczne jeziora, z których największe to Weißensee. Rozciąga się ono na 20 km w kierunku z zachodu na wschód i osiąga głębokość prawie 100 m. Innym znaczącym jeziorem jest Pressegger See na wschód od Hermagor, głównego miasta doliny Gailtal.

  Weißensee – jezioro polodowcowe w austriackim kraju związkowym Karyntia. Leży w Alpach Gailtalskich, w Południowych Alpach Wapiennych. To największe jezioro w okolicy i główna atrakcja turystyczna tej części Alp.Alpy Gurktalskie (Nockberge, niem. Gurktaler Alpen) – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, Karyntii. Pasmo leży między Wysokimi Taurami na zachodzie, a Alpami Lavantalskimi na wschodzie oraz między rzekami Murą na północy, a Drawą na południu. Zajmuje obszar ok. 3300 km².

  Najwyższe szczyty:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lienzer Dolomiten, Lesachtal, Karnischer Höhenweg; Kompass Wanderkarte + Lexikon, Nr. 47. Mapa 1:50 000. ​ISBN 978-3-85026-458-7
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II, s. 24, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2010. [dostęp 2014-06-14].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alpy Gailtalskie na SummitPost
 • Lienz – średniowieczne miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Administracyjna stolica powiatu Lienz, zajmującego cały Wschodni Tyrol. Miasto położone jest u zbiegu rzek Drawy oraz Isel, pomiędzy Wysokimi Taurami a Alpami Gailtalskimi. Liczy około 12,1 tys. mieszkańców. Ankogelgruppe to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży we wschodniej części Wysokich Taurów na terytorium dwóch autriackich krajów związkowych: Karyntii i Salzburga. Ankogelgruppe często dzielony jest na "Ankogelgruppe" i "Reisseckgruppe". Reisseckgruppe jest rejonem bardziej skalistym, a Ankogelgruppe usiany jest lodowcami. Najwyższym szczytem jest Hochalmspitze.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kreuzeckgruppe – podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży na terytorium dwóch austriackich krajów związkowych: Tyrolu i Karyntii. Jest to najniższy region w Wysokich Taurach; tutejsze szczyty nie osiągają wysokości 2800 m. Od północy i południa grupa ta graniczy z rzekami: Möll na północy i Drawą na południu. Region obfituje w jeziora.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alpy Karnickie (również: Alpy Karnijskie; niem. Karnische Alpen; wł. Alpi Carniche) – część Alp wschodnich znajdująca się na granicy Austrii i Włoch. Łańcuch górski rozciąga się od doliny Gail (dopływ Drawy) do przełęczy Tarviso na północy. Cały obszar tego łańcucha stanowi pogranicze włosko-austriackie. Na zachodzie graniczą z Dolomitami, a na wschodzie z Alpami julijskimi. Na północy znajdują się Alpy Gailtalskie, natomiast na południu południowa część pasma opada do równin nad rzeką Pad. Pasmo to zajmuje powierzchnię 6600 km². Najwyższy szczyt to Hohe Warte (2780 m n.p.m.).
  Villgratner Berge to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży na terytorium Austrii (Wschodni Tyrol) i Włoch (Południowy Tyrol). Grupa ta, razem z Rieserfernergruppe, tworzy południową część Taurów Wysokich. Żaden ze szczytów należących do tej grupy nie przekracza wysokością 3000 m – najwyższy szczyt Weisse Spitze ma "tylko" 2963 m. Nie występują tu także lodowce, z których słyną Taury Wysokie.
  Reißkofel – szczyt w Alpach Gailtalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w Karyntii. Szczyt od razu wpada w oko, ponieważ wznosi się dość stromo 1700 m ponad dolinę Gailtal i Drawę. W pobliżu nie ma większych szczytów, więc Reißkofel jest bardzo popularny.
  Große Sandspitze - szczyt w Alpach Gailtalskich, w Alpach Wschodnich. Jest to najwyższy szczyt tego pasma. Leży w Austrii, na granicy dwóch krajów związkowych: Wschodniego Tyrolu i Karyntii. Szczyt można zdobyć drogami ze schronisk Dolomitten Hütte i Karlsbader Hütte.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.152 sek.