• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Ötztalskie

  Przeczytaj także...
  Watzespitze lub Wazespitze - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Szczyt otaczają trzy lodowce: Madatschferner, Watzeferner i Plangerossferner. Szczyt ma też niższy wierzchołek, południowy, o wysokości 3503 m.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Pitztal - dolina w Alpach Ötztalskich w austriackim kraju związkowym Tyrol. Główne ośrodki to: Arzl im Pitztal, Wenns, Jerzens i Sankt Leonhard im Pitztal. Doliną tą płynie rzeka Pitze.

  Alpy Ötztalskie (niem. Ötztaler Alpen, wł. Alpi Venoste) - grupa górska w Alpach Retyckich, na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższy szczyt to Wildspitze (3774 m n.p.m.). Alpy Ötztalskie to jedna z największych grup górskich w Alpach Wschodnich. Występują tutaj liczne lodowce. Ponad 300 szczytów przekracza wysokością 3000 m, opadając stromymi ścianami do malowniczych dolin. Nazwa grupy pochodzi od miejscowości Oetz, w dolinie Ötztal. Grupa Ötztalska wciśnięta jest między dwie ważne drogi biegnące ze wschodu na zachód: dolinę Innu na północy i dolinę Vinschgau (Val Venosta) na południu.

  Similaun - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich o wysokości 3599 m n.p.m. (niektóre źródła podają wysokość 3606 lub 3607 m n.p.m.). Leży na granicy między Austrią (Tyrol) a Włochami (Południowy Tyrol). Jest to piąty co do wysokości szczyt Alp Ötztalskich. Od północno-zachodniej strony szczyt przykryty jest lodowcem Niederjochferner, a od północno-wschodniej lodowcem Marzellferner. W 1991 roku na stokach tego szczytu na wysokości 3210 m n.p.m. w pobliżu przełęczy Tisenjoch (wł. Giogo di Tisa) znaleziony został Ötzi. Na przełęczy tej stoi obecnie jego pomnik.Lodowiec górski – lodowiec, którego forma jest ściśle uwarunkowana lokalną morfologią podłoża. Lodowce górskie występują w górach wszystkich stref klimatycznych, jeśli góry te osiągają wysokość lokalnej granicy wieloletniego śniegu.

  Główny łańcuch biegnie ze wschodu na zachód tworząc granicę między Austrią, a Włochami. Część austriacka (północna) dość znacznie różni się od włoskiej (południowej). Po stronie austriackiej leżą liczne lodowce, a turystyka narciarska jest bardzo dobrze rozwinięta. Rzeki odprowadzające wodę z tych gór płyną z południa na północ trzema dużymi dolnami: Ötztal, Pitztal i Kauner Tal.

  Hohe Geige - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich o wysokości 3393 m n.p.m. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Jest to najwyższy szczyt podgrupy Ötztalskich Alp - Geigenkamm.Hintere Schwärze (wł. Cima Nera) - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol) a Włochami (Południowy Tyrol). Od południowej strony na szczycie zalega lodowiec Marzellferner. Jest to czwarty co do wysokości szczyt Alp Ötztalskich.

  Po stronie włoskiej lodowce są małe, w kilku przypadkach lodowce północne sięgają poza granicę międzypaństwową. Rejony te są znacznie mniej popularne co powoduje, iż południowe Alpy Ötztalskie są dość odludne, z wyjątkiem Kurzras w dolinie Schnalstal (gdzie znajduje się kolej linowa prowadząca na Grawand). Rzeki płyną w różnych kierunkach, a niektóre doliny nie są przejezdne samochodami, co zmusza do pieszej wędrówki na część okolicznych szczytów.

  Glockturm - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Od zachodu szczyt przykrywa lodowiec Gepatsch. Jest to najwyższy szczyt podgrupy Alp Ötztalskich - Glockturmkamm.Inn (Inna, retorom. En) - rzeka w Szwajcarii, Austrii i Niemczech, prawy alpejski dopływ Dunaju (łączy się z nim w Pasawie).

