• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Dynarskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Crni Vrh - szczyt w paśmie Grmeč w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją. Jest najwyższy to szczyt pasma Grmeč.
  Mapa fizyczna
  Przełęcz Valbona w Albanii

  Góry Dynarskie lub Alpy Dynarskie (serb., czarnog. i chorw. Dinarsko gorje, alb. Alpet Dinaride, boś. Dinarske Planine i słoweń. Dinarsko gorstvo) – łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Kosowie, Czarnogórze i Albanii. Najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës (2694 m) w Górach Północnoalbańskich. Nazwa "Góry Dynarskie" pochodzi od pasma Dinara (najwyższy szczyt – Veliki Troglav – 1913 m) na granicy Chorwacji i Bośni. Góry te, choć czasami nazywane są Alpami Dynarskimi, nie stanowią części Alp.

  Rumija - pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży w Czarnogórze. Najwyższym szczytem jest Rumija, który osiąga 1594 m. Pasmo od południowego zachódu ograniczone jest Morzem Adriatyckim a od północnego wschodu Jeziorem Szkoderskim. Najważniejszym miastem regionu jest Bar.Era mezozoiczna, mezozoik – era która rozpoczęła się od wielkiego wymierania pod koniec permu, a skończyła zagładą wielkich gadów, pod koniec kredy (patrz tabelka), znanego jako wymieranie kredowe. Era mezozoiczna trwała dwa razy krócej niż paleozoiczna, bo tylko 170 milionów lat. Dzieli się ją na trzy okresy: trias, jurę i kredę.

  Największe miasta położone w Górach Dynarskich to stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo oraz Split – drugie co do wielkości miasto Chorwacji.

  Najwyższym regionem pasma są Góry Północnoalbańskie (Prokletije). Region ten posiada trzy szczyty, które przekraczają wysokość 2600 metrów. Leży na pograniczy Czarnogóry i Albanii. Alpy Dynarskie są największym rejonem górskim w Europie po Kaukazie, Alpach i Górach Skandynawskich. Ciągną się od Alp Julijskich na północy do gór Szar Płanina i Korab na południu. Górskie tereny ciągną się dalej na południe do gór Pindos w Grecji, przez Peloponez, Kretę, Rodos aż do gór Taurus w południowej Turcji.

  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.Zubački Kabao – szczyt w paśmie Orjen, w Górach Dynarskich, położony w Czarnogórze, blisko zbiegu granic z Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną. Jest to najwyższy szczyt pasma Orjen.

  Spis treści

 • 1 Geologia
 • 2 Przyroda
 • 3 Geografia
 • 4 Podział
 • 5 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mokra gora - pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży na granicy między Czarnogórą a Serbią. Sąsiaduje z Prokletijem. Pasmo to ograniczone jest przez rzekę Ibar, Bogaska, kanion Rugovska Klisura i Alagina. Najwyższym szczytem jest Hajla (2403 m). Między innymi, znajduje się tam znana wieś Küstendorf.
  Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.
  Petrova Gora (Góry Piotrowe) – pasmo górskie w środkowej Chorwacji. Niegdyś była używana nazwa Gvozd (od starochorwackiego las), jednak po 1097 roku nazwa Petrova Gora zdominowała, z powodu miejsca bohaterskiej śmierci ostatniego rodzimego króla Chorwacji.
  Visočica - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Jego najwyższy szczyt Džamija osiąga wysokość 1965 m.
  Pindos – góry w południowo-wschodniej Europie na terenie Grecji i południowej Albanii, stanowiące oś południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Długość ok. 200 km, szerokość do 50 km. Najwyższym szczytem jest Smolikas (2637 m n.p.m.). Jest to drugi co do wysokości masyw Grecji, ustępuje tylko masywowi Olimpu.
  Čvrsnica - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją nad rzeką Neretwa. Najwyższym szczytem jest Pločno, który osiąga wysokość 2228 r.
  Trnovski Gozd (po słoweńsku Las Trnovski) – masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Słowenii. Jego najwyższy szczyt Mali Golak osiąga wysokość 1495 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.