• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alphaville - film

  Przeczytaj także...
  Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest często utożsamiany z grupą filmowców określanych jako przedstawicieli francuskiej Nowej Fali (fr. Nouvelle Vague).Anna Karina, właściwie Hanne Karen Blarke Bayer (urodzona 22 września 1940 w Kopenhadze) – duńska aktorka kojarzona z Nową falą.
  László Szabó (ur. 19 marca 1917 w Budapeszcie, zm. 8 sierpnia 1998 w Budapeszcie) – węgierski szachista, arcymistrz od 1950 roku.

  Alphaville (tytuł oryginalny Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution) – francuski-włoski film fabularny, łączący gatunki science-fiction i noir z roku 1965 w reżyserii Jean-Luca Godarda.

  Obsada[edytuj kod]

 • Eddie Constantine jako Lemmy Caution/Iwan Jonson
 • Anna Karina jako Natasha Von Braun
 • Howard Vernon jako Prof. Leonard Nosferatu/Von Braun
 • Akim Tamiroff jako Henri Dickson
 • László Szabó jako Szef inżynierów
 • Michel Delahaye jako Asystent Von Brauna
 • Jean-Louis Comolli jako Prof. Jeckell
 • Jean-André Fieschi jako Prof. Heckel
 • Opis fabuły[edytuj kod]

  Mieszkańcy miasta-państwa Alphaville poddawani są dyktaturze samouczącego się, elektronowego mózgu Alpha 60 - bezwzględnego urządzenia nie uznającego niczego co przypisane jest naturze ludzkiej poza bezduszną egzystencją. Taki stan zastaje rzekomy dziennikarz Iwan Jonson a w rzeczywistości tajny agent Lemmy Caution. Jego misją jest uprowadzenie a w razie niemożliwości - zabicie profesora Leonarda Nosferatu, twórcy Alphy 60. Lemmy odnajduje poprzedniego agenta, który choć zachował resztki wyższych uczuć jest już wrakiem człowieka w wyniku asymilacji. Rodzi się romans między Cautionem a nieświadomą swoich uczuć córką profesora Nosferatu, której zadaniem jest przewodnictwo przybyłego dziennikarza w Alphaville. Lemmy zaczynający rozumieć prawdziwą sytuację jest przesłuchiwany przez mózg elektronowy, który chce przejrzeć zamiary przybyłego agenta. Ten doprowadza do samodestrukcji Alphy 60 i zabija profesora, ratując Natashę ze sparaliżowanego, umierającego z braku kontroli miasta.

  Akim Tamiroff (ur. 29 października 1899 w Tyflis w Gruzji, zm. 17 września 1972 w Palm Springs) − ormiański aktor, dwukrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe w filmach Żółty skarb i Komu bije dzwon. We włoskiej wersji "Ogniem i mieczem" grał Jana Onufrego Zagłobę.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

  Ciekawostki[edytuj kod]

  Film czarno-biały, podkreślający techniczne osamotnienie mieszkańców Alphaville, które "zagrał" filmowany nocą Paryż. Z tytułu tego filmu wywodzi się nazwa niemieckiego zespołu muzycznego Alphaville.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Alphaville w bazie stopklatka.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Alphaville – grupa muzyczna powstała w niemieckim mieście Münster, grająca muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, nawiązującą do stylów new romantic i rocka elektronicznego. Jeden z najbardziej popularnych zespołów lat 80 XX wieku. Największym przebojem zespołu jest utwór Forever Young pochodzący z debiutanckiego albumu o tym samym tytule (1984). Utwór ten uznawany jest przez wielu za swoisty hymn pokolenia, które wychowywało się w latach 80. Ponadto grupa wylansowała wiele innych wielkich przebojów dekady – m.in. Big in Japan, czy Sounds Like a Melody.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.