  Podgrupy Alp Ötztalskich to:

 • Geigenkamm, najwyższy szczyt - Hohe Geige (3393 m),
 • Kaunergrat, najwyższy szczyt - Watzespitze (3532 m),
 • Glockturmkamm, najwyższy szczyt - Glockturm (3353 m),
 • Nauderer Berge, najwyższy szczyt - Mittlerer Seekarkopf (3063 m),
 • Weißkamm, najwyższy szczyt - Wildspitze (3768 m),
 • Hauptkamm, najwyższy szczyt - Weißkugel (3739 m),
 • Texelgruppe, najwyższy szczyt - Roteck (3336 m),
 • Saldurkamm, najwyższy szczyt - Schwemser Spitze (3459 m),
 • Planeiler Berge, najwyższy szczyt - Äußerer Bärenbartkogel (3473 m).
 • Najwyższe szczyty:

  Mittlerer Seekarkopf - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. W pobliżu znajdują się dwa szczyty o nazwie Seekarkopf. Są to: Südliche Seekarkopf (3059 m) i Mittlere Seekarkopf (3063 m). Jest to najwyższy szczyt podgrupy Alp Ötztalskich - Nauderer Berge.Oetz – gmina w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Imst. Liczy 2334 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Schroniska:

  Ötzi[]

  19 września 1991 r. dwoje niemieckich turystów znalazło szczątki człowieka, który zmarł ponad 3100 lat p.n.e. Nadano mu imię "Ötzi".

  Bibliografia[]

 • Alpy Ötztalskie
 • Panorama z Hohe Mut
  Panorama z Hohe Mut  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ötzi (Oetzi, "człowiek z Similaun", "człowiek lodu") – przydomek nadany szczątkom człowieka, który zmarł ok. 3300 lat p.n.e. Przydomek ten pochodzi od nazwy doliny Ötz w Południowym Tyrolu, w której znaleziono jego zamrożone w lodowcu alpejskim ciało.
  Roteck (wł. Monte Rosso) - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Na szczycie znajduje się krzyż. Jest to najwyższy szczyt podgrupy Alp Ötztalskich - Texelgruppe.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Wildspitze - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Góra ma dwa wierzchołki: południowy, wyższy, o wysokości 3768 m n.p.m. (znajduje się na nim krzyż około 4-metrowej wysokości), oraz niższy, północny, o wysokości 3765 m n.p.m. (dawniej wyższym wierzchołkiem był wierzchołek północny, jednak ocieplenie klimatu spowodowało stopienie części pokrywy śnieżnej na nim). Jest to najwyższy szczyt podgrupy Alp Ötztalskich - Weißkamm i całych Alp Ötztalskich. Jest także drugim co do wysokości szczytem w Austrii po Großglockner.
  Weißkugel (wł. Palla Bianca) - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Centralnych Alp Wschodnich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol) a Włochami (Południowy Tyrol). Ze szczytu widać między innymi: Alpy Berneńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Retyckie, Masyw Ortleru i Dolomity. Jest to drugi co do wysokości szczyt Alp Ötztalskich oraz najwyższy szczyt na granicy austriacko-włoskiej.
  Alpy Retyckie (niem. Rätische Alpen, wł. Alpi Retiche) – część Centralnych Alp Wschodnich, stanowiąca zarazem najwyższą strefę w obrębie Alp Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Piz Bernina, który osiąga wysokość 4049 m, co czyni z niego najwyższy szczyt całych Alp Wschodnich. Alpy Retyckie zajmują znaczny obszar na styku granic Szwajcarii, Włoch, Liechtensteinu i Austrii. Nazwa Alp Retyckich wywodzi się od starożytnego plemienia Retów i pochodzącej od nich nazwy rzymskiej prowincji Recji obejmującej m.in. obszar Alp Retyckich.
  Val Venosta (niem. Vinschgau) – dolina w Alpach pomiędzy przełęczą Reschen a Merano, w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